Google+

Buenos Aires

Buenos Aires10:46 AM
17℃
1 ARS=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25.1℃
 • Şubweather-icon23.7℃
 • Marweather-icon21.4℃
 • Nisweather-icon17.7℃
 • Mayweather-icon14.3℃
 • Hazweather-icon11.2℃
 • Temweather-icon10.9℃
 • Ağuweather-icon12.7℃
 • Eylweather-icon14.2℃
 • Ekiweather-icon17.7℃
 • Kasweather-icon20.6℃
 • Araweather-icon23.2℃
Ülke: Arjantin Nüfus: 2.890.151 Resmi Dil: İspanyolca Para Birimi: Arjantin Pezosu (ARS) İklim: Subtropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 3.25 (Türkiye $ 3.87)

Buenos Aires; Arjantin’in başkenti ve ülkenin en büyük şehri; aynı zamanda São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci metropolüdür.

Buenos Aires Hakkında Bilinmesi Gerekenler
seriouseats.com

Buenos Aires; Güney Amerika’nın São Paulo’dan sonraki en büyük metropolü ve Arjantin’nin en büyük şehri; başkentidir. İsmi İspanyolcada “Güzel Havalar” anlamına gelen şehir; İspanyol, İtalyan ve Fransız etkileri görülen mimari yapıları, büyüleyici renkleri, gece hayatı ve kendine özgü kültürü ile hem modern hem tarihi bir kent olarak Güney Amerika’nın en turistik şehirlerinden biridir. 

2.890.151 şehir nüfusu ile Arjantin’in ekonomi, sanayi, siyaset ve kültür merkezi olan Buenos Aires; geniş caddeleri, yeşil alanları ve mimari yapıları ile bir Avrupa kenti görünümündedir. Rio de Plata’daki eski kent merkezini, dünyanın en geniş caddelerinden biri olan 9 Temmuz Caddesi ikiye ayırır. Caddenin doğusunda kalan Plaza de Mayo, Casa Rosada’nın, birçok yönetim merkezinin ve Cabildo’nun bulunduğu merkezi alandır. Buenos Aires Üniversitesi, Güzel Sanatlar Müzesi, ulusal kütüphane ve opera şehirdeki eğitim ve kültür kuruluşlarının en önemlileridir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Buenos Aires; Río de la Plata’nın batı kıyısında, Güney Amerika kıtasının güneydoğu sahil kesiminde konumlanır.

Geolocation

Buenos Aires lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Buenos Aires lokasyonunu gezmek isterseniz; Arjantin & Brezilya Turu - 2950 USD , Buenos Aires & Iguasu & Rio De Janerio Turu - 2959 USD , Brezilya & Arjantin Turu - 2396 EUR , Büyük Güney Amerika Turu - 3496 EUR , Buenos Aires & Iguasu & Rio De Janerio Turu - 2959 USD gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Buenos Aires turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


tr.wikipedia.org

Buenos Aires’te Arjantin Pezosu (ARS) kullanılmaktadır. 1 Arjantin Pezosu yaklaşık 0.30 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Buenos Aires (UTC-3) ile Türkiye (UTC+2) arasında beş saat fark bulunmaktadır. Buenos Aires, Türkiye’den beş saat geridedir. Türkiye’de saat 15.00 iken Buenos Aires’te 10.00’dur.

Buenos Aires’te resmi dil olarak İspanyolca kabul edilmektedir.

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmayan Buenos Aires seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Türkiye Cumhuriyeti Buenos Aires Büyükelçiliği

 • Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN – La Ciudad de Buenos Aires / Argentina
 • Telefon: +54 11 4785 7203 / +54 11 4788 3239 / +54 11 4788 5106
 • Resmi websitesi için tıklayınız.


neve.com.br

Subtropikal iklimin etkili olduğu Buones Aires’te yaz ayları nemli ve aşırı sıcak; kış ayları ise ılık geçmektedir. Güney yarımkürede yer aldığından dolayı şehirde en yüksek sıcaklıklar Ocak ayında görülür. En sıcak ay olan Ocak’ta ortalama hava sıcaklığı 23 – 25 derece iken; en soğuk ay Haziran’da hava sıcaklığı 8 – 10 derecede seyreder. Bahar aylarında sıklıkla yağış görülür. Buenos Aires’e gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların çok yüksek olmadığı ilkbahar ve sonbahar ayları; yani Eylül – Kasım ve Mart – Mayıs aylarıdır.

İstanbul’dan Buenos Aires’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 16 saattir. Ayrıca çeşitli havayollarının aktarmalı uçuşlarıyla da şehre ulaşmak mümkündür. 

Buenos Aires şehri; Puerto Madero, Retiro, San Telmo, Boca, San Nicolas, Monserrat, Recoleta, Palermo, Almagro, Balvanera, San Cristobal, Parque Patricios, Barracas, Constitucion, Belgrano, Nuriez, Colegialos, Villa Crespo, Boedo, Nueva Pompeya, Caballito, Villa Soldati, Villa Riachuellp, Villa Lugano, Mataderos, Liniers, Versailles, Villa Real, Monte Castro ve Flores gibi birçok ilçeden oluşur. Şehrin en turistik ilçeleri ise; Puerto Madero, Palermo, San Telmo, Recoleta, Boca, Belgrano, Almagro, Boedo, Caballito, Constitucion, San Cristobal ve Retirodur. Buenos Aires otelleri, apart otelleri, pansiyonları, hostelleri ve konukevleri de genellikle bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Konaklama için şehrin turistik semtlerini tercih ederseniz gezilecek yerlere ulaşım konusunda zorluk yaşamazsınız. 

Buenos Aires Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Buenos Aires şehir içi ulaşımda metro, otobüs, taksi ve bisiklet kullanılmaktadır. Buenos Aires’te ulaşım son derece gelişmiştir ve toplu taşıma araçları ile şehrin her noktasına ulaşmak mümkündür. 

Buenos Aires Gezilecek Yerler
images.trvl-media.com

Latin ruhu ile kutsanmış, tangonun başkenti Buenos Aires; büyüleyici ve estetik mimarisi, dünyaca ünlü lezzetleri, sade güzelliği ve kendine has cazibesi ile Güney Amerika’nın en benzersiz şehri.

Plaza del Mayo (Mayıs Meydanı)

6723 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Buenos Aires Gezilecek Yerler-1
mdtraveler.wpengine.com

Şehrin merkezi olarak kabul edilen, Buenos Aires’in en büyük meydanıdır. 25 Mayıs 1810 tarihinde Arjantin’in bağımsızlığı burada ilan edilmiştir. 1976 – 1983 yılları arasında askeri diktatörlük tarafından katledilen 30.000 askerin anneleri her Perşembe günü Plaza del Mayo’da toplanır. Meydanın ortasında yer alan Pirámide de Mayo anıtı, Arjantin’in bağımsızlığının birinci yılını kutlamak için, 1811 yılında inşa edilmiştir.

 • Adres: Hipólito Yrigoyen s/n, 1087 Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartamento Castillo, Hostel el Secreto, Puerto Madero Apart. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Palacio Duhau - Park Hyatt Buenos Aires, Abode Buenos Aires gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Recoleta Apartamento, Hub Porteño, Corrientes 800 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Buenos Aires aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Casa Rosada (Başkanlık Binası)

3523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Buenos Aires Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

“Pink House” olarak da bilinen Casa Rosada, Plaza del Mayo’nun yanıbaşında konumlanır. Juan ve Evita Peron’un balkonundan yüzbinleri selamladığı Arjantin’in ünlü sarayı, geçmişte pek çok siyasetçiye de ev sahipliği yapmıştır. 1898 yılında yapımı tamamlanan Casa Rosada’da, ülkenin eski başkanlarının koleksiyonlarının sergilendiği bir müze de bulunur. Yapı, “Arjantin Ulusal Tarihi Anıtları” listesinde yer alır.

 • Adres: Balcarce 50, 1064 Buenos Aires, Arjantin
 • Telefon: +54 11 4344-3600

Cabildo (Eski Meclis Binası)

4523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Buenos Aires Gezilecek Yerler-3
wikimedia.org

Plaza del Mayo’da konumlanan bina, Buenos Aires’in koloni döneminden kalan nadir yapılarındandır. 3 Mart 1608 tarihinde inşa edilen Cabildo, şehrin en turistik noktalarından biridir. Arjantin Ulusal Tarihi Anıtları listesinde olan bina, günümüzde tarih müzesi “Museo Historico Nacional del Cabildo y la Revolucion de Mayo”a ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Bolívar 65, 1066 CABA, Arjantin
 • Telefon: +54 11 4342-6729
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Salı: Kapalı / Çarşamba – Cuma: 10.30 – 17.00 / Cumartesi – Pazar: 10.30 – 18.00
 • Giriş ücretleri: 10 Pezo
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Buenos Aires Turistik Gezi Biletleri

Buenos Aires şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Arjantin Mutfağı
worldlynomads.com

Arjantin, dünyanın en çok sığır üreten ülkelerinden biridir bu nedenle Arjantin mutfağı ve yemek kültürü ete dayanır. İspanyol, Fransız, Yahudi, İtalyan ve Alman göçmenlerin yemek kültürlerinden de etkilenen Arjantin mutfağında birbirinden lezzetli et yemekleri, kremalı ve sütlü tatlı ağırlıktadır. Arjantinliler yemeklerin yanında genellikle ekmek yerine pirinç, patates ve taze sebzeler tüketir.

Buenos Aires Gece Hayatı
theclassytraveler.com

Buenos Aires gece hayatı son derece hareketli ve renklidir. Şehirde çok sayıda bar, gece kulübü ve canlı performansların sergilendiği mekanlar bulunmaktadır. Çok çeşitli eğlence alternatifleri sunan şehirde geceyi bir barda eğlenmek yerine opera gösterilerine giderek yada sokak sanatçılarının şovlarını izleyerek de geçirebilirsiniz. Ayrıca tangonun doğduğu yer olan Buenos Aires’in tango kulüplerini de değerlendirilebilir.


isaaclangslow.files.wordpress.com

Buenos Aires’in en popüler alışveriş bölgeleri Florida Caddesi ve Lavalle Caddesidir. Sadece yayalara açık olan Florida Caddesi’nde birçok büyük markanın mağazaları, butikler, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Adeta ziyaretçilerini büyüleyen, şehrin en görkemli alışveriş merkezi "Galerias Pacifico" da Florida Caddesi üzerinde yer alır. Palermo bölgesindeki Murillo Caddesi’nde deri ürünler satan pek çok mağaza bulabilirsiniz. Plaza Francia’da kurulan, el yapımı aksesuarların satıldığı “Feria Recoleta”, Palermo bölgesinde kurulan, özel tasarım ürünlerin satıldığı “Feria Plaza Serrano” ve San Telmo’da kurulan, antika eşyaların yer aldığı “Feria de San Telmo” pazarlarını da ziyaret edebilirsiniz. 


wikimedia.org
 

 • Uluslararası Bağımsız Film Festivali – Nisan
 • Uluslararası Caz Festivali – Ekim
 • Uluslararası Tiyatro Festivali – Ekim
 • Buenos Aires Pride – Kasım
 • Modern Dans Festivali – Aralık
 • Expotrastiendas Sanat Fuarı – Ekim
 • Tango Dünya Şampiyonası – Ağustos

 

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Doğruluk ve Adalet Günü – 24 Mart
 • Gaziler Günü – 2 Nisan
 • Kutsal Perşembe – 2 Nisan
 • Kutsal Cuma – 3 Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Ulusal Bayrak Günü – 20 Haziran
 • Bağımsızlık Günü – 9 Temmuz
 • Kristof Kolomb Günü – 12 Ekim
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 107
 • Polis: 101
 • İtfaiye: 100
 • Ministro Pistarini Uluslararası Havalimanı: +54 11 5480 6111

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.