1Cric6OSEz0uRb6d9dAw_DSC_0602.jpg

New Jersey denince akla ilk gelen tarım ürünü buraya özgü bol sulu, tatlı, kıpkırmızı domatesleridir. Domatesi ön plana çıkaran en güzel yiyecek ise özellikle Trenton’daki İtalyan fırınlarında bulunan Domatesli Pay’dır. Adının “pay” olmasına rağmen, aslında diğer pizzalardaki gibi ek malzemeler bulunmayan, ince hamuru üzerinde ezilmiş domateslerle hazırlanan özel sosunun yer aldığı bir çeşit New Jersey pizzasıdır.

İtalyan kökeni nüfusun yoğun olarak yaşadığı New Jersey’de “atıştırmalık” olarak karşımıza çıkan İtalyan Hot Dog, 1932 yılında Newark’da açılan Jimmy Buff’s restoranından eyalete yayılmıştır. Pizza hamurundan yapılan İtalyan ekmeği içinde güney İtalya sosisleri, kızarmış patates, biber ve soğanları buluşturan New Jersey tarzı farklı bir hot dog yorumudur.

Küba’ya özgü bir yiyecekten esinlenerek ortaya çıkarılan Sloppy Joe, ince kesilmiş çavdar ekmeği arasındaki hindi, jambon, pastırma, konserve sığır eti, biftek, İsviçre peyniri, lahana salatası katmanları ile üzerinde Rus sosu ile servis edilir. Katmanları doldurmak için seçeneklerin bol olduğu şarküteri ürünlerinden dilediğinizi seçebileceğiniz bu soğuk sandviçleri “deli” adı verilen dükkanlarda bulabilirsiniz.

New Jersey dışında bulunması çok zor olan, kuzey Jerseylilerin Taylor Ham, güney Jerseylilerin ise Pork Roll diye adlandırdığı (Taylor Pork Roll olarak da görülebilir) domuz eti kullanılarak dürüm haline hazırlanan bir yiyecek. Yaklaşık 100 yıl önce Trenton’da ortaya çıkmıştır ve bu dürüm eyalette o kadar popülerdir ki her yıl adına festivaller düzenlenir.

Hikayeye göre, 1883 yılında Atlantic City’de yaşanan şiddetli bir fırtına ile birlikte okyanus suyu yakındaki bir şeker dükkanını basar ve “salt water taffy” (tuzlu su şekeri) adı böylelikle ortaya çıkar. O zamanlardan beri Atlantic City’nin sembolü haline gelen şekerlerde, deniz veya okyanus suyu bulunmamakla birlikte tuz ve su kullanılmaktadır.

Şarküteri ürünleri, gerek sabahları gerekse öğlen atıştırmalıkları veya akşam yemeklerinde New Jersey halkının çokça tercih ettiği yiyeceklerdir. Özellikle kahvaltılarda, kızartılarak yumurta, peynir ve “roll bread” denilen yöreye özgü minik yuvarlak ekmeklerle birlikte tüketmek klasikleşmiş bir alışkanlıktır.

Kimilerinin resmi olamayan eyalet yemeği olarak nitelendirdiği “Chicken Savoy”, sarımsakla tatlandırılmış kızarmış piliç, peynir, taze baharatlar ve son olarak da sirke ile harmanlanan İtalyan-Amerikan klasiği sulu, orijinal bir salatadır.

Patates kızartması sevenler için New Jersey’de çok lezzetli bir alternatif karşınıza çıkar: “Disco fries”. Patates kızartmasının üzerine eritilmiş peynir koyulup et suyu ile tatlandırılarak hazırlanan bu kızartma kesinlikle denenmesi gerekenlerden.