mountain-biking-2006847_960_720.jpg

Özellikle dağ yürüyüşlerine ilgi duyuyorsanız ve yazın sıcağından ziyade daha ılık havaları seviyorsanız, eylül ve ekim ayları Utah’ı ziyaret etmek için en iyi zamanlardır. Bu dönemde, yazın eridiğinden dolayı dağlarda kar veya kar fırtınası da pek görülmemektedir. Yazın epey kalabalık olmasına rağmen, milli parklar yaz sonu ile sonbahar aylarında daha sakindir. Ayrıca, doğa yürüyüşü ve kamp gibi açık alan etkinlikleriyle temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle eylül ayında dağlarda muhteşem renk kombinasyonlarını en güzel haliyle görmeniz mümkündür. Utah’ı sonbahar aylarında ziyaret etmek bütçeniz için de daha avantajlı olacaktır.

Kış aylarında özellikle kuzey kesimlerde sıfırın altına düşen sıcaklıklar görülürken, güneyde daha ılık bir hava hakim olmaktadır. Yağmur pek yaygın olmamakla birlikte güney kesimde kış ve ilkbaharda daha çok beklenirken, kuzeyde ise sadece ilkbaharda kısa süreli yağışlar görülür. Kış aylarında genellikle güney kesim hariç eyaletin pek çok yerinde kar yağışları etkili olmaktadır. Özellikle eyaletin Great Salt Lake kısmında kar yağışı daha çok yaygındır. Ayrıca Wasatch Dağları’nda, özellikle Salt Lake City’de, kayak otelleri kasım ayının sonundan nisan ayı ortalarına kadar yoğun ziyaretçi almaktadır.

Yazın Utah’ta eyalet genelinde bir kuraklık görülmektedir. Bununla birlikte, özellikle güney ve kuzeyde yer alan dağlık alanlarda neredeyse her gün etkili olabilecek gök gürültülü fırtına riski ortaya çıkmaktadır. Bunlar kısa süreli küçük fırtınalar olmalarına rağmen bazen oldukça yoğun olabilmektedirler. Yaz ve sonbahar ayları Utah’ta dağları, çölleri ve kanyonları gezmek için uygun zamanlardır. Ancak özellikle ağustos ayında dağlarda kamp yapıyorsanız akşam çökmeye başladığında bir gözünüzün havada olması gerekmektedir. Rehberli turları tercih etmeniz bu riskten etkilenmenizi bir nebze hafifletebilmektedir. Çünkü rehberiniz havanın ne zaman tehlikeli olacağını bilerek buna göre önlem almanız ve hatta alanı terk etmeniz konusunda sizi yönlendirecektir.