Google+

Arama formu

 Washington Şehir İçi Ulaşım

 Washington Şehir İçi Ulaşım

Washington’da ayaklarınıza kara sular inmesine hazır olun! Elbette bu eyaletteki insanların fit görünümlü olması tesadüfi değil. Eyaletin yerleşim planı, binaların birbirine yakın inşa edilmesi ve buna paralel olarak da tarihi ve sosyal alanlarında birbirine bağlantılı yollar üzerinde genellikle yürüme mesafesinde olması nedeniyle toplu taşımaya fazla ihtiyaç duymadan bol bol yürüyebileceğiniz bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz bisikletlerle de gezinize biraz daha hız, sağlık ve kolay ulaşım imkanı katabilirsiniz. Bu nedenle Washington'u gezdikten sonra, iyi yürüyüş ayakkabıları giydiğinizden ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında rahat ve hafif giysiler giyip geniş şapkalı bir şapka taktığınızdan emin olun. Bolca yürüyeceğiniz içinse ilkbaharda da olsa gittiğinizde yüzünüze güneş kremi uygulayın ve yanınızda bir şişe su taşıyın. Yaz boyunca klimalı müzeleri gün boyunca ziyaret ederken mahalle turlarını ve diğer açık mekanlarını daha serin sabah ve akşam saatlerinde saklayın.

Şehir caddeleri genellikle bir örüntü içerisindedir. Doğu-batı uzantısındaki sokaklarda baş harfler (A-W) ve kuzey-güney caddeleri ile numaralandırılmış olarak adresleri bulabilirsiniz. Sokaklarda yön bilgisine ve pusulaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma ile şehri gezmek isterseniz, SmarTrip kartı çıkartmanız tavsiye edilir. Böylece 10 Dolarlık maliyeti ile şehirde kartınıza para yükleyerek pratik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeraltı ulaşımında rahatlıkla bu kartla seyahat edebilirsiniz. Otobüsler ayrıca nakit kabul eder, ancak bir SmarTrip kartı bulunması, sizin için de karmaşayı ortadan kaldıracaktır.

Metrorail, D.C'nin şehir içi tren sistemidir. Yer altı ve yer üstündeki renk kodlu demiryolundan oluşmaktadır. Temiz, güvenli, kullanımı kolay olan bu toplu taşıma sistemi, halk tarafından çok sık kullanılmaktadır. Gece ve hafta sonları yapılan bakımlar nedeniyle yarım saate kadar gecikmeler gerçekleşebildiğinden hat bilgileri için SafeTrackayrıntılarını kontrol edin. Bazı bölgelerde, trenler, hattın sonuna ulaşmadan, özellikle yoğun çalışma saatlerinde hatta verebilir. Bu nedenle, elektronik ekranlarda belirtilen rengin ve nihai varış noktasını not edin.

Trenlerde veya istasyonlarda kesinlikle yiyecek veya içecek kabul edilmez. Metro çalışanları, polis memurları ve hatta diğer biniciler sizden önce herhangi bir gıdayı imha etmenizi isteyecektir. Yiyecek / içecek taşıyorsanız, kapalı ve bir torba içinde saklayın.

Toplu taşımalarda görgü kuralları da Washington’da çok büyük önem arz etmektedir. Görgü, düzgün yolculuk için anahtardır. Yolcular treni terk ederken tren kapılarını engellememeye çalışın. Eşyaları koltukların dışında tutun. İstasyonlarda yürüyen merdiven kullanırken, sağda durun ve geçmek isteyenler için sol tarafı serbest bırakın.

Otobüs, daha çok metro hatlarıyla ulaşılamayan yerlere hizmet vermektedir. Turist dostu otobüsler daha çok gezilebilecek merkezler arasında hizmet vermektedir. Alışveriş merkezleri, müze ve anıt gezilerinizde otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Metrobüs, metrodan farklı olarak geceleri de size hizmet verecek olan bir ulaşım tercihi olabilir. Metrobüs, metro alanı boyunca yüzlerce rota işletir. WMATA web sitesi, tüm güzergahlar için haritalar ve zaman çizelgeleri yanı sıra tüm sistem haritaları yayınlamaktadır. Çoğu güzergahta SmarTrip kartıyla ya da nakit ödeme yapabilirsiniz. Yolculuğunuzun bedeli yaklaşık olarak 1.75 dolar olacaktır. Her otobüs durağında, oraya ait üzerinde yazılı bir numara vardır ve WMATA Next Bus Arrivals web sitesinde Google Haritalar'da toplu taşımayı etkin izleme şansınız vardır. Canlı Metrobüs verilerini sunan ücretsiz iPhone ve Android uygulamaları da mevcuttur.

Taksiyle yolculuk yapacaksanız, yoldan bir taksiye el kaldırarak durmasını isteyebilirsiniz. Ancak yasalarla belirlenmiş havalaanı gibi yerlerde ancak kendilerine ayrılan kabin bölgelerinden yolcu alabilmektedirler. Kişi sayısını aştığınızda her bir yolcu için 1 dolar ek para vermeniz gerekirken, mil başına 3.5 dolar kadar ücretlendirme yapılmaktadır.

Siyasi konumu nedeniyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu eyalette, rahat, konforlu ve güvenli bir ulaşım sağlayabilirsiniz.