Google+

Tiran

41.33165,19.83179999999993
Genel Bilgiler / Rehber

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.

Nüfus : 353.700
İklim / Hava Durumu

Kışlar soğuk, bulutu ve yağışlı, yazlar kurak, sıcak ve kuru geçer. Yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'ta gündüz sıcaklıkları 28 - 31 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 16 - 17 derece civarındadır. Kış boyunca yağmur görülmekte, ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi çok nadir olmaktadır. Kış aylarında gündüz sıcaklıkları 12-14 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 2 - 5 derece civarındadır. Dağların yüksek kesimlerine ise Kasım ve Mart ayları arasında yoğun kar görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Tiran'a Türk Hava Yolları'nın haftanın her günü direkt uçuşu vardır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakikadır.

En uygun Tiran uçuşları için tıklayın.

Tiran Turları
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 9 Ağustos 2015,Pazar - 16 Ağustos 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 6 Eylül 2015,Pazar - 13 Eylül 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 20 Eylül 2015,Pazar - 27 Eylül 2015,Pazar
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 14 Ağustos 2015,Cuma - 22 Ağustos 2015,Cumartesi
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (599.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 11 Eylül 2015,Cuma - 19 Eylül 2015,Cumartesi
Ne Zaman Gidilir?

Kurak bir iklimin görüldüğü kentte, yaz ayları oldukça sıcaktır. Bu nedenle hava sıcaklıklarının en ideal olduğu bahar ayları tercih edilmelidir. Gündüz sıcaklıklarının 23-28 derece civarında olduğu Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları Tiran'ı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır.

Nerede Kalınır?

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kentte pek çok Türk lokantası ve fast food restoranı bulmak mümkün. Osmanlı mutfağından pek çok lezzeti bulabileceğiniz Türk lokantalarında Elbasan tava ve Arnavut ciğeri yemeniz tavsiye edilmektedir. İçecek olarak ise ev yapımı rakıyı tercih ediyorlar. Hotel Restaurant Bujitina e Gjelit'te Arnavutluk mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Burada geleneksel kıyafetleri içinde servis yapan garsonlar mekana ayrı bir sıcaklık katmaktadır. Uluslararası mutfaklardan seçenekler sunan Villa Goldi restoran, kent merkezine yürüme mesafesindedir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Bizans imparatoru Justinanus tarafından yaptırılan ve Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılmış olan Petrela Kalesi,
 • Ulusal Tarih Müzesi,
 • İskender Meydanı ve çevresi,
 • Tiran'ın en büyük yeşil park alanı olan Parku i Madh (büyük Park),
 • Enver Hoxha Müzesi,
 • İskender Bey Heykeli,
 • 1789 yılında yapımına başlanmış olan Ethem Bey Camii,
 • Saat Kulesi,
 • Hükümet Binası ve Opera Binası

Tiran'a yakın bölgelerde yer alan İskondra ve Kruja Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yapılır?

Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır. Gün içinde kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezebilir ve özellikle tatil günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan gölet de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Günü birlik olarak Tiran'ın 47 km. kuzeyinde yer alan, Bizanslıların yaptırdığı kalesiyle ünlü Kruja Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, Ortaçağ köprüsü ve kalesi ile meşhur olan İskodra ise Tiran'a yaklaşık 2,5 saat mesafede yer almaktadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Pek çok kafe, gece kulübü ve barın bulunduğu şehirde, parlamentoya yakın konumda bulunan Living Room ve Folie isimli mekanlar şehrin en popüler mekanlarıdır. Ancak bu mekanlara erkekler yalnız olarak kabul edilmemektedir. Hafta sonları gece yarısından itibaren dolmaya başlayan mekanlar son kişi ayrılıncaya, sabah saatlerine kadar açık kalır. Buda Bar, Arnavut gençlerinin gözdesidir. Sky Club Panoramic Bar & Restaurant ise Tiran manzarasını 360 derece görebileceğiniz döner kulede yer alan bir mekandır. Sakin bir gece geçirmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ancak fiyatları ortalamanın üzerindedir. Charles's, Radyo ve New Irish ise tercih edebileceğiniz diğer mekanlardır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Özellikle son yıllarda kente büyük alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Tiran'daki ilk çok katlı alışveriş merkezi City Park Tirana'dır. Diğer önemli alışveriş merkezi ise Galeria'dır. Bu merkezlerden genellikle varlıklı kesim alışveriş yapmaktadır. Myslym Shyri Caddesi üzerinde batılı markalara ait mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazaların çoğu tekstil ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmıştır. Şehir merkezinde bir çok hediyelik eşya ve yerel ürünler satan küçük mağaza mevcuttur. Tiran’a özel bir şeyler satın almak için seramik işlerine göz atabilirsiniz. Bu mağazalardan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında en sık rastlayacaklarınız İskender Heykelleri ve lüle taşından yapılma bir takım farklı biblolardır.

Festival / Fuar

Tiran'da Mart ayında Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, Nisan ayında ise Tiran Film Festivali düzenlenmektedir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Yaz Günü (14 March),
 • Nevruz (22 Mart),
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan),
 • Ortodoks Paskalyası (27 April),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Bayrak Günü (28 Kasım),
 • Özgürlük Günü (29 Kasım),
 • Noel (25 Aralık),
 • Ramazan Bayramı (1 gün),
 • Kurban Bayramı (1 Gün),
 • başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehrin adı eski Yunanca'da "mutlak güç sahibi yönetici" anlamına gelmektedir. Dalmaçya Denizi'ne kıyısı olmamasına rağmen, Arnavutluk'un sahil kesimine ulaşmak için en uygun geçiş noktasıdır. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Şehirde eğer araba kullanıyorsanız, özellikle kent merkezi dışında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yerel halk trafik kurallarına çok fazla uymamaktadır.

İlgili İçerikler

mutu1453
Gezgin
17 Tem 2015
Gezi Notu

SON KALE ARNAVUTLUK

  Balkanların en geri kalmış ülkesi olarak kabul edilen Arnavutluk'a giriş yaptığımızdan itibaren bu geri kalmışlığı görmek mümkündü. Dünyanın en büyük mafyası İtalyanlarla beraber Arnavutluk'ta bulunuyormuş. Zaten lüks ev sahiplerinin çoğu ya İtalyan ya da İtalyan asıllı Arnavutlar aitmiş. Şehirde turlarken arabaların hepsinin audi yada lüks markalar olduğunu görünce... daha fazla

SON KALE ARNAVUTLUK
18 Eyl 2014
Fotoğraf
Arnavutluk Tiran
+2 Fotoğraf
Onur
Gezgin
20 Ağu 2014
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK

Makedonya’dan sonra Arnavutluk’a yol aldık. Oradan sınırı çok kolay geçtik. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gitmek için dağlı yollardan geçmemiz gerekti ve bu yol çok uçurumlu, kalabalık ve birbirini sollayan araçlarla dolu tehlikeli bir yoldu. 50 km’ye yakın süren bu yol insanı ürpertiyor. Nihayet Tiran’daydık ve sıkışık trafiğin içinde kendimizi buluverdik. O sırada... daha fazla

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK
Onur
Gezgin
16 Ağu 2014
Ben de Gittim
27 May 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

Balkanlar gezimin ilk ülkesi olan Kosova’yı geçen bölümde BALKAN ÜLKELERİ GEZİ NOTLARI - KOSOVA (PRİŞTİNE) başlığıyla (http://www.kamudanhaber.com/balkan-ulkeleri-gezi-notlari-kosova-pristine-makale,2471.html) adresinde veya daha çok fotoğrafla (http://gezimanya.com/GeziNotlari/kosova-gezi-notlari#) adresinde yayınlamıştım. Bugün 2. ülke olarak Arnavutluk’u işleyeceğiz. Tabii... daha fazla

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI
Başar Kurtbayram
Silver Yazar
03 Şub 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN

Karadağ - Arnavutluk sınır kapısından İşkodra kentine geçmek için bir taksiye biniyoruz, bakıyoruz fiyat uygun, aynı taksiyle başkent Tiran'a inmeye karar veriyoruz. Sınırdan Tiran'a olan yaklaşık 110 kilometreyi 3,5 saatte alıyoruz (taksi=60 Euro). Arnavutluk'un altyapısı Karadağ kadar iyi değil, ülke Enver hoca zamanında 50 yıl kadar bütün dünyaya kapalı kalmasının bedelini... daha fazla

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN
Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Loader
Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
Loader
Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır.
Loader
Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar) 1981 yılında Arnavut mimar Enver Faja tarafından tasarlanmıştır ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Müzenin ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzı dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil etmektedir.
Loader
Arnavutluk Parlamentosu, 1920'lerde İtalyanlar tarafından inşa edilmiştir. Arnavutluk’ta İtalyan etkisi yoğundur. Göç etmek için birincil cazibe ve zenginlik umudu merkezi İtalya'dır. Tarih boyunca İtalyan etkisi Arnavutluk'un mutfağına, diline ve kültürüne etki etmiştir.
Loader
Ethem Bey Camii, Tiran'ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Giriş kısmında bulunan revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür.

Tiran - Arnavutluk

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
ALPER METİN
Bronz Yazar
27 Nis 2013
Gezi Notu

ARNAVUTLUK: KAPALI VE YOKSUL ÜLKE

Arnavutluk, komünizm döneminde dünyanın en kapalı ülkelerinden biriydi. 50 yıl boyunca bu ülkeye tek bir yabancı girmedi ve tek bir Arnavut yurt dışına çıkamadı. Makedonya’dan Arnavutluk’a geçiş biraz zorluydu, sıcak havada ıssız sınır yolunu yürüdüm. Sınır kontrol noktası basit bir kulübeden ibaretti ve bilgisayar yoktu. Herkesin ödemesi gereken 15 Avroluk ayakbastı parasını... daha fazla

Loader
Gezimanya
Editör
20 Kas 2012
Fotoğraf
Tiran
+11 Fotoğraf
Tiran
Tiran
Tiran
Tiran

Silver Yazar
24 Nis 2011
Gezi Notu

TEK DÜZE BİR ŞEHİR, TİRAN

Tiran’a yaklaştıkça ufak yerleşimlerden geçiyoruz. Sabah erken saat olmasına rağmen çocuklar yırtık elbiseler ile ortalarda geziniyor, küçük kahvelerde insanlar oturmuş sohbet ediyorlar. Yollar E5 gibi ama şerit çizgileri yok. Trafik ise tam bir keşmekeş. Trafikte akla gelmeyecek olaylar geldi başımıza. Yolun ortasında duranlar, sol şeritten ters yönde gelenler… Karma karışık... daha fazla

Loader
8 saat önce
Gezi Notu

BÜYÜK İSKENDER’İN RÜYASI: SMYRNA

Milattan önce 3000-4000 yılları arasında Bayraklı tepesinde kurulan Smyrna şehrinin kaderi, tarihin gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından Büyük İskender’in rüyası ile değişti. Babasının ölümünden sonra Makedonya kralı olan Büyük İskender, Anadolu’ya hakim olan Perslerle ilk savaşını Çanakkale’de veriyor ve Dünya’nın en büyük imparatorluğu yolundaki ilk büyük zaferlerinden... daha fazla

BÜYÜK İSKENDER’İN RÜYASI: SMYRNA
8 saat önce
Gezi Notu

MOSKOVA TURU

İstanbul'un nemli ve sıcak havasından bunaldığımız Temmuz ayı günlerinde seyahat için en uygun yerin daha soğuk memleketler olduğuna karar verip, Ramazan Bayramı'nı 4 günlük Moskova turu ile değerlendirmek istedik. Tüm gezi sitelerinden ve giden gezgin arkadaşlardan edindiğimiz bilgilere göre Rusya için en ideal zaman olduğuna karar verip 16 Temmuz'da yola koyulduk. Uçak... daha fazla

MOSKOVA TURU
Özlem Mete
Editör
9 saat önce
Duyuru

Sıcak hava İran'da rekor kırdı

Ortadoğu'yu vuran sıcak hava dalgasının en çok İran'ı etkilediği açıklandı. Bazı bölgelerde hissedilen sıcaklığın 70 dereceye kadar yükseldiği belirtiliyor. Irak’ta ise sıcakların 50 derecenin üstüne çıkması ve elektrik kesintileri yüzünden klimaların çalışmaması nedeniyle halkın sokaklara döküldüğü bildirildi. Irak'ta sıcakların artması nedeniyle kamplarda kalan Suriyeli ve... daha fazla

10 saat önce
Galeri
Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Ya doğayı çok severiz ya da ona karşı koyarız. Buna istinaden bu mimarlar ağaçları sevip onları yapılarına ortak etmek istemişler. Ortaya ağaç tasarımlı evler çıkarmayı başarmışlar.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/architectur...

Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Sırf binalar yapabilmek ve para kazanmak için yok ettiğimiz ağaçlar, aslında insanlık içik büyük kayıp!

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/architectur...

Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Ağaçları yıkmanın büyük çevresel sorunlara yol açtığını ve küresel ısınmanın sebeplerinden biri olduğunu birçok araştırma kanıtlamıştır.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/tree-inside...

Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Ağaçların yok olması toprakta ve havada bulunan su miktarını azaltarak gezegenimizin su döngüsünü etkiler. Bu da toprak kaybına ve canlı türlerinin azalıp yok olmasına yol açar.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/architectur...

Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Aşırı kentleşme küresel ağaç yok ediminin sadece küçük bir parçasıdır. 

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/architectur...

Ağaçları Kesmeyi Reddeden Mimarların Yaptığı Akıllı Yapılar

Ya doğayı çok severiz ya da ona karşı koyarız. Buna istinaden bu mimarlar ağaçları sevip onları yapılarına ortak etmek istemişler. Ortaya ağaç tasarımlı evler çıkarmayı başarmışlar.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/07/architectur...

Özlem Mete
Editör
10 saat önce
Duyuru

Doğu Türkistan'da dev bir göl keşfedildi

Doğu Türkistan'da, okyanuslara uzak bir kara parçasının altında devasa bir tuzlu su kütlesi keşfedildiği açıklandı. Çinli bilim insanlarının keşfettiği su kütlesi hacminin ABD-Kanada sınırında bulunan Büyük Göller'den beş kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Keşfedilen kütlenin hacminin 200 bin kilometreküp olabileceği düşünülüyor. Uygur Özerk Bölgesi sınırları içinde bulunan... daha fazla

03 Ağu 2015
Gezi Notu

GRANADA HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Barcelona'ya giderek İspanya'ya gittim diyenlerdenseniz Endülüs'ü görünce bir fırça darbesi görerek tüm resmi gördüğünüzü söylemekle eşdeğer olduğunu fark edeceksiniz söylediğinizin. İspanya'ya benzerliğimiz Akdeniz ülkesi olmaktan çok belki de tek bir ülkede farklı kultürler hatta iklimler barındırıyor olmakdır ortak noktamız. Bu mozağinin bir parçası olan Endülüs bölgesi... daha fazla

GRANADA HAKKINDA PRATİK BİLGİLER
03 Ağu 2015
Gezi Notu

BAYRAMDA BATUM

Bayramda fırsatını bulup Batum'a gittim. Biletimi THY ile Hopa'ya aldım, bileti millerimle almama rağmen yine Hopa'yı tercih ettim zira direkt Batum uçuşunun vergileri bile fazlaydı. Uçak Batum Uluslararası Havalimanı'na indi ve belki Hopa'ya gitmeden Batum'a gireriz diye pasaport kontrolüne yöneldik fakat pasaport görevlileri sizden pasaportunuz ile boarding pass'i de istiyor... daha fazla

BAYRAMDA BATUM
Özlem Mete
Editör
02 Ağu 2015
Duyuru

Ebola aşısında % 100 başarı sağlandı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ebola virüsü üzerinde denenen bir aşının ilk kez % 100 etkili olduğunu açıkladı. Örgütün ve Amerikan ilaç firması Merck & Co’nun ortaklaşa yürüttüğü çalışma çerçevesinde aşı Afrika Gine’de 4 bin kişi üzerinde denendi. Alternatif tedavi yöntemleri üzerine çalışmaya da devam edileceği belirtiliyor. Aşı ilk önce Norveç, İsviçre, Fransa ve Amerika... daha fazla

02 Ağu 2015
Gezi Notu

TATİLİN ADRESİ: EGE KIYILARI

“A journey is like marriage. The certain way to be wrong is to think you control it. | Seyahat evlilik gibidir. Onu kontrol ettiğinizi düşündüğünüzde kesinlikle yanılırsınız.” – John Steinbeck Hangi taşın altından sonsuz bir macera çıkacağını bilemeyiz. Onun için her taşın altına elimizi sokarız, her muhabbete balıklama dalarız ya da muhabbetler yaratırız. Yine böyle muhabbet... daha fazla

TATİLİN ADRESİ: EGE KIYILARI
02 Ağu 2015
Gezi Notu

JAPON YEMEK KÜLTÜRÜ

Japon mutfağı daha önce Asya mutfağıyla tanışmamış olanlar için oldukça farklı. Daha önce Güneydoğu Asya'ya, herhangi bir Çin mutfağına veya sushi mekanına yolu düşenler için bazı lezzetler tanıdık gelecektir. Öncelikle yemek ve mutfakla ilgili işinize yarayacak birkaç önemli cümlenin Japoncasını vereyim: - Merhaba - Konnichiwa. - Teşekkürler - Arigatogozaimas - Acı - Piritto... daha fazla

JAPON YEMEK KÜLTÜRÜ