Antalya Mutfağı


 

Antalya, Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştiği şehrin mutfağı, sebze yemekleriyle donatılmaktadır. Sağlıklı mutfak diyince aklımıza Antalya mutfağı gelebilir. Ağırlıklı olarak C vitamin deposu, sebze ve meyveleri aynı zamanda deniz ürünleriyle Antalya mutfağı çeşitliliğiyle ünlüdür. Aynı zamanda zeytinyağı kültürü burada hakimdir. Hemen hemen birçok yemek zeytinyağlıdır.

Antalya bölgesi genellikle Akdeniz iklimine sahip bir bölge olsa da iç kesimlerde karasal iklim özellikleri göstermektedir. Bu nedenle her çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Antalya'da seracılığın gelişmiş olması mutfağına da yansımıştır. Antalya mutfağında sebzeler bolca kullanılmaktadır. Antalya'da kıyı kesimlerde yaşayanlar sebzecilikle uğraşırken, iç kesimde yaşayanlar daha çok tahıl yetiştirmektedir. Dolayısıyla mutfakta tahıl kullanımı da yaygındır. Özellikle küçükbaş hayvancılığın da gelişmiş olması mutfakta hayvansal ürünlerin beslenmedeki yerini ve değerini artırmaktadır.

Antalya mutfağının yöresel yemekleri arasında Taratorlu Piyaz, Hülüklü Çorba, Toros Salatası, Zerde, Tandır Kebabı yer alır. Bunların dışında Antalya’nın portakal, greyfurt  gibi turunçgil reçelleri oldukça lezzetlidir. Ayrıca Antalya deniz ürünleri ve mezeleriyle de ün yapmış şehirlerden biridir. Akdeniz mutfağını sevenler için çok farklı lezzetler sunulmaktadır.

Popüler Restoranlar: