Google+

San Diego (Kaliforniya)

San Diego (Kaliforniya) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon13.9℃
 • Şubweather-icon14.4℃
 • Marweather-icon15.2℃
 • Nisweather-icon16.5℃
 • Mayweather-icon17.8℃
 • Hazweather-icon19.1℃
 • Temweather-icon21.1℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon21.4℃
 • Ekiweather-icon19.3℃
 • Kasweather-icon16.3℃
 • Araweather-icon13.6℃
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri Nüfus: 1.300.000 Dil: Amerikan İngilizcesi Para Birimi: Amerikan Doları Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün İklim: Subtropikal İklim Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir.

San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bilgiustam.com

San Diego ABD’nin güney-batısında bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin ikinci, ABD’nin ise 9. En büyük şehridir. Meksika ile sınırı olan bir sahil kentidir. Emekli nüfusunun yoğunluğu ve kumsallarıyla ünlüdür. Nüfusu ise 1.300.000’dir. ABD’nin Florida’dan sonra ki en popüler tatil şehri olan San Diego aynı zamanda denizcilik alanında da çok gelişmiştir. ABD’nin ana deniz filosu bu şehirde yer almaktadır.

San Diego Amerika Birleşik Devletleri’nin güney-batısında, Kaliforniya eyaletinin ise güneyinde, Meksika sınırında bulunmaktadır.

Geolocation


wikipedia.org

San Diego’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

San Diego’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

San Diego (UTC -7) ile Türkiye (UTC+3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, San Diego’da gece 02.00’dir.

San Diego’ya gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Kaliforniya eyaletinde bulunan bir diğer şehir olan Los Angeles’ta bulunmaktadır.

 • Adres: 6380 Wilshire Bblvd. Suite:907 Los Angeles, Kaliforniya
 • Tel: +1 (323) 655-8832, +1 (323) 655-8839, +1 (323) 655-8856, +1 (323) 655-8829

San Diego (Kaliforniya)

San Diego’ya gidilecek en uygun zaman Mayıs – Eylül aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Subtropikal bir iklime sahip olduğundan mevsimler arası farklar çok azdır. Bunun yanında San Diego’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar yoktur. Özetle yaz mevsimi San Diego’nun en güzel olduğu dönemdir.

Çeşitli havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak San Diego’ya gidebilirsiniz.

San Diego’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne amaç ile gelmiş olduğunuza bağlı olarak seçebilirsiniz. San Diego büyük bir şehirdir ve toplu taşıma olanaklarından yararlanmak adına şehir merkeze yakın yerleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu anlamda Gaslamp Quarter, İmprerial Caddesi, Logan Heights, Barrio Logan civarında ki otelleri tercih edebilirsiniz. 

San Diego (Kaliforniya) onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

San Diego (Kaliforniya) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın San Diego (Kaliforniya) Otelleri

En Uygun Fiyatlı San Diego (Kaliforniya) Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz San Diego (Kaliforniya) Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan San Diego (Kaliforniya) Otelleri

San Diego Şehir İçi Ulaşım
ellingtoncms.com

San Diego’da şehir içi ulaşımda troleybüs, otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Troleybüs en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır ve şehir içinde birçok bölgeye gitmektedir. Ancak bu olanaklara rağmen San Diego’da mesafeler arası çok uzun olduğu için araç kiralama yöntemine sıkça başvurulmaktadır. ABD’nin doğusunda ki şehirlerin çok büyük olması ve oldukça fazla sayıda araç bulunması, hem bu yönteme zorlamakta hem de fiyatları ucuzlatmaktadır.
 

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego gezilecek yerler bakımından özellikle doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Harika plajları, bahçeleri, su parkları ve hayvanat bahçelerinin yanı sıra gemilerin güvertesinde bile yer alan deniz müzeleri ile turistler tarafından oldukça rağbet gören bir şehirdir. Sub tropikal iklimi ve konumu nedeniyle ülke içinden ve Meksika’dan daha çok turist çeken San Diego, yıllardır yaz tatilcilerinin popüler şehirlerinden biri olmuştur.

Amerikan Mutfağı
10bestmedia.com

San Diego’da yerel yemeklerin yanında, hemen hemen her yerde dünya mutfağına ait restoranlarda bulunabilmektedir. Diğer ülke mutfaklarından lezzetleri isteğinize göre seçebileceğiniz için yerel yemekler konusunda birkaç tavsiye verebiliriz. San Diego’da deniz ürünleri ve klasik Amerikan yemek kültürünün yanında Meksika mutfağından da esintiler vardır. Yengeç, ahtopot, ıstakoz gibi balıklar çokça tüketilmektedir. Bunun yanında patates ve kırmızı ette çokça tüketilmektedir. Şehrin en lüks restoranları ise La Jolla, Gaslamp Quarter ve Del Mar’da bulunmaktadır.

San Diego Gece Hayatı
sandiego.org

San Diego gece hayatı bakımından oldukça aktiftir. Gece hayatı genellikle bar ve kulüplerde yaşanmaktadır. Bu mekanlar ise genellikle Downtown, Gaslamp Quarter ve Pasifik Plajı’nda bulunur. Fiyat olarak da çok uygun olan mekanlarda bir şişe biranın fiyatı ortalama 4-5$’dan satılır. San Diego’da eğlence yerleri ise genellikle gece 2 ve sonrasına kadar açık olsa da saat 2’den sonra alkol satışı yasaktır. San Diego gece hayatı çok eğlenceli olduğu kadar çok dikkatte gerektirmektedir. Paranızı ve değerli eşyalarınızı yanınızda taşımamak bir turist olarak faydalı olacaktır. 


wikimedia.org

San Diego neredeyse tüm beklentilere hitap edecek alışveriş merkezleri ve butik mağazalarla doludur. Özellikle giyim alışverişlerinde her stile uygun elbiseler bulabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz. En önemli alışveriş merkezleri Downtown’da bulunan “Horton Plaza”, Mission Valley’de bulunan “Fashion Valley” ile “Westfield Mission”, ve La Jolla’da bulunan Westfield UTC’dir.

Eğer yerel ürünler ve düşük bütçeli veya farklı tüketim ürünlerinden oluşan bir alışveriş yapmayı düşünüyorsanız en doğru adres Downtown’dur. Burada birçok küçük butik mağaza ve dükkanlar bulunur. Hillcrest’de ise yine birçok benzersiz ürün bulabilirsiniz.


ucsd.edu

 • San Diego Pride Festival (Haziran)
 • Seasonals Festival (Temmuz)
 • San Diego Film Festival (Eylül-Ekim)
 • San Diego Beer Festival (Eylül)
 • Yeni yıl- 1 Ocak,
 • Noel bitiş tatili- 4 Ocak,
 • M.Luther King’i anam günü- 19 Ocak,
 • Washington’un doğum günü- 16 Şubat,
 • Anma günü- 25 Mayıs,
 • Bağımsızlık günü- 3-4 Temmuz,
 • İşçi bayramı- 7 Eylül,
 • Columbus günü- 12 Ekim,
 • Gaziler günü- 11 Kasım,
 • Noel- 25 Aralık

San Diego’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için biraz tehlikeli olabilmektedir. Alkol satış yaşı minimum 21’dir. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı ve gece 2’den sonra içki satışı yasaktır.

 • Polis, Acil ve Yangın: 911