Tierra del Fuego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1500x450.jpg

Tierra del Fuego, Güney Amerika’nın güneyinde Macellan Boğazı tarafından anakaradan ayrılmış takımadalardır. Ferdinand Macellan tarafından 1520 yılında keşfedilmiştir. Adalar 1881’de Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır. Doğu parçası Arjantin yönetimine aittir, Rio Grande ve Ushuaia bölgenin şehir merkezleridir. Batı tarafı ise Şili yönetimindedir, Porvenir ve Puerto Williams ise adanın bu bölgesinin şehir merkezleridir.

Tierra de Fuego takımadasında 5 orta büyüklükte ada ve daha küçük sayısız ada ve kayalık bulunmaktadır. Adalar Tierra del Fuego’yu Kuzey-Güney olarak ayıran Beagle Kanalı’nın kuzeyinde veya güneyinde olmalarına göre ayrılıyor. Kuzeyde kalan adaların bazıları; Hoste, Navarin, Gordon, Londonderry, Stewart ve Wollaston Adalarıdır. Güneyde kalan adalar ise; Clarence Adası, Desolation ve Dawson Adası’dır.

Isla Grande de Tierra del Fuego (Tierra del Fuego Büyükadası) Adından da anlaşılacağı üzerine takımadanın en büyük adası ve “ana-ada”sıdır. Arjantin yönetimindedir. Ushuaia, ana-adanın merkezlerinden bir, Tierra del Fuego’nun turistik merkezi sayılmaktadır. Çoğu Antartika gezi ve turlarının temel bölgesidir. Dünyanın en güneyindeki şehir olduğu tartışılmaktadır. Rio Grande ise adanın ekonomik başkentidir, çoğu endüstri ve sanayi kuruluşu burada yer alır. Ayrıca Dünya Alabalık Başkenti unvanına sahip Rio Grande alabalık ve somon üretiminde önemli bir rol oynuyor. Şili yönetimindeki Puerto Williams Naravino Adası’nda ki tek yerleşim yeri ve tartışmalara göre Dünya’nın en güneyindeki kasabasıdır.

Ada’nın ismi İspanyolca’da Ateş Toprakları anlamına gelmektedir. Sebebinin Macellan buraya geldiğinde adanın her yerinde ateşler görmesi ve bunları yerlilerin gelenleri korkutmak için yaktığı ateşler olduğunu düşünmesi ancak adaya ayak basınca anlıyor ki bu ateş görüntüsü adanın doğal ışık yansımalarından ibaret. Yine de bu isim korunuyor ve ada da bugün yaşayanlara Fuegolular deniyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IyhQbF9IxH4