img-script
Google+

Tiran

41.33165,19.83179999999993

Tiran Gezi Rehberi

Ülke: Arnavutluk
Nüfus: 418.495
Dil: Arnavutça
Para Birimi: Lek
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Dünya Miras Listesi'nde Bulunan Eserleri: Bulunmuyor

Tiran Hakkında Bilinmesi Gerekenler
arud2015.org

Tiran, Arnavutluk’un en büyük şehri olmakla beraber aynı zamanda ülkenin başkentidir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan ve yüzyıllar boyunca Osmanlı’ya bağlı olan şehir, bu yüzden içinde Osmanlı döneminden günümüze kadar sağlam kalan eserlerde bulundurmaktadır. 

Tiran, Balkanlarda bulunan Arnavutluk’un batısında, Dalmaçya Denizi kıyısına yakın bir konumda bulunmaktadır.

Geolocation

Tiran’da para birimi olarak “Lek”  kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 140 Lek yapmaktadır.

Ülkede resmi dil olarak Arnavutça kullanılmaktadır.

Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Tiran’da 11.00’dir.

 • Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit No:65 Tiran / ARNAVUTLUK
 • Tel: +355 423 468 18

Arnavutluk Türkiye’den vize talep etmiyor. Ülkeye girdiğinizde, oraya ne için geldiğinizi gümrük polisine söylemeniz yeterli. 

Tiran dağların denize paralel ilerlediği, denize yakın ancak kıyısı olmayan bir şehirdir. Bu yüzden deniz iklimi şehirde etkisini gösterememekte olup, karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Tiran’a gidilecek en uygun zamanlar Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır. 

Türkiye'den haftanın her günü Tiran’a seferler düzenlenmektedir. Uçuş süresi ise yaklaşık 1 saat 45 dakikadır. 

Tiran’da konaklama yerleri şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. 5 yıldızlı otellerinde yer aldığı Tiran’da, pansiyon ve apart oteller daha fazla bulunmaktadır. Tregu çam, Blloku ve Pazari bölgeleri konaklama için uygun bölgelerdir.

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri booking-logo


merrtaxi.com

Tiran’da ulaşım aracı olarak taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Şehirde raylı sistem bulunmamaktadır. Bunda şehrin dağlık olmasının ve ekonomik yetersizliğin etkisi büyüktür. Ancak Tiran’da otobüsler ile ulaşım oldukça ucuzdur. Taksilerde ise değişken fiyatlar uygulandığından binmeden önce pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır. Otobüs ücreti yaklaşık 30 Lek, Taksi ücreti ise kilometre başına aşağı yukarı 300 Lek'tir.

Havaalanından Merkeze Ulaşım
 
Tiran Uluslararası Havalimanı Arnavutluk’ta bulunan tek uluslararası havalimanıdır. Tiran’ın Rinas Köyü’nde bulunur. Şehir içine ulaşım aracı olarak taksileri veya Rinas Express’i kullanabilirsiniz. Havaalanı çıkışında bulunan Rinas Express otobüsleri yaklaşık 2 Euro’ya sizi şehir merkezine ulaştırıyor. Eğer taksileri kullanmak istiyorsanız otobüslere göre daha pahalıya gelecektir. Binmeden önce fiyatta anlaşarak taksileri de kullanabilirsiniz.

Tiran Gezilecek Yerler
albaniatours.al

Tiran’ın gezip görülmesi gereken yerler tarihi ve kültürel alanlardan oluşmaktadır. Bu yerleri gezmek ve bulmak çok kolaydır çünkü hepsi Tiran’ın merkezinde bulunan İskender Bey Meydanı’nın etrafında yer alır. Yani tek bir vesait ile Tiran’da gezip görülmesi gereken yerlere kolayca gidebiliyorsunuz. Tiran’da Osmanlı’dan, Sovyetler’den, Yugoslavlardan ve Çinlilerden miras kalan bu yerler arasında; Ulusal Tarih Müzesi, Skandenberg Meydanı, Ethem Efendi Camii, Saat Kulesi, Opera ve Piramida önde gelenlerdendir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Arnavut Mutfağıtravelvana.com

Arnavutluk tarih boyunca Osmanlı, İtalya ve Yunanistan gibi birçok milletin egemenliği altında kalmıştır. Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi mutfak kültürü de bu durumdan etkilenmiştir.

Tiran Gece Hayatı
opozita.com

Tiran’da vakit geçirebileceğiniz birçok kafe ve bar bulunmaktadır. Hafta içi belli saatlere kadar açık olan mekânlar, hafta sonları sabah saatlerine kadar açıktır. 


tepta.com

Tiran şehir merkezinde hediyelik eşya ve yerel ürünler satan birçok dükkân vardır. Tiran’da çömlek ve seramik ürünleri oldukça meşhurdur. Bunun yanında hediyelik eşya olarak birçok çeşidi bulunan biblo ve küçük heykellerden de alabilirsiniz. Tiran’da Alışveriş Merkezi kültürü yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Galeria ve City Park Arena şehrin önemli büyük alışveriş merkezleridir. Bu mekânlarda ünlü markalara ait mağazalar ve ürünler bulunmaktadır. Ayrıca Myslym Shyri Caddesi üzerinde de birçok meşhur marka ve büyük mağazalar bulunmaktadır.

 • Yeni Yıl (1-2 Ocak)
 • Yaz Günü (14 Mart)
 • Nevruz (22 Mart)
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan)
 • Ortodoks Paskalyası (27 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bayrak Günü (28 Kasım)
 • Özgürlük Günü (29 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)
 • Ramazan Bayramı (1 gün)
 • Kurban Bayramı (1 gün)

• Her ne kadar yakın olsa da Tiran’ın denize kıyısı yoktur.
•Tiran’daki sürücüler trafik kurallarına pek uymamaktadır.
•Taksiciler ile ücret konusunda önceden pazarlık etmeniz yararınıza olacaktır.
 
Önemli numaralar;

 • Polis: 129
 • Trafik Polisi: 126
 • Ambulans: 127
 • Acil: 112
 • Yangın: 128

 
 

26726 Nis 2016Vize

Arnavutluk Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.

Arnavutluk Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Öğrenciler

Emekliler

İlgili İçerikler

22 Ağu 2016
Gezi Notu

​BALAYI TATİLİ: NICE

Murat ile birlikte balayına hoş bir başlangıç yapalım dedik ve Nice’i seçtik. Fransa’nın beşinci büyük kenti olan Nice, aynı zamanda Fransız Rivierası’nın başkenti. İlk olarak Yunanlar tarafından kurulan kent, zaman içinde Romalılar, İtalyanlar ve son olarak da Fransızlar tarafından yönetilmiş. Artık bu sefer üçüncü Nice seyahatim olunca, bu asiller şehrini bir de ben... daha fazla

​BALAYI TATİLİ: NICE
picture-30420-1450200457
Gold Yazar
11 Ağu 2016
Özel Yazı

PARİS NOTLARI

Herkesin kendini ait hissettiği bir yer vardır, doğduğu şehrin dışında. Çok tanıdık, bildik gelen, hiç yabancılık hissetmediği, o çok sevilen yer… Paris, henüz görmeden böylesine bir duyguyla bağlandığımız şehirlerin başında gelir. Daha gözlerimizi kapattığımız anda onlarca film karesi akmaya başlar, en sevdiğimiz aşk romanlarının kahramanları yanı başımızda... daha fazla

PARİS NOTLARI
picture-45576-1461048500
Editör
01 Ağu 2016
Galeri
Paris'te Mutlaka Tatmanız Gereken 10 lezzet

Dünyanın en romantik şehirleri arasında başı çeken Paris, sahip olduğu güzelliklerle popülaritesinden hiçbir zaman ödün vermeyen bir destinasyon. Şehrin görkemli duruşu karşısında etkilenmemek mümkün değil. Ancak Paris’i bu denli çekici kılan sadece tarihi atmosferi, müzeleri, şık mağazaları değil… Şehir aynı zamanda gastronominin başkenti olarak anılıyor ve bu özelliğiyle de her yıl damak tadına düşkün binlerce gezgini ağırlıyor. Paris’te yiyeceğiniz neredeyse her lezzet uluslararası düzeyde bir üne sahip; ancak yine de gitmişken tatmadan dönmemeniz gereken 10 lezzeti sizin için derledik. 

​1) Cafe de Paris Soslu Bonfile
​1) Cafe de Paris Soslu Bonfile

Cafe de Paris sosu için Fransız mutfağının en lezzetli keşiflerinden biri desek hiç de yanlış olmaz. Çeşitli baharatlarla yapılan sosun bonfileye ne denli yakıştığını tartışmaya bile gerek yok. Şehirde bu lezzeti tatmak için en doğru adreslerden biri Le Relais de L’Etrecote olacaktır. Fiks menü hizmeti veren restoranın üç farklı şubesi bulunuyor. Champs Elysées Caddesi yakınlarındaki ise en popüler olanı. 

2) Macaron
2) Macaron

Dünyanın her yerinde macaron yiyebilirsiniz; ancak dürüst olmak gerekirse hiçbiri Paris’te yiyeceklerinizin yerini tutmuyor. Paris’te macaron deyince pek çok kişi La Durée’yi önerecektir. Ancak bizden söylemesi: Carette bu konuda çok daha başarılı. Carette’in Eyfel Kulesi’ne geçiş sağlayan Trocadéro Meydanı’nda bir şubesi olduğunu da ekleyelim.  

3) Krep
3) Krep

Fransız mutfağının sınırlarını aşarak tüm dünyaya mal olmuş tariflerden biri de krep. Şehrin birçok yerinde Creperie adını verdikleri krep yapan kafe ve restoranlar göreceksiniz. İçlerinden bir tanesini seçip önermek çok zor. Ancak Breizh’in bu konuda oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yerel ve kaliteli ürünler kullanmaya özen gösteren mekânın sunumları da oldukça göz doldurucu. 

4) Kruvasan
4) Kruvasan

Fransız kahvaltılarının baş tacı kruvasan, Paris seyahatinizde en az bir kere yemeniz gereken bir lezzet. Zaten bir noktada kaçış olmadığını da göreceksiniz. Nitekim eşsiz kokuların yayıldığı fırınların önünden geçerken insan kendini tutmakta zorlanabiliyor. Lezzetli kruvasan için gidebileceğiniz binlerce yer var Paris’te; ancak illa bir yer önermek gerekirse Du Pain et Des Idées’yi tercih edebilirsiniz.

Paris'te Mutlaka Tatmanız Gereken 10 lezzet

Dünyanın en romantik şehirleri arasında başı çeken Paris, sahip olduğu güzelliklerle popülaritesinden hiçbir zaman ödün vermeyen bir destinasyon. Şehrin görkemli duruşu karşısında etkilenmemek mümkün değil. Ancak Paris’i bu denli çekici kılan sadece tarihi atmosferi, müzeleri, şık mağazaları değil… Şehir aynı zamanda gastronominin başkenti olarak anılıyor ve bu özelliğiyle de her yıl damak tadına düşkün binlerce gezgini ağırlıyor. Paris’te yiyeceğiniz neredeyse her lezzet uluslararası düzeyde bir üne sahip; ancak yine de gitmişken tatmadan dönmemeniz gereken 10 lezzeti sizin için derledik. 

picture-15-1381800226
Gold Yazar
25 Tem 2016
Gezi Notu

REN NEHRİ'NDE TEKNE GEZİSİ (BÖLÜM 2) - MÜZELER VE ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ NANCY

Ren Nehri'nin kanallarından 'La Marne' üzerinde bulunan Nancy şehrine geldiğimizde, Lagarde'de olduğu gibi şehrin mini marinasına bağlanıyoruz. Burada konaklayacağız bu akşam - Laf aramızda bugün de benim doğum günüm :) Fransa'nın Lorraine bölgesinin merkezi, Meurthe'in kıyısındaki şehrin ilk yapıları görünmeye başladığında etraftaki yeşil halen devam ediyor. Şehir... daha fazla

REN NEHRİ'NDE TEKNE GEZİSİ (BÖLÜM 2) - MÜZELER VE ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ NANCY
23 Tem 2016
Ben de Gittim
picture-1-1395691293
Editör
03 Tem 2016
Video

Bordeaux Gezmedik Yer Bırakma

picture-1-1395691293
Editör
03 Tem 2016
Video

Cadillac Gezmedik Yer Bırakma

picture-1-1395691293
Editör
03 Tem 2016
Video

Blaye Gezmedik Yer Bırakma

picture-1-1395691293
Editör
03 Tem 2016
Video

St. Emilion Gezmedik Yer Bırakma

Gezimanya interaktif harita
24 Haz 2016
Galeri
Fransa'nın En Güzel Kasabaları

Fransa’yı ziyaret eden çoğu gezgin Paris veya Lyon gibi büyük şehirlerden uzaklaşmıyor ve bu şehirlerin yörüngesinde kalıyorlar. Fakat kaçırdıkları şeylerin farkında değiller. Dar sokakları ve harika surlarıyla Ortaçağ köyleri, Fransa’nın her köşesinde gizlenmiş vaziyetteler ve ziyaretçilerini bekliyorlar. Muhtemelen sizi Paris’ten daha fazla tatmin edecek kasabalar bu listede.

Fotoğraf: https://www.croptrust.org/wp-content/uploads/2014/12/France-e14389385808...

1. Rochefort-en-Terre
1. Rochefort-en-Terre

Taştan ve keresteden yapılmış evler, sardunyalarla dolu saksı ve sepetler Rochefort-en-Terre’yi kuzeybatı Fransa’daki Brittany bölgesindeki köylerin en çok ziyaret edileni ve tüm Fransa’daki köylerin belki de en güzeli haline getirmişler. Birçok binanın 16. yüzyıldan kalma olduğu bölgede lezzetli bisküviler ve ağustos festivalleri oldukça ünlü.

Fotoğraf: http://www.bretagne.com/var/plain/storage/images/les_photos_de_bretagne/...

2. Eze
2. Eze

Fransız Rivierası’ndaki ufak bir kasaba olan Eze, Ortaçağ'dan kalma kalesi ve Akdeniz’e tepeden bakan konumu ile Fransa’nın en ünlü kasabalarından biri olma özelliği taşıyor. Dar sokaklardan kaleye tırmanan yol birazcık yorucu olsa da sonunda ulaşılan görüntü bütün uğraşa değiyor. Fenike tapınağı ve eski kiliseleriyle daha birçok harika yapıya sahip olan kasaba, Fransa’nın en şirin yerlerinden biri.

Fotoğraf: http://media.cmgdigital.com/shared/lt/lt_cache/thumbnail/960/img/photos/...

3. Etretat
3. Etretat

Kuzeybatı Fransa’nın Normandiya kıyısında yer alan küçük bir köy olan Etretat, İngiliz Kanalı üzerinde bulunan bir tatil beldesi. Beyaz tebeşir taşı falezleri ve doğal kemerleri ile ünlü olan Etretat, Courbet ve Monet gibi ünlü sanatçılara da ilham kaynağı olmuş. Guy de Maupassant kısa hikâyelerini burada yazmış.

Fotoğraf: http://www.worldfortravel.com/wp-content/uploads/2013/04/%C3%89tretat-Fr...

4. Riquewihr
4. Riquewihr

1500’den az kişinin yaşadığı Riquewihr, kuzeydoğu Fransa’da yer alıyor ve iki şey ile biliniyor: Tarihi mimarisi ve harika şarapları. 16. yüzyıldaki görüntüsüne hala çok yakın olan Riquewihr, Fransa’daki en güzel kasabalardan biri sayılıyor. Ortaçağ surları şehri çevreliyor ve müzeye çevrilen kale de surların içinde sizleri bekliyor.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Riquewihr_070606_137...

Fransa'nın En Güzel Kasabaları

Fransa’yı ziyaret eden çoğu gezgin Paris veya Lyon gibi büyük şehirlerden uzaklaşmıyor ve bu şehirlerin yörüngesinde kalıyorlar. Fakat kaçırdıkları şeylerin farkında değiller. Dar sokakları ve harika surlarıyla Ortaçağ köyleri, Fransa’nın her köşesinde gizlenmiş vaziyetteler ve ziyaretçilerini bekliyorlar. Muhtemelen sizi Paris’ten daha fazla tatmin edecek kasabalar bu listede.

Fotoğraf: https://www.croptrust.org/wp-content/uploads/2014/12/France-e14389385808...

picture-45174-1461768709
Silver Yazar
15 Haz 2016
Gezi Notu

ST. PAUL DE VENCE: FRANSIZ RIVIERASI'NDAN MUHTEŞEM TABLO

Fransız Rivierası denilince genellikle tüm dünyada bilinen yerler Nice, Cannes, Monaco ve hatta Antibes iken, bu çok az bilinen Ortaçağ kasabası bizce gölgede kalacak yer asla değil. Daha da iddialı olarak söyleyelim, St. Paul de Vence'yi görmediyseniz, bölgedeki geziniz eksik kalmış demektir. Ortaçağ döneminden kalma kasabayı henüz uzaktan gördüğünüzde, herhalde... daha fazla

ST. PAUL DE VENCE: FRANSIZ RIVIERASI'NDAN MUHTEŞEM TABLO
picture-1-1395691293
Editör
11 Haz 2016
Duyuru

Türk taraftar Fransa turlarını doldurdu

Dün başlayan Euro 2016 Avrupa şampiyonası için Türk taraftarlar Fransa'ya akın ediyor. Türkiye'nin de mücadele edeceği Euro 2016’yı izlemek isteyen Türk futbolseverler, Paris’e gidiş-dönüş uçak bileti fiyatlarını 3 bin 500 TL’ye yükseltti. Maç bileti dahil 7 bin 260 TL’lik turlarda yer kalmadı. Türk Milli Takımı ilk maçı yarın Paris’te Hırvatistan ile oynayacak... daha fazla

İstanbul Bisiklet Rotaları
picture-45174-1461768709
Silver Yazar
07 Haz 2016
Gezi Notu

FİLMLERİN TAÇLANDIRDIĞI ŞEHİR CANNES

Antibes'teki otelimizde tüm yorgunluğumuzu atıyoruz ve güne başlıyoruz. Çok yoğun bir gün bizi bekliyor. İlk durağımız Cannes, devamında St. Paul de Vence şehri, sonra Nice ve en sonunda hava kararmaya yeni başlamışken ve gecesinde Monaco'yu görmek istiyoruz. Cannes Fransa'nın güneyindeki Fransız Rivierası'nın en ünlü kasabası. Gerçek nüfusu 70 bini biraz aşkın ama... daha fazla

FİLMLERİN TAÇLANDIRDIĞI ŞEHİR CANNES
picture-45576-1461048500
Editör
03 Haz 2016
Duyuru

Louvre Müzesi sel nedeniyle kapatıldı

Fransa’yı etkisi altına alan sağanak yağış, ülkede hayatı adeta durdurdu. Paris’teki Seine Nehri’nin su seviyesi, normalin beş metre üstüne çıktı. Seine Nehri yanında bulunan ve dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre, içindeki sanat eserlerinin güvenliği adına bugün kapılarını ziyaretçilere kapama kararı aldı. Müze tarafından yapılan... daha fazla

31 May 2016
Galeri
Paris'in En İyi Peynir Dükkanları

Camembert’den Comte’a, bildiğiniz bilmediğiniz, tattığınız tatmadığınız yüzlerce çeşit Fransız peyniri var. Ülkenin her bölgesinin kendine özgü bir peyniri mevcut ve hepsinin kalitelisini aynı yerde bulmak çok zor. Bu listede tüm bu peynirlerin en kalitelisini satan 10 adet peynirci dükkanını bulabilirsiniz.

Fotoğraf: http://hipparis.com/wp-content/uploads/2015/04/Stinky-Cheese7-1600x1067.jpg

1 – Laurent Dubois
1 – Laurent Dubois

Sahibinin ardından isimlendirilen ve Fransa hükümetinin zanaatkarlara verdiği en büyük onur olan “Meilleur Ouvrier de France” unvanı sahibi dükkan şu anda Paris’te üç yerde hizmet veriyor. Beşinci bölgede bulunan Laurent Dubois, o kadar popüler ki insanlar hafta sonları peynir alabilmek için uzun kuyruklarda beklemeyi göze alıyorlar.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/552d4ad7a67cb4c37769cc5f/master/w_144...

2 – Androuet
2 – Androuet

Geçmişi 1909’a kadar dayanan Androuet, kurucusu Henri Androuet’in Fransa’nın her bölgesinden peyniri Parislilere ulaştırma hayaliyle kurulmuş ve Fransa’nın en eski peynircilerinden biri olarak gösteriliyor. Stephane Blohorn tarafından satın alınana kadar Androuet ailesinde kalmış olan dükkanın şimdi 10’dan fazla şubesi bulunuyor.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/552d4ad744f1a8336f432b42/master/w_144...

3 – Barthelemy
3 – Barthelemy

Dükkanın sahibi Nicole Barthelemy, yedinci bölgedeki Saint-Germain mahallesinde bulunan zarif dükkanında peynir işini oldukça ciddiye alıyor. Ufak bir alana sahip dükkanda yüzlerce çeşit peynir bulunuyor ve dükkanda her gün taze yapılan peynirler de var! Dükkanda dolaşırken yerdeki kapıya dikkat edin, çalışanlar düzenli olarak ellerinde peynirler taşıyarak oradan dükkanın içine çıkıyorlar.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/552d4ada44f1a8336f432b60/master/w_144...

4 – Alleosse
4 – Alleosse

Fransa’da dükkan sahiplerine dükkana girer girmez selam vermek incelik sayılmaktadır, Arc de Triomphe’dan yürüyerek birkaç dakika uzaklıktaki bu peynirciye girdiğinizde siz de hemen “bonjour!” deyin. Dükkanın sahibi Philippe Alleosse o kadar fazla çeşit ve lezzete hükmediyor ki onun huzurunda biraz gerilebilirsiniz. Ama siz aldırmayın ve istediğiniz peynirden biraz alıp kendi kendinize tadını çıkarın.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/552d4adba67cb4c37769cc7d/master/w_144...

Paris'in En İyi Peynir Dükkanları

Camembert’den Comte’a, bildiğiniz bilmediğiniz, tattığınız tatmadığınız yüzlerce çeşit Fransız peyniri var. Ülkenin her bölgesinin kendine özgü bir peyniri mevcut ve hepsinin kalitelisini aynı yerde bulmak çok zor. Bu listede tüm bu peynirlerin en kalitelisini satan 10 adet peynirci dükkanını bulabilirsiniz.

Fotoğraf: http://hipparis.com/wp-content/uploads/2015/04/Stinky-Cheese7-1600x1067.jpg

Booking.com Otelleri
picture-1-1395691293
Editör
27 May 2016
Duyuru

Fransa'da Grev

Fransa'da sendikaların başlattığı grev dalgası, petrol rafinerileri, nükleer santraller, limanlar ve ulaşım altyapısına yayılırken, ülkede günlük hayat ciddi şekilde olumsuz etkilendi. 19 nükleer santralinden 16'sı, sekiz rafineriden de beşi grev nedeniyle ya devre dışı kaldı ya da çok düşük kapasiteyle çalışıyor. Ülkedeki yakıt istasyonlarından üçte birinin... daha fazla

picture-25-1399280821
Gold Yazar
03 May 2016
Gezi Notu

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ (KARAYİP ADALARI) 13. BÖLÜM - FORT DE FRANCE/MARTINIQUE

Martinique Adası ve baş şehri Fort de France, Karayipleri gezdiğimiz gemimiz Norwegian Breakaway gemisi ile ziyaret ettiğimiz adalar içerisinde en gelişmiş ve en pahalı olanı. Fransa’nın bir ili olan bu şirin kasabanın para birimi Euro’dur. Evet yanlış duymadınız, Euro. Bütün alışverişlerimizi Euro üzerinden yaptık. Avrupa’ya hoş geldiniz. Tropik bir ada olan... daha fazla

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ (KARAYİP ADALARI) 13. BÖLÜM - FORT DE FRANCE/MARTINIQUE
21 Nis 2016
Gezi Notu

BAHARDA PARİS

Geçen sene olduğu gibi bu sene de doğumgünü hediyesi olarak eşimin aldığı uçak biletini bahar aylarında kullandık. Bu sene istikamet Paris... Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım Paris'te üç tane havalimanı var. Biz Pegasus Havayolları ile uçtuğumuz için Orly Havalimanı'na indik. Orly Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta. Eğer 3-4 kişilik bir... daha fazla

BAHARDA PARİS
19 Nis 2016
Gezi Notu

TOULOUSE: FRANSA'NIN PEMBE ŞEHRİ

Toulouse, Güney Batı Fransa'da bulunan ve Airbus üretiminin yapıldığı bir şehir. Fransızların buraya "pembe şehir" demesinin en önemli nedeni, tüm şehirdeki binaların kiremit rengi olması. Toulouse benim için yeri hep özel kalacak tek şehir; çünkü ilk defa turist değil de beş ay boyunca bir şehrin yerlisi oldum. Erasmus macerasına başlamadan önce Toulouse hakkında,... daha fazla

TOULOUSE: FRANSA'NIN PEMBE ŞEHRİ
picture-44944-1464856489
Gezgin
18 Nis 2016
Gezi Notu

AVRUPA'NIN UCUZ ŞEHRİ TOULOUSE

Işid’in Avrupa’nın kalbi Brüksel’de canlı bomba  zamanlaması, halk tipi pasaportla Schengen vizesi için Ankara’ya giden ben ve yeni yol arkadaşım Özlem’in hayallerini de sarsıyor. üzerime kayıtlı, elçiliklerin görmek istediği mal kayıtları ve de para ibrazı yapamadığım için ümitsizim. Schengensiz de Avrupa’ya girmek mümkün. Az değil bir milyon Suriyeli  vizesiz gitmiş... daha fazla

AVRUPA'NIN UCUZ ŞEHRİ TOULOUSE
picture-43-1381798159
Gold Yazar
10 saat önce
Gezi Notu

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 3 - YOSEMİTE ULUSAL PARKI

Macintosh marka herhangi bir bilgisayarınız varsa "hah tamam" diyeceksiniz şimdi, işletim sistemlerinden sonuncusunun ekran görüntülerinden birinde, batmakta olan güneşin yarı aydınlattığı iki dev dağ arasından bir vadi görünür, o kadar güzel bir görüntüdür ki sanki bu dünyaya değil, başka bir gezegene aitmiş havası verir. Resimdeki dağların adı El Capitan, olduğu yer... daha fazla

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 3 - YOSEMİTE ULUSAL PARKI
12 saat önce
Gezi Notu

İTALYAN RIVIERASI: RAPALLO GEZİ REHBERİ

Tesadüfi başlayan ancak çok beğendiğimiz için kalış süresini uzattığımız Cenova seyahatimiz sonrasında Rapallo’ya uğruyoruz.  Cenova’nın yaklaşık 30 kilometre doğusunda yer alan Rapallo aynı zamanda şarkılara konu olan meşhur İtalyan kasabası Portofino’nun da 9 kilometre kuzeyinde. Cenova’dan yarım saatlik tren yolculuğu ile de ulaşılabilen Rapallo’ya biz araç ile... daha fazla

İTALYAN RIVIERASI: RAPALLO GEZİ REHBERİ
22 Ağu 2016
Gezi Notu

​CENEVİZLİLER’İN ESKİ BAŞKENTİ: CENOVA

Bu liman kentini ziyaretimiz tamamen tesadüfen. Nasıl mı? Murat ve ben seyahat öncesi o kadar yoğunduk ki sadece Nice gidiş, Floransa dönüş uçak biletlerimizi alıp yola çıktık. Kafamızdaki plana göre Nice’de inip 1-2 gece Nice’de kalacak, sonra Monaco, San Remo, Rapallo şeklinde seyahate devam edecektik. Hiç rotamızde Cenova yoktu. Ancak San Remo’da kiraladığımız... daha fazla

​CENEVİZLİLER’İN ESKİ BAŞKENTİ: CENOVA
22 Ağu 2016
Gezi Notu

​BALAYI TATİLİ: NICE

Murat ile birlikte balayına hoş bir başlangıç yapalım dedik ve Nice’i seçtik. Fransa’nın beşinci büyük kenti olan Nice, aynı zamanda Fransız Rivierası’nın başkenti. İlk olarak Yunanlar tarafından kurulan kent, zaman içinde Romalılar, İtalyanlar ve son olarak da Fransızlar tarafından yönetilmiş. Artık bu sefer üçüncü Nice seyahatim olunca, bu asiller şehrini bir de ben... daha fazla

​BALAYI TATİLİ: NICE
picture-1-1395691293
Editör
22 Ağu 2016
Duyuru

2016 Rio Olimpiyatları'nda Türkiye

Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere topladığı 8 madalyayla 2016 Rio Olimpiyatları genel sıralamada 41'inci oldu. Türkiye, güreşten 5; halter, tekvando ve atletizmden birer madalya kazandı. Aljazeera Türk'ün haberine göre Madalya sayısı açısından Pekin 2008 ve Londra 2012'yi geride bırakırken katıldığı 21 olimpiyatın 18'inden daha başarılı bir sonuca... daha fazla

picture-43-1381798159
Gold Yazar
22 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 2 - MONTEREY

Amerika’nın Rivierası sayılan Santa Barbara’dan sonraki kalış noktamız Monterey ama oraya ulaşana kadar amacımız sahil şeridinin ve okyanusun keyfini çıkararak ilerlemek. Los Angeles’a ilk vardığımız iki gece bir değişiklik yaparak Airbnb’den kiraladığımız bir ailenin evindeki odada kaldık. Kris ve Dennis, Huntington Beach’deki ev sahiplerimizdi ve onlarla olmaktan... daha fazla

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 2 - MONTEREY
Popüler Şehirler
picture-1-1395691293
Editör
22 Ağu 2016
Etkinlik
22 Ağustos 2016,Pazartesi

ÇAMLICA GAZOZUNA KAPIŞALIM!

ÇAMLICA GAZOZUNA KAPIŞALIM serilerinin KITESURF buluşması Ağustos ayında Çanakkale/Gökçeada'da başlıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan ÇAMLICA/KITESURF CHALLENGE, maceracıları Eşelek sahilindeki VOLKITE KITEBOARD OKULU’nda buluşturuyor.  Bakir koyları ve muhteşem rüzgarı ile Gökçeada İstanbul’un hemen yanıbaşında yer alıyor. Yunan Mitolojisi'ndeki Deniz Tanrısı... daha fazla

picture-43-1381798159
Gold Yazar
22 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 1

Bu bir hayal yolculuğu... eşimin yapmak istediği Kaliforniya sahil şeridi ile benim yapmak istediğim Navajo Land’in birleşimi ama araya da serpiştirilmiş birkaç yer ile birlikte. Çocukların Los Angeles’ta New York Film Academy’de yapacakları üç haftalık yaz okulu bu hayalimizi yapabilmemizi biraz daha kolaylaştırıyor. Çünkü çocuklar ile bu kadar uzun yola çıkmak bazen... daha fazla

ABD BATI SAHİLİ - BÖLÜM 1
22 Ağu 2016
Gezi Notu

DAHİ DELİ DALİ MÜZESİ VE GİRONA

Bizim gibi kültür ve sanat meraklıları için Güney İspanya'da gidilebilecek en güzel yerlerden ikisine yolumuz düştü: Girona şehri ve Dali Müzesi. Baştan söyleyeyim, her ikisi de ilgiyi hak eden yerler. Girona, Katalonya bölgesinin en kuzey ucunda, Fransa sınırına yakın bir bölgede bulunuyor. Bu sebeple tarih boyunca hep tampon bölge olarak kullanılmış. Aşırı milliyetçi... daha fazla

DAHİ DELİ DALİ MÜZESİ VE GİRONA
21 Ağu 2016
Özel Yazı

BİR ASIR ÖNCE İSTANBUL: MESİRE YERLERİ

İstanbul, binlerce yıl boyunca hem dokusu hem insanlarıyla değişime uğrayan dinamik bir kent. Bir asır öncesinin İstanbul’unu günümüzün İstanbul siluetine bakarak hayal etmek çok zor olsa da cumhuriyetin ilk yıllarında yayımlanan gezi türüne ait edebi eserler bu konuda yardımcı oluyor. Osman Cemal Kaygılı, Ahmet Mithat Efendi, Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi... daha fazla

BİR ASIR ÖNCE İSTANBUL: MESİRE YERLERİ