Google+

New York City (NY)

New York City (NY) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-6.4℃
 • Şubweather-icon-4.9℃
 • Marweather-icon0.1℃
 • Nisweather-icon7.2℃
 • Mayweather-icon13.4℃
 • Hazweather-icon18.4℃
 • Temweather-icon20.7℃
 • Ağuweather-icon20.1℃
 • Eylweather-icon15.9℃
 • Ekiweather-icon9.1℃
 • Kasweather-icon3.6℃
 • Araweather-icon-2.9℃
Ülke : Amerika Birleşik Devletleri Nüfus : 8,406 milyon Dil : Amerikan İngilizcesi Para birimi : Amerikan Doları İklim : Atlantik İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4 - 5 gün

New York Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aynı isimli eyaletle karıştırılmaması için New York City ya da kısaca NYC olarak anılan dünya şehri New York, medya, sanat, ticaret gibi birçok alanda önde gelen bir şehir olmuştur. Aynı zamanda ticaret ve finans merkezi olan bu önemli şehir Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasının da burada bulunması dolayısıyla dış ilişkiler açısından da olmazsa olmaz bir yerdir. 18.7 milyon nüfusuyla New York Amerika'nın en önemli şehirlerindendir. 

1524 yılında Fransızların önderliğindeki Avrupa tarafından keşfedilen New York, Manhattan adasını yerlilerden satın alan Hollanda yönetiminde New Amsterdam isimli önemli bir ticaret kolonisi olmuştur. "New Amsterdam" 1664 yılında York Düküne babası tarafından 18. yaş hediyesi olarak vermiş o da koloniyi "New York" olarak isimlendirmiştir. 18. yüzyılda New York, büyük bir liman şehri olarak önemini arttırmıştır.

Dünya üzerindeki en meşhur ve büyük gökdelenlerin yer aldığı New York her alanda önde gelen bir şehirdir. Manhattan, Brooklyn, Queens, the Bronx ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşan New York, her bölgenin kendine ait kültürüyle büyük bir zenginliğe sahiptir. Öyle ki, New York'ta nerede yaşadığınız, çalıştığınız ve zaman geçirdiğiniz, New York'lulara sizin hakkınızda bir şeyler anlatmış olur.

Güneybatıdan gelen sıcak ve nemli, kuzeybatıdan gelen soğuk ve kuru karasal hava dalgasının etkisinde olan New York, genelde nemli karasal bir iklime sahiptir. Yazları hava sıcaklığı 25-30 derece arasında değişirken, kışın büyük çoğunluğunda kuzey bölgelerde -25 derecelere kadar düşebilir. Ayrıca New York'ta kar fırtınaları ve torpik fırtınalar da görülmektedir.

New York sürekli hareket halindeki bir şehirdir. Şehir için toplu taşıma, taksi ve bisikletlerle ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda dünyanın en eski ve en geniş alana yayılan metrolarından biri olan metrosu 24 saat hizmet vermektedir. Birçok film ve diziye konu olan şehir Özgürlük Heykeli ve Brooklyn Köprüsü gibi ikonik yapılarıyla bilinmektedir. Sayısız müzeleri, galerileri ve performans merkezleriyle New York Amerikan rüyasının doğduğu şehirlerdendir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı olan şehir  güneydoğusunda Hudson Irmağı’nın Yukarı New York Körfezi ile güneyinde Aşağı New York Körfezi’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü bölümde yer alır. New York eyaletinin kuzeyinde Ontario ve Quebec, batısında Pennsylvania ve Ontario, güneyinde Atlantik Okyanusu ve New Jersey, doğusunda Connecticut, Massachusetts ve Vermont bulunur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi dolardır. Uluslararası para kodu USD olan doların simgesi ise $’dır. 

Amerika’da resmi dil İngilizce’dir fakat bölgeden bölgeye İngilizce’nin farklı farklı aksanlarının konuşulduğu görülmektedir. Ayrıca bir göçmen şehri olan New York’ta İspanyolca’da çok konuşulan bir dildir. Yine mahalleler halinde yaşayan farklı milletlere ait insanlar yaşadıkları bölgede kendi dillerini konuşurlar.

Türkiye ile New York arasında 7 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati New York saatine göre 7 saat daha ileridedir. 

T.C New York Başkonsolosluğu

 • Posta adresi: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022
 • Telefon: +1 (646) 430-6560 / +1 (646) 430-6590 (Konsolosluk Çağrı Merkezine 1-888-566-76-56 numaralı telefondan 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir) 
 • Fax: +1 (212) 983-1293
 • E-posta: consulate.newyork@mfa.gov.tr
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -13:00 )


packforcity.com

New York her mevsim ayrı güzel bir şehirdir fakat yazın şehirde turist yoğunluğu çok fazladır. Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemi yüksek sıcaklarda yürümeye çalışan insan kalabalığı ve beklenilen kuyruklar yüzünden şehri layıkıyla yaşamanızda engel zamanlardır bu yüzden de şehre gitmek için diğer mevsimleri tercih etmelisiniz. Kışları da yine yazın tersine çok soğuk geçer ama yine de New York kalın giyindiğiniz takdirde özellikle Noel zamanı ziyaret edilesi bir şehirdir.  Gezi planı yapacağınız en uygun zamanlar ise ilkbahar ve sonbahardır. Bu iki ara dönem hem fiyatların daha düşük olduğu hem de daha az sayıda turistin gelmesinden dolayı doya doya ve sakin sakin şehri gezebileceğiniz zamanlarıdr. 

Türkiye’den New York’a gün aşırı seferler düzenlenmektedir. Değişik havayolu şirketlerinin seferleri ile New York City’ye ulaşabilirsiniz.

New York, ABD’nin en kalabalık metropollerindendir. ABD’de New York adında başka bir eyalet de olduğu için karıştırılmaması için İngilizcede New York City olarak, kısaca da NYC olarak geçer. New York; ticaret, sanat, kültür, moda, eğitim ve daha sayamadığımız pek çok alanda önemli bir yere sahiptir, bu nedenle bir dünya başkenti olarak görülür. New York pek çok millet ve kültüre ev sahipliği yapar. Bu kentte pek çok din, dil, ırk ve renkten insan yaşar. Böylesine renkli ve çeşitliliği barındıran bir kentte mahalleler ve semtler de bu renklere ve farklılıklara paralel olarak farklı gelişim göstermişlerdir. Çin Mahallesi, İtalyan Mahallesi, bohem mahalleler, zengin mahalleler, Harlem gibi kendine has dokusu olan mahalleler New York’u gerçek manada anlamak ve deneyimlemek için konaklama açısından oldukça farklı olacaktır.

New York'ta Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca New York otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

New York Otelleri

Dünyanın başkentleri listesinde başı çeken şehirlerden en renklisi ve en çarpıcısı olan New York gerek film ve diziler gerekse fotoğraf ve şarkılar yoluyla tüm dünyayı adeta etkisi altına alıp kendine çekerek merak uyandırmaya devam ediyor.

New York Otelleri

3. Dalga kahve dükkânlarıyla, 5. Caddesi’yle, sanat galerileriyle, katedralleriyle, tarihî kütüphanesiyle, upuzun gökdelenleriyle ve bohem dükkânlarıyla başka hiçbir şehre benzemeyen, eşsiz, herkesin ölmeden önce mutlaka havasını soluması gerektiğini düşündüğümüz New York şehrinin otellerinden derlediğimiz listeyi gezginler ve turistler için sunuyoruz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan New York otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

New York Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Gerçekten büyük olan New York şehrinde merkez bölgelerdeki gezilecek yerlere herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek gidebilirsiniz fakat daha uzak gezi rotaları belirlediyseniz buralara toplu taşıma araçları kullanmadan ulaşmanız zor ve mantıksız olacaktır. Ayrıca şehirde özellikle metro olmak üzere ulaşım imkanı çok gelişmiştir. Ayrıca hem şehirdeki vizaret ve aktivitelerininzde hem de seyehat  etmek için kullanabileceğiniz seyehat kartı New York Pass edinip şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Kart ile ilgili daha fazla bilgiyi bölümün altında görebilirsiniz.

New York Gezilecek Yerler

Yılda 40 milyon turistin ziyaret ettiği New York City düzenli sokakları, görülmeye değer yapıları, alışveriş bulvarları, önemli tarihi eserlerinin sergilendiği müzeleri ve hoş vakit geçireceğiniz yeşil alanları ile görülmesi gereken bir rüya şehridir. Şehre gittiğiniz zaman özellikle Özgürlük Anıtı’nı, Central Park’ı, Times Meydanı’nı, Brooklyn Köprüsü’nü, Göçmen Müzesi’ni ve Emrpire State Binası’nı gezmeli şehrin düzenli sokaklarında yürümeli ve bol bol fotoğraf çekilmelisiniz. 

Amerikan Mutfağı
dineindeliverypueblo.com

Yemek kültürü “karnın doysun yeter” şeklinde olan Amerika’da kahvaltı mısır gevreği ve kahve ile geçerken öğle yemeği sandviç ile akşam ise kalın bir dilim et ve sebzeyle bitirilir. Bruch ise Amerikalıların sevdiği bir aktivite olup bu uzun yemekte olmazsa olmazlar arasında pancake gelmektedir. New York diye özelleştirirsek şehir gerçekten de bir dünya şehridir.  Bunu restoran ve yemek kültürü çeşitliliğinden de anlayabilirsiniz. Her bütçeye göre yiyecek lezzetli bir şeyler bulabileceğiniz bu şehirde sokak standlarından lüks restoranlara kadar çok çeşitli  bir damak tadı yelpazesi bulunmaktadır. Ayrıca New York City’de Türk restoranları bulmak da hiç zor değildir. Yemek olarak uygun fiyatlarla hizmet verilen bu şehirde özellikle büyük porsiyonlu fast food ürünleri ile 7 8 $ gibi bir ücrete rahatça doyabiliyorsunuz. 

Barları, kulüpleri, canlı müzik performansları ve kültür sanat etkinlikleriyle New York oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Ulaşımın sabah kadar devam etmesi de gece hayatını şehrin her yanına yaymış durumda. Her bütçeye ve zevke uygun eğlence alternatifleri bulabileceğiniz şehirde geceyi dans ederek bitirebilir ya da hoş bir müzik eşliğinde yaptığınız sohbetlerle güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Genellikle Times Meydanı’nda bulunan sinema, tiyatro ve müzikal gibi kültür sanat etkinlikleri salonlarından birinde de akşamınızı değerlendirebilirsiniz. Jazz performanslarından komedyenlere, canlı müzik konserlerine, her türlü etkinliği bulabilirsiniz. Kültürel etkinliklere ekstra önem verilen bu şehirde özellikle Broadway müzikali izleyebilir ya da ışıl ışıl Times Meydanı’nda gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

New York barları da her türlü zevke hitap edecek çeşitliliğe sahip. Barlar ve gece kulüplerinde "Last Call" sabah 4'te olurken, çoğu işletme müşterilerinin oturmasına izin veriyor. Çoğu bar otellerin içinde bulunuyor. New York'ta barlar da şehir gibi sürekli değişen bir yapıya sahip. Sürekli yeni barlar açılıp kapanıyor, popülerlik kazanıp, havasını bir anda kaybedebiliyor.

 

En moda ürünleri bulabileceğiniz şehirde sokak satıcılarından büyük alışveriş merkezlerine kadar bir çok yerden alışveriş yapabilirsiniz. Moda konusunda en iyi ABD şehirlerinden biri olan New York’un ünlü bulvarlarda bulunan mağazalardan çok şık ürünler alabilir, butikleri gezebilir ve hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. New York'ta her bütçeye ve zevke göre alışveriş yapılabilecek yerler bulunur.

Alışveriş için özellikle gitmeniz gereken yerler ise: Macy's, Soho, Midtown 5. Cadde, Brooklyn Bit Pazarı, Madison Caddesi ve Orchard’tır. Ayrıca elektronik eşyaların düşük meblağlara satıldığı şehirde özel indirim günlerini takip ederseniz güzel ve uyguna kaliteli ürünler alabilirsiniz.

Kültür ve sanat şehri New York’ta festivaller de önem verilen konulardan biridir. Özellikle Times Meydanı'da New Year's Eve Ball Drop ile büyük çaplı yılbaşı kutlamaları yapılan şehirde farklı milletlerden insanların da farklı eğlenceleri bulunmakadır. Mart ve nisan aylarında St. Patrik Günü kutlanır, Cherry Blossom Festivali yapılır ve Paskalya Geçidi düzenlenir. Mayıs’ta "Mayıs Sonu Kutlamaları", Haziran ve Temmuz’da New York Film Festivali, Museum Mile Festivali ve Midsummer Night Swing partisi, Ağustosta Lincoln Centre Out of Doors, Eylül ve Ekimde San Gennaro Şenliği, Harlem Haftası ve Greenwich Willage Halloween Geçidi etkinliği yapılırken yılın son iki ayı olan Kasım ve Aralık’ta ise New York Şehir Maratonu, Macy’s Şükran Günü Geçidi, Chrismas Ağaç Işıklandırma Töreni ve yılbaşı kutlamaları ile yıl bitirilir. 

New York's Village Halloween Geçidi - 31 Ekim
Macy's Şükran Günü Geçidi - Şükran günü sabahı
Saint Patrick Günü Geçi - Saint Patrick günü
New York Film Festivali - Ekim
Tribeca Film Festiva - Mayıs
Central Park SummerStage - Haziran-Ağustos
U.S. Open - 25 Ağustos-8 Eylül
Feast of San Gennaro - 11-21 Eylül

 

 

 • Nasıl Telefon Edilir? 0090 + alan kodu + tel numarası
 • Telefon Kodu: Amerika 1, New York şehir kodları 212 / 917 / 718 / 646 (Bölgelere göre şehir kodu değişmektedir. New York’a vardığınızda bunları sarı sayfalardan kontrol edebilirsiniz).
 • Ambulans / İtfaiye / Polis: 911

 

 • 1 Ocak Yeni yıl günü
 • 16 Ocak Martin Luther King günü
 • 20 Şubat Başkan günü
 • 16 Nisan Paskalya günü
 • 29 Mayıs Memorial günü
 • 4 Temmuz Bağımsızlık günü
 • 4 Eylül İşçi günü
 • 9 Ekim Columbus günü
 • 10 Kasım Gaziler günü
 • 23Kasım Şükran günü
 • 11 Aralık Hanukah
 • 25 Aralık Christmas günü