Eyalet genelinde popüler olan Fried-Onion Burger, Büyük Buhran zamanında El Reno’da ortaya çıkmıştır. Özellikle Robert’s Grill, Sid’s Diner ve Johnnie’s Grill dükkanlarında yerel halk hala bu karamelize edilmiş soğanlı özel burger için El Reno’da sıraya girmektedir.

Oklahoma City’de yaşayan Vietnamlıların Oklahoma mutfağına bir katkısı olan banh mi, eyalet genelinde bilinen ve çok tüketilen bir yiyecektir. Fransız kolonisinden kalma bir gelenek sonucu Fransız bagetiyle başlayan sandviç, kişniş, jalepeno biberi, havuç turşusu ve japon turbu ile sonlandırılır.

Vietnamlıların yoğun olduğu bir yerde pho olmazsa olmaz. Oklahoma City’deki Asian District’te bulabileceğiniz bu geleneksel bir Vietnam çorbası temelde biftek suyu ve pirinç eriştesinden oluşmaktadır. Ancak bununla sınırlı kalmaz fesleğen, fasulye filizi, jalepeno dilimleri ve misket limonu tabağı da eşlik eder. İsteğe bağlı olarak yerel soslar (srisachave hoisin) da eklenebilir. İlk olarak 1993 yılında açılan bir dükkandan sonra tüm şehre yayılmıştır.

Waffle deyince aklınıza ilk gelen çikolata ve meyvelerse, Oklahoma Waffle’ı dendiğinde bunları unutmanız gerekir. Çünkü burada durum tamamen tersi niteliğinde işliyor. Tavuklu waffle kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir ama denemeden karar vermemek gerek. Fried pie (kızarmış pay) tarihi ise Oklahoma’nın eyalet olmasından bile eskiye dayanmaktadır. 1800’lerin sonunda Arbuckle Dağları’nın yamaçlarında başlamıştır kızarmış payın hikayesi. Davis’te bulunan işletmeci büyük annesinin eyalet öncesi zamanlardan kalan tarifini uygulayarak kalabalıkları doyurmaya devam eder. Her gün binlerce pay hazırlanan dükkanda hem tuzlu hem de tatlı dolgulu paylar bulmak mümkündür.

Kızartmanın çok tüketildiği Oklahoma’da klasikleşmiş olan bir diğer kızartma çeşidi ise kızarmış bamyadır. Mısır unu ile kızartılan bamyalar, genelde yan ürün olarak servis edilmektedir. Oklahoma mutfağının önemli bir parçası haline gelen diğer bir kızartma ise kızarmış yayın balığıdır. Bu leziz balığın yanında ayrıca lahana salatası da servis edilmektedir.

Oklahoma’nın resmi eyalet yiyeceği olan cornbread (mısırekmeği), ismiyle şaşırtıyor olsa da aslında ekmek değildir. İrmik tatlısına benzeyen görüntüsüyle bal ve tereyağı eşliğinde, kahvaltıda veya ara öğün olarak tüketilebilecek tanıdık gelen bir lezzettir.

Oklahoma City’de bolca bulabileceğiniz diğer bir lezzet de oldukça doyurucu Biscuits, Sausage & Gravy. Özellikle kahvaltı için tercih edilen bu şaşırtıcı yemekte alışılagelmiş tatlı bisküviler değil çıtır çıtır olan bir çeşit hamur işi kullanılıyor. Üzerine sosis parçaları ekleniyor ve et suyundan elde ediliyor.