Google+

Oakland (Kaliforniya)

Oakland (Kaliforniya) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon10.7℃
 • Şubweather-icon12.3℃
 • Marweather-icon13.4℃
 • Nisweather-icon14.6℃
 • Mayweather-icon15.9℃
 • Hazweather-icon17.3℃
 • Temweather-icon17.8℃
 • Ağuweather-icon18.5℃
 • Eylweather-icon18.7℃
 • Ekiweather-icon17.2℃
 • Kasweather-icon13.8℃
 • Araweather-icon10.8℃
Ülke: ABD Nüfus: 400.000 Resmi Dil: Resmi dil bulunmamaktadır. Genel olarak İngilizce konuşulmaktadır. Para Birimi: Amerikan Doları İklim: Karasal iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.96)

Oakland Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı olup, San Francisco yarım adasının karşısında bulunan bir şehirdir. Oakland konum olarak San Francisco’nun da kıyısının bulunduğu San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır. Adını bol sayıda bulundurduğu meşe koruları ve sekoya ağaçlarından almaktadır. Oakland ismi İngilizcede “Meşe arazisi” anlamına gelmektedir. Günümüzde 406.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Oakland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı olup, San Francisco yarım adasının karşısında bulunan bir şehirdir. Oakland konum olarak San Francisco’nun da kıyısının bulunduğu San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır. Adını bol sayıda bulundurduğu meşe koruları ve sekoya ağaçlarından almaktadır. Oakland ismi İngilizcede “Meşe arazisi” anlamına gelmektedir.

Kaliforniya’nın en gelişmiş şehirlerinde biri olan Oakland, San Francisco’ya olan yakın konumu nedeniyle hızlı bir şekilde gelişmiş ve büyümüştür. Oakland’ın bulunduğu yerde önceden “Hichun” adı verilen Kızıldereli kabilesi yaşamıştır. Ancak göçmenler ve altına hücum döneminde zamanla buradan kovulmuşlardır.

1700’lü yıllarda buraya göçmenlerin büyük çoğunluğunu İspanyollar oluşturmaktaydı. İspanya Kralı 1772 yılında Kaliforniya’da hak talep edince, İspanyol göçmenler tıpkı Boston’da İngiliz göçmenlerin yaptığı gibi bağımsızlık talep etmişlerdir. Bu olaylardan sonra Oakland San Francisco’nun gerisinden gelerek gelişmeye başlamıştır.

Oakland, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır.  Oakland konum olarak San Francisco’nun da kıyısının bulunduğu San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır.

Geolocation


mataf.net

Oakland’ta Amerikan Doları kullanılmaktadır. 

Oakland’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun geneli İngilizce konuşmaktadır.

Oakland (GMT -8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 10 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Oakland’ta 05.00’dir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için vize alması şarttır. Yeşil pasaport sahipleri de bu kurala tabidir. Vizelerle ilgili tüm detaylı bilgi ABD Diplomatik Temsilcilikler web sitesinden bulunabilir.

Oakland’a en yakın Türk Konsolosluğu Los Angeles şehrinde bulunmaktadır.

T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu
 


geography.com

Oakland yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Yaz ayları 25 derecenin üzerinde oldukça sıcak geçerken kış ayları 0’ın altını pek görmemektedir. En çok yağışı kış aylarında alır ve bahar döneminde fırtına görülebilir. Oakland’a gitmek için en uygun zaman aralığı Nisan – Eylül ayları arasıdır. 

Oakland’da konaklama tercihinizi gezeceğiniz yerlere göre belirlemeniz faydalı oalcaktır. Şehir merkezinde yapacağınız konaklama ile hem toplu taşıma ağlarına hem de şehrin imkânlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Oakland’ın en popüler konaklama bölgeleri ise; West Oakland, Chinatown, Hoover Foster, San Antonio, Clinton, Northgate ve Bella Vista’dır.

Oakland (Kaliforniya) onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Oakland (Kaliforniya) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Oakland (Kaliforniya) Otelleri

En Uygun Fiyatlı Oakland (Kaliforniya) Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Oakland (Kaliforniya) Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Oakland (Kaliforniya) Otelleri

Oakland’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Havayolu ile Oakland’a aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. San Francisco’dan feribot ile de şehre ulaşılabilmektedir.

Oakland Şehir İçi Ulaşım
fmgarchitects.com

Oakland şehir içi ulaşım açısından oldukça gelişmiştir. Şehirde ana ulaşım araçları otobüsler ve feribotlardır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her yerine gitmek mümkün olduğu gibi körfezin hemen karşısında bulunan San Francisco’ya bile gidilebilmektedir. 800, 805, 802, 850, 851 ve 801 numaralı otobüsler gece saatlerinde de hizmet vermektedir.

Oakland Gezilecek Yerler
 

Oakland gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Parkları ve doğal alanları ile birçok gezip görülecek alana sahiptir. San Francisco Körfezi’nin kıyısında bulunan şehir, San Francisco’ya oldukça yakındır. Bu yüzden özellikle San Francisco üzerinden her yıl binlerce turist çekmektedir. Oakland’ı tam anlamıyla gezmek için 4 gün ayırmanız gerekebilir. 

Oakland Mutfağı
7x7.com

Oakland yemek kültürü bakımından San Francisco’ya çok benzemektedir. Yedikleri yemeklerde lezzete ve sağlığa çok önem veren Oaklandlılar, genellikle deniz ürünlerini ve sağlıklı gıdaları bol bol tüketmektedir. Şehirde Meksika’dan Asya mutfağına kadar lezzetler sunan birçok restoran bulabilirsiniz.

Downtown bölgesi ve Körfez’de otantik Asya mutfağına ait menüleri olan birçok restoran bulabilirsiniz. Burada bulunan Battambang’de Kamboçya kültürüne ait mükemmel yemekler yapılmaktadır. Duende’de ise İspanya ve Fransa mutfağına ait yemekler servis edilmektedir. 1520 Lakesdide Caddesi’nde ki Lake Chalet’te ise Merritt Gölü’ne bakan mükemmel bir manzara eşliğinde bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Oakland Gece Hayatı
boulevards.com
 

Oakland’ın gece hayatı öğrencilerin etkisi altında olup, oldukça canlıdır. Barlar, dans ve gece kulüpleri ile kafeler Oakland’ın eğlence hayatının yaşandığı mekânları oluşturur. Bu mekânlar genellikle Uptown, Körfez, College Bulvarı ve Grand Bulvar’da yoğunlaşmıştır. Özellikle College Bulvarı eğlence hayatının yaşandığı ana yerdir. Burada ki barlara ve gece kulüplerine genellikle genç öğrenciler rağbet göstermektedir. Aynı zamanda öğrencilere hitap ettiği için fiyat bakımından da makuldürler. Uptown bölgesi ise daha çok restoran ve kafelerle doludur. Burada ki mekânlarda canlı müzik eşliğinde bir akşam yemeği yiyerek güzel vakit geçirebilirsiniz.


wikimedia.org

Oakland alışveriş açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır. College Bulvarı, Telegraph Bulvarı, Broadway, Grand ve Lake Park Caddeleri alışveriş mağazalarının ve dükkânlarının bulunduğu başlıca yerlerdir. Broadway’den giysi, şapka; Telegraph Bulvarı’ndan giyim ve yetişkinlere yönelik ürünler; College Bulvarı’ndan mutfak gereçleri, gıda, kitap, tatlı, çikolata; Grand Lake ve Lake Park’ta ise çiftlik ürünleri, et ürünleri, peynir, çiçek ve organik ürünler satın alabilirsiniz. Özellikle Lake Park Caddesi’nde bulunan Grand Lake Çiftçi Marketi, çiftçilerin kendi ürettiği gıda ürünlerinin satıldığı özel bir yerdir.

Bunların dışında Oakland’ın ana caddelerinde ise temel ihtiyaç ürünleri, teknoloji, giyim, hediyelik eşya ürünleri satan birçok büyük mağaza ve butik dükkân yer almaktadır. Fiyatlar ise yerine göre değişmekte olup genel olarak biraz yüksek gelebilir.


amazonaws.com

 • Eat Real Festival (Eylül)
 • Oakland Music Festival (Eylül)
 • Food Craft Institue Festival (Haziran)
 • Oakland Greek Festival (Mayıs)
 • Yeni yıl (1 Ocak)
 • Anma Günü (Mart ayının son pazartesi)
 • Bağımsızlık Günü ( 4 Temmuz)
 • Şükran Günü ( Kasımın dördüncü perşembesi)
 • Noel (25 Aralık) 
 • Acil Yardım, Yangın, Polis: 911