Google+

Şikago (İllinois)

Şikago (İllinois)06:32 AM
16℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-4.6℃
 • Şubweather-icon-2.4℃
 • Marweather-icon3.3℃
 • Nisweather-icon9.4℃
 • Mayweather-icon15.1℃
 • Hazweather-icon20.5℃
 • Temweather-icon23.3℃
 • Ağuweather-icon22.4℃
 • Eylweather-icon18.1℃
 • Ekiweather-icon11.4℃
 • Kasweather-icon4.6℃
 • Araweather-icon-2.4℃
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri Nüfus: 2.695.598 Resmi Dil: İngilizce Para Birimi: Amerikan Doları (USD) İklim: Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)


Neredeyse her sokağı rüzgar alan ve aynı zamanda siyasi çalkantıların adresi olduğundan dolayı “Rüzgarın kenti” denilen Şikago Kuzey Amerika’da bulunan bir şehirdir.

Ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Şikago’nun isminin nereden geldiği hakkında ise belirli yakıştırmalar vardır. Bunlardan biri ismin bu bölgede yetişen bir bitki olan “shikaakwa”dan geldiği diğeri ise Kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen “chicagau”dan esinlenerek oluşturulduğudur.

Kentin tarihi Kızılderililer ile başlarken 1795 yılında Avrupalı misyonerler tarafından satın alınan bölge zamanla ticari etkinliğini arttırmış ve Abrahim Lincoln taraftarları önderliğinde yapılan toplantılarla siyasal önem kazanmıştır. Ardından yaşanan iç savaş ve sonrasındaki İkinci Dünya Savaşı ile zor zamanlar yaşayan Şikago, savaşın ardından Almanya, İrlanda, İtalya, İskandinavya, Meksika ve güneyden gelen siyahilerin yaşam alanı haline gelmiş ve büyük bir nüfus patlamasına sahne olmuştur. Bu dönemde 90 bin kadar evsizin olduğu Şikago kısa zamanda kendini toparlamış ve planlı bir görünüm kazanmıştır. Böylece modern bir şehir görünümü kazanan kent başta ırk savaşları sonucu ayrılıkçı zamanlar geçirse de rehafla birlikte sorunlar büyük ölçüde azalmış, şehir ülkesinin önde gelen bir merkezi konumuna ulaşmıştır. Günümüzde ise modern mimarisinin bir örneği gökdelenleri, filmlerden alışık olduğumuz muhteşem manzarası, gelişmiş ulaşım sistemi, müzikalleri ile tarihi ve turistik gezi adresleriyle gezilip görülmesi hatta yaşamak istenesi bir şehirdir Şikago.

Uzun yıllar boyunca dev fabrikaların çalıştığı bir işçi şehir olan Şikago zamanla dönüşüm geçirip zenginleşmiş ve bir finans şehri olmuştur. Bu dönüşümden önce de göç alan şehir kozmopolit bir yapıya sahip olmuştur. Kozmopolit yapısının etkisini özellikle şehrin yemek kültüründe görmek mümkündür. Her büyük Amerikan şehrindeki gibi Şikago'da da Chinatown bulunur ve burada lezzetli Çin yemeklerinin tadına bakmak mümkündür.

Tanıtım Videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şikago ABD’nin Ilinois eyaletine bağlı bir şehirdir. Michigan Gölü güneybatısında yer alır.

Geolocation

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi Amerikan Dolarıdır. Uluslararası para kodu ise USD'dir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi dil İngilizcedir fakat bölgeden bölgeye İngilizce’nin farklı aksanlarının konuşulduğu görülmektedir.

Türkiye ve Şikago arasında 8 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati Şikago saatinden 8 saat ileridedir.

ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611
Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86 Çağrı Merkezi: 1-888 566 76 56
Faks: 00 1 312 263 14 49
consulate.chicago@mfa.gov.tr
http://www.sikago.bk.mfa.gov.tr

Turistik bir gezi amacıyla ABD vizesi almak için önce istenen fotoğrafları hazırlayıp başvuru formunu doldurmanız ve ardından ABD Konsolosluğu’ndan randevu almanız gerekmektedir. Randevuya gittikten sonra yani mülakatı başarıyla geçildiğinde viize onaylanır.
Turistik bir gezi amacıyla ABD vizesi almak için gerekli evrakları linke tıklayarak görebilirsiniz. ABD vize ücreti 160 Dolardır ve  ödeme randevu işlemi sırasında yapılır.

Dört mevsim ayrı güzel olan ABD kenti Şikago nemli karasal iklim özellikleri gösterir. Bundan dolayı yazları nemli ve sıcak kışları ise soğuk ve karlı geçer. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 24 dereceyken kışın bu sıcaklıklar -4, -5’e kadar düşmektedir. Temmuz ayında sıcaklıklar 30 dereceye yaklaşabilmektedir. Kışın ise güneşli gün sayısı azdır ve kar yağışı sık görülür. Şehri gezmek için en uygun zamanlar ise nisan ve ekim arasındaki aylardır.

Şikago’ya İstanbul’dan birçok havayolu şirketinin direkt uçuşları ile gidebilirsiniz. Ortalama uçuş süresi 20-22 saattir.

ABD’nin üçüncü büyük şehri olan Şikago’da yıl içerisinde pek çok kongre, konser gibi etkinlik düzenlenmektedir ve bu nedenle şehirde kalmak için birçok alternatifiniz olacaktır. Bu tarz etkinliklerin düzenlendiği zamanlarda otellerin fiyatları daha yüksek seyretmektedir. O'Hare Havalimanı'nın çevresinde bir sürü otel bulabilirsiniz ancak bu oteller şehir merkezinden uzaktır. CTA trenleriyle şehir merkezine yarım saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Yer olarak Downtown Chicago’yu tercih ettiğiniz taktirde şehrin merkezinde kalmış ve şehrin önemli gezi rotalarına yakın bir noktada konaklamış olacaksınız. Loop ve Near North bölgelerinde otel seçeneği çoktur. Embassy Suites gibi düşük bütçeli oteller de mevcuttur ancak burası konaklama işletmelerinin fiyatlarını daha yüksek tuttuğu ama ulaşım konusunda size en çok yardımcı olacak bölgedir fakat daha uygun ücretlere geceyi geçirmek istiyorsanız o zaman şehir merkezine rahatça ulaşabileceğiniz CTA tren hatları üzerindeki noktaları da araştırabilirsiniz fakat dikkatli olunması gerekir çünkü şehir çok geniş bir alana yayılmıştır. Best Western, Holiday Inn, Flemish House of Chicago ve Essex Inn de şehirde tercih edebileceğiniz düşük bütçeli otellerdendir. Ayrıca artık düşük bütçeli oteller de ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için uygun olan Hotel Lincoln, Lincoln Park'ının karşısında yer almaktadır ve eski binasının atmosferiyle modern tasarımları birleştirebilmiştir. Near North Side'da yer alan Sofitel Chicago Water Tower biraz pahalıdır ancak şık tasarımı ve güzel restoranıyla ziyaretçiler tarafından beğenilmektedir.

South Side bölgesi konaklamak için ucuzluk ve güzellik orantısı açısından en uygun yerdir fakat burada da toplu taşıma sıkıntısı yaşanmaktadır. Araba kiralamadan burada kalacaksanız şehir içi ulaşımda taksiye otele vereceğinizden daha yüksek ücretler ödeyebilirsiniz.

Şikago (İllinois) Otelleri

Şikago Şehir İçi Ulaşım

 
Şikago’da şehir içi ulaşım gayet rahat ve konforlu olup özellikle Down Town bölgesi için sıkıntısız bir şekilde yolculuk imkanı sağlanmaktadır. Şehre gelenler ve bölge halkı ulaşımda kendi araçlarını kullanabildiği gibi, taksileri, metrayı, CTA sistemini ve otobüsleri de tercih etmektedir. Şehirde otopark yeri bulma güçlüğü ve pahalılığından dolayı gelen turistlerin birçoğu araç kiralamayı tercih etmemektedir.

Şikago Gezilecek Yerler

 
Sokak ve caddeleri bile bir sanat galerisini andıran modern ve düzeni şehir Şikago’da gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Gezilecek noktaların bazıları birbirine yakın olmakla birlikte bazıları ise bölgenin banliyö kısmında yer almaktadır.

Willis Kulesi

603 Şub 2017Gezilecek Yerler

Şikago Gezilecek Yerler-1

Şehirdeki görülmesi gereken yerlerin en üst sırasında bulunan Willis Kulesi, eski adıyla Sears Tower dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biridir. 440 metre yüksekliğindeki 110 katlı bu gökdelen içerisinde çeşitli ofisler yer almaktadır fakat turizm açısından önemli kısmı olan Sky Deck katı gökdelenin yani gökdelenin teras bölümü 360 derecelik Şikago manzarasına sahiptir. Şikago’yu ayaklarınızın altında hissetmek ve bulutsuz günlerde çevredeki dört eyaleti de görmek mümkündür. Bu terasta kuş bakışı seyir keyfi yaşamak istiyorsanız biletinizi önceden ayırmalısınız. Aksi takdirde sırayı görüp vazgeçebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında hafta sonları öğle saatlerinde çok uzun bir kuyruk oluşmaktadır. Cam kabin içerisinde kuş bakışı şehri izleyebileceğiniz bu gökdelen içerisinde aynı zamanda bir kafeterya ve hediyelik eşya dükkanı vardır.

1996 yılına kadar dünyanın en yüksek kulesi olan Willis Tower, 1970 yılında Skidmore, Owings ve Merrill tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde ise Kuzey Amerika kıtasının en yüksek ikinci, dünyanın ise en yüksek 14. binasıdır. Alain Robert gibi isimler de kulenin tepesine kadar tırmanmayı başarabilmişlerdir. Kulenin tepesinde uçakların binayı fark edebilmeleri için iki tane büyük anten yapılmıştır. Bu antenler özel günlere göre kırmızı veya yeşil renkte yanmaktadır. Sevgililer Günü, Bağımsızlık Günü, Kansere Karşı Koy gibi gün ve etkinliklerde kırmızı renkte, Dünya Günü, St. Patrick's Günü gibi günlerde de yeşil renkte yanmaktadır.

Skydeck'e giriş ücreti yetişkinler için 17.50 Dolar, çocuklar içinse 11 Dolar'dır. Ayrıca 70 saniyede zeminden Skydeck'e çıkan asansör bir anda sizi etkiliyebilir.

Şikago (İllinois) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Three-Bedroom on W Barry Avenue Apt 2R, Lake View Apartment, Two-Bedroom on N Wells Street Apt 2. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cream Apartment, W Chicago - Lakeshore gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Silver Apartment, Chicago Premier Suites, Sofitel Chicago Water Tower otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şikago (İllinois) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Navy Pear

603 Şub 2017Gezilecek Yerler

Şikago Gezilecek Yerler-2
 
Navy PearMichigan Gölü kıyısındaki sahil boyunda yer alan eğlence alanları ile huzur dolu bir mekandır. Geçmişte dünyanın en büyük iskelesi olan bölge, günümüzde ise fast food dükkanları, balo salonu, konser sahnesi, kongre ve sergi salonu ile turistlerin şehirdeki önemli bir gezi noktası olan yerde ayrıca iki kuleli bir yapı içerisindeki çocuk müzesi, dünyadaki ilk dönme dolabı olan 45 metre yüksekliğindeki dönme dolap, Aeroballoon isimli 18 kişilik bir seyir balonu, IMAX Tiyatrosu, 525 kişilik Chicago Shakespeare Tiyatrosu ve Vitray Windows Smith Müzesi yer almaktadır.

Polks Bros Park'ta bulunan çeşmeler yaz aylarında sıcaklardan bunalan çocukların serinleme yeridir. Eğer siz de sıcaklardan bunalırsanız çocuklar gibi bu çeşmelerin altında serinleyebilirsiniz. Şikagoluların zamanlarını severek geçirdiği bir alan olan Navy Pear sürdürülebilirlik projesi kapsamında limanı yeşillendirmeye başlamıştır. Akşamüstü burada yapacağınız bir yürüyüş, güzel bir restoranda göl manzarası ve gün batımı eşliğinde yiyeceğiniz bir yemek ve sonrasında katılacağınız güzel bir etkinlik size güzel bir tecrübe yaşatacaktır.

Burası aynı zamanda liman olduğu için, bölgede tekneler aracılığıyla güzel bir nehir turuna çıkabilirsiniz. Bazı teknelerde romantik akşam yemeği yemek de mümkündür.

 • Tekne turu ücretleri:  Yetişkinler: 26 Dolar / 12 yaş altı çocuklar: 7 Dolar / 12 – 17 yaş arası çocuklar: 14 Dolar
 • Vitray Müzesi: Saat 10.00 ile 20.00 arasında açık olan girişi ücretsiz müze içeriye yiyecek ve içecek ile girebileceğiniz bir müzedir.  Müze, 2000 yılında ziyarete açılmıştır. Yapay ışıklarla aydınlatılmış bu müzede 185 bireysel çalışma ile Michael Jordon’ın vitray çalışması sergilenmektedir.

Downtown (Şikago)

603 Şub 2017Gezilecek Yerler

Şikago Gezilecek Yerler-3

Diğer ismi The Loop olan Downtown bölgesi, şehrin merkezi kabul edilmektedir. Dokuz dik ve sekiz yatay caddeden oluşan bölge şehrin simgesi gökdelenlerin çoğunun bulunduğu bir iş merkezidir. Kentin finans ve ekonomisinin bu gökdelenlerde yürütüldüğü bölgenin bir caddesi olan Randolph Street ise Şikago’nun dünyaca ünlü tiyatrolarının yer aldığı caddedir. Cadde üzerinde The Paradise, The Oriental gibi ünlü tiyatroları görebilirsiniz. New York'taki Midtown Manhattan'dan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en önemli iş merkezidir.

"Loop", yani Halka, olarak anılan bölgenin isminin 1882'de hizmete açılan ve bu bölgede halkalar yaparak dolaşan eski tramvaydan geldiği düşünülmektedir. Michigan Gölü'ne dökülen Chicago Nehri, Downtown'un ortasından geçmektedir. Nehir boyunca yükselen iş merkezleri 1900'lerin başında yapılmayan başlayan modern binalardır. Modern mimarinin öncülerinden olan bu binaların nehirle yarattığı manzara gece de gündüz de ayrı güzeldir. Ayrıca teknelerle nehir boyunca bu binaların incelendiği turlar düzenlenmektedir. Downtown'da bulunan Grant Park hem plajların hem de yeşil alanların bulunduğu geniş bir parktır. Yaz aylarında park ücretsiz konserler düzenlenmektedir. Her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin katıldığı Taste of Chicago yemek festivali ve alternatif rock, punk rock, heavy metal gibi müzik türlerini içerin Lollapalooza müzik festivali de Grant Park'ta düzenlenmektedir.

Yine bölgede şehrin en önemli ibadethanesi olan Şikago Katedrali, 1967 yılı yapımı 15 metrelik Picasso HeykeliDört Mevsim Mozaiği, cam ve çelik birleşimi sade ama muhteşem tasarımlı Federal Merkezi ve Willis Kulesi yer almaktadır. Civic Opera House, Chicage Theatre, Fine Arts Building, Chicago Sanat Enstitüsü gibi sanat merkezleri de burada yer almaktadır.

Şikago (İllinois) Turistik Gezi Biletleri

Şikago (İllinois) şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.


 

Şikago mutfağında Amerikan lezzetlerinin önemi çok büyüktür. Şehir, bununla da kalmayıp birçok ülke mutfağını da bünyesinde barındırır. Dünyanın en iyi restoranlarına sahip Şikago fast food kültürünün de ana vatanıdır. Amerikan kültürüne ve bölgeye ait yiyebileceğiniz lezzetler: Hamburger, Şikago pizzası -derin tabak pizza olarak da anılır- hot dog, portakallı tavuk, yumurtalı pilav ve milkshakedir. Halk tarafından en çok tercih edilen yemek ise barbekü ürünleri ve çorbalardır.

Şikago’nun en bilindik ve özel lezzeti kalın kenarlı pizzasını şehrin her yerindeki restoranlarda ‘’Chicago-style pizza’’ olarak bulmanız ve tatmanız mümkündür. Sandviçler de Şikago’nun en sevilen aperatiflerden biridir. Sosisli sandviç ve İtalyan usulü sandviç burada yiyebileceğiniz eşsiz yiyeceklerdendir. Bu sandviçleri lezzetli ve eşsiz kılan şey ise özel sığır etidir. Sosisli sandviçin -hot dog- içine aynı zamanda salatalık turşusu, domates, soğan ve hardal da koyulur. Sosisli sandviçin içine ketçap koymak Şikagolular çok rahatsız eder ve şeker içerdiği için etin tadını bozduğunu söylerler. Doughnut Vault'un önünde doughnut almayı bekleyen Şikagolular görebilirsiniz. 

Akdeniz lezzetleri yiyebileceğiniz restoran Avec sizi tatmin edecektir. Fast food restoranı Au Cheval de uygun fiyatlı menüler sunmaktadır. Deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir akşam yemeği için GT Fish&Oyster'ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca güzel bir akşam yemeği için şef Stephanie Izard'ın Little Goat isimli restoranı uygun bir seçenektir. Özellikle kendi yaptıkları tatlıları çok lezzetlidir.  

Eğer bu seçenekleri beğenmeyip başka şeyler yemek isterseniz Lincoln Square, Greektown ve Albany Park bölgelerinde Alman, Kore ve Orta Doğu mutfaklarından lezzetler bulabilirsiniz. Güzel bir Hint yemeği yemek için gitmeniz gereken adres Rogers Park'taki Devon Avenue'de bulunan restoranlardır. 

Popüler Restoranlar:

 • Polo Cafe & Catering Bridgeport: Eğer bruncha gitmeyi düşünürseniz Polo kafeyi tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğine gidecekseniz kuzu pirzola yemenizi tavsiye ederiz.
 • Alinea: Keyifli bir akşam yemeği için güzel tercihlerden biri de Alinea’dır. Yemek boyunca değişik sürprizlere hazır olun.

Bahşiş:
Şehirde self servis fast food işletmeleri dışında hizmet aldığınız her restoranda bahşiş bırakmalısınız. Gelen hesabın %10 veya 20’si oranında bir bahşiş bırakmadığınız takdirde sert bakışlara maruz kalabilirsiniz. Şehirde bahşiş bırakmanız gereken yerler sadece restoranlar değil eğlence mekanları gibi diğer hizmet satın aldığınız yerler içinde geçerlidir.

Ayrıca memnun kalmadığınız bir hizmet için birkaç bozukluk bırakırsanız servis personeli hizmet kalitesini beğenmediğinizi anlayacaktır ve dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, hizmet bedelinin gelen hesaba eklenip eklenmediğidir.


 

Şikago deyince akla gelen şeylerden biri de gece hayatıdır. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco’dan sonra en çok eğlence merkezi bulunduran ikinci şehri olarak bilinir. Şikago’nun her sokağında farklı bar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz.

Ayrıca Wicker Park, Logan Square, Bucktown, North Center, Roscoe Village bölgelerindeki mekanlar şehrin en güzel eğlence yerlerini bünyesinde barındırır. Dikkat edilmesi gereken nokta girişlerde kimlik kontrolü yapıldığından dolayı pasaportunuzu yanınızda bulundurmanızdır. Bir diğer husus ise bu gibi mekanlarda sigara içme yasağının olmasıdır. The Map Room, Hopleaf ve Local Opiton gibi barlar yerel ve uluslararası pek çok bira çeşidine sahiptir. Ayrıca şehirde bütün müzik türlerinden konserlerin düzenlendiği Double Door, Empty Bottle, Rivier, Abbey Pub, Aragon Ballroom gibi barlar ve konser salonları bulunmaktadır.

Eğer daha sakin bir gece istiyorsanız şehrin bir çok bölgesinde jazz ve blues tarzı müzik yapan kulüpler bulunmaktadır. Louis Armstrong, Joe King Oliver, Johnny Dodds gibi efsane isimler bir dönem Şikago'da bulunmuştur. Bu nedenle Şikago güçlü bir jazz ve blues geçmişine sahiptir. Uptown'da bulunan Green Mill ve Bronzeville'da bulunan jazz barlar çok popüler mekanlardır. Şikago'da komedi kültürü de çok gelişmiştir ve çeşitli stand-up showların düzenlendiği komedi kulüpleri şehirde mecvuttur. Dilerseniz Şikago Senfoni Orkestrası’nda, Şikago Tiyatrosu’nda veya Şikago Kültür Merkezi’nde sergilenen bir gösteri için koltuk ayırtabilirsiniz.  

Popüler Mekanlar


 
Alışveriş cenneti Şikago istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir şehirdir. Burada alışveriş merkezi, butik, küçük dükkanlar, antikacılar, kitapçılar gibi bir çok yerden alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Near North Bölgesi'nde bulunan ve şehrin en popüler alışveriş caddesi Magnificent Mile olarak bilinen Michigan Avenue'da dünyaca ünlü markaların mağazalarında vakit geçirebilirsiniz. Cadde üzerinde çok katlı büyük 900 N Michigan ve Water Tower Place gibi alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Şehirdeki alışveriş konusunda bir diğer önemli yer State Street’tir. State Street üzerinde ev eşyası giyim, elektronik, takı ve mücevher dükkanları bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en büyük mağazası olan Manc’s de bu cadde üzerinde yer almaktadır. Oak Caddesi ise yerel ve uluslararası eşyaların satıldığı butiklerin olduğu bir yerdir. Mertz Apothecary adındaki 135 yıllık nostaljik eczaneden hediyelik eşyalar alabilir, kolonyalar, sabun ve mumlar seçebilirsiniz. Wicker Park ve Bucktown ise cafeleri ve mağazalarıyla şehrin hipster olarak adlandırılan kesimine yönelik merkezlerdir. Ayrıca buralarda müzikle uğraşanlar için de dükkanlar mevcuttur.

Şikago'nun popüler ürünlerinden biri de Frango Mints olarak bilinen naneli çikolatalardır. Macy's dükkanlarında Marshall Field's markasının eski bir tarifle yapılan çikolatalar ayrı bir lezzetlidir. Amerika'da Manhattan'dan sonra en çok sanat işi bulabileceğiniz yer Şikago'daki River North'tur. Burada pek çok galeri ve mağazadan çeşitli resimler veya ev dekorasyon ürünleri alabilirsiniz.

 • Chicago Sketch Comedy Festival (Ocak)
 • Chicago Restaurant Week (Şubat)
 • Chicago Theater Week (Şubat)
 • Crossroads Guitar Festival (Haziran)
 • Chicago Pride Fest (Haziran)
 • Blue Fest and Gospel Fest  (Haziran)
 • Taste of Chicago (Temmuz)
 • Chicago Festivals (Temmuz)
 • Chicago SummerDance (Temmuz-Ağustos)
 • AleFest (Temmuz)
 • Lollapalooza (Ağustos)
 • Chicago Jazz Festival (Eylül)
 • EXPO Art Week (Eylül)
 • EXPO Chicago (Eylül)
 • Chicago Marathon (Ekim)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Martin Luther King Anma Günü   (18 Ocak)
 • Cumhurbaşkanı Günü (15 Şubat)
 • Kutsal Cuma (25 Mart)
 • Hatıra Günü (30 Mayıs)
 • Ülke kodu: +1
 • Şikago telefon kodu: +312 
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911
 • O'Hare Airport: (773) 894 9111