Google+

Arama formu

Portland Şehir İçi Ulaşım

Portland Şehir İçi Ulaşım

Portland şehir merkezi toplu taşımaya gerek kalmayacak kadar küçük ve kolay gezilebilir bir şehirdir. Şehirde bisiklet kullanımı çok yaygındır. Sokakları ağırlıklı olarak bisikletle ulaşıma uygun olarak tasarlanmıştır. Ancak yine de bir toplu taşıma aracına gerek duyarsanız otobüs, hafif raylı MAX ve tramvayları kullanabilirsiniz. Portland’daki tüm toplu taşıma araçlarında ortak bilet uygulaması vardır.

Otobüs ile: Şehrin hemen hemen her yerine hareket eden otobüsler en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biridir. 
 
Hafif raylı MAX: Mavi, yeşili sarı ve kırmızı hatlarından oluşan MAX, Portland’ın en çok kullanılan araçlarındandır. Gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Gece 30 dakikada bir gündüz ise 15 dakikada bir hareket eder. Kırmızı hat Portland Havalimanı’na hizmet vermektedir.
 
Tramvay: Tramvaylar şehir merkezi ve hafif dışı olmak üzere önemli ve turistik bölgelerden geçmektedir. Bu yüzden turistlerin en çok kullandığı araçlardan biridir.
 
Biletler:

  • Tek kullanımlık bilet: 2,50 $
  • Tüm günlük bilet: 5 $
  • Biletleri tüm MAX ve tramvay istasyonlarından temin edebilirsiniz. Araç içinde zaman zaman bilet kontrolü yapılmakta olup, biletsiz binmenin cezası 175 $’dır.
  • Resmi web sitesi için tıklayınız.

  
HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Portland Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için yerel MAX hafif raylı araçları ve taksileri kullanabilirsiniz. MAX hafif raylıların ücreti 2,50 $ olup yolculuk süresi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. MAX hafif raylının havalimanında durağı bulunduğu için bileti buradaki makinalardan temin edebilirsiniz.

Taksilerde hızlı ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer araçtır. Havalimanının kapısında bolca bulabileceğiniz taksiler ile yaklaşık 30 $’a şehir merkezine ulaşabilirsiniz.