Pepperoni-Stick-web.jpg

Wyoming’in en ünlü yiyeceği “kovboy mutfağı” diye tabir edilen bir geleneğin ürünüdür. Ülkenin en büyük bufalo sürülerinin bulunduğu Wyoming’te en çok tercih edilen yiyecek bufalo jerky denilen, bir çeşit kurutulmuş bufalo ettir. Çeşitli şekillerde kullanılıp diğer yemeklere de katılabilecek olan bu kurutulmuş etler, sade olarak da (pastırma gibi) tüketilebilmektedir. Eti jerky tarzıyla tüketmek sadece bufaloya özgü olmakla kalmamıştır, diğer büyükbaş hayvanların etleri ve geyik (elk) etiyle de bu kurutulmuş etler hazırlanmakta ve bolca tüketilmektedir.

Amerikan yerlileri kültürünün oldukça etkili olduğu Wyoming’te daha bu ilk yerleşimcilerden günümüze miras kalan bir yiyecek olan fry bread (kızarmış ekmek), yumuşacık ve pufidik bir çeşit kızarmış hamur işidir. Yemek tabağı büyüklüğünde hazırlanan bu yiyecek ballı ezme ile tüketilmektedir.

Wyoming’in yüksek dağlık alanlarında yaşamış olan Shoshone kabilesi en çok kuzu eti tüketirmiş. Yaşadıkları bölgede bolca bulunan Bighorn kuzuları bu yerli kabilesinin en önemli besin kaynaklarıymış. Ülke çapında kuzu üretiminde önemli bir yere sahip olan Wyoming’te, kuzu eti hala çeşitli pişirme ve servis şekilleriyle modern yemeklerde kullanılmaya devam etmektedir.

Pek çok nehrin kaynak noktasının yer aldığı Wyoming, alabalığın da bol bulunduğu bir yerdir. İsterseniz kendiniz yakalayabilirsiniz veya direkt bir restorana gidip taze balık sipariş edebilirsiniz.

Wyoming’in adına adlanılmaması gereken yiyeceklerinden olan Rocky Mountain Oyster (Rocky Dağı istiridyesi), istiridye ile hiçbir alakası olmayan bir yemektir. Boğa testislerinin panelenip derin yağda kızartılmasıyla hazırlanan bu yemek yanında gravy veya başka soslarla servis edilen bir aperatif niteliğindedir.

Yabani kiraz Wyoming’te yetişen küçük ve mayhoş bir kiraz çeşididir. Bu meyvelerle yapılabilecek en güzel şey de doğal olarak lezzetli reçellerdir. İster krebin, ister ekmeğin isterse de büyük kabarık çöreklerin üzerine bir güzel yayılarak tüketilebilecek olan reçeller denemeye değer.

Wyoming’te kuru fasulyenin her türlüsü tüketilmektedir. Fasulye bu kadar bolken en çok yapılan yemeğin de chili olmasına şaşırmamak gerekir. Bol domateslisi meşhur olan bu acılı yemeğin ayrıca beyaz renkli olanı da çokça yapılmakta ve sevilmektedir. White ChickenChili adı verilen bu yemek içinde tavuk da barındırması ve beyaz sosu nedeniyle bu ismi almıştır.