Google+

Tiran

41.33165,19.83179999999993

Tiran Gezi Rehberi

Ülke: Arnavutluk
Nüfus: 418.495
Dil: Arnavutça
Para Birimi: Lek
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Dünya Miras Listesi'nde Bulunan Eserleri: Bulunmuyor


arud2015.org

Tiran, Arnavutluk’un en büyük şehri olmakla beraber aynı zamanda ülkenin başkentidir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan ve yüzyıllar boyunca Osmanlı’ya bağlı olan şehir, bu yüzden içinde Osmanlı döneminden günümüze kadar sağlam kalan eserlerde bulundurmaktadır. 

Devamını Okumak İçin Tıklayın

Tiran, Balkanlarda bulunan Arnavutluk’un batısında, Dalmaçya Denizi kıyısına yakın bir konumda bulunmaktadır.

Geolocation

Tiran’da para birimi olarak “Lek”  kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık 140 Lek yapmaktadır.

Ülkede resmi dil olarak Arnavutça kullanılmaktadır.

Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Tiran’da 11.00’dir.

 • Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit No:65 Tiran / ARNAVUTLUK
 • Tel: +355 423 468 18

Arnavutluk Türkiye’den vize talep etmiyor. Ülkeye girdiğinizde, oraya ne için geldiğinizi gümrük polisine söylemeniz yeterli. 

Tiran dağların denize paralel ilerlediği, denize yakın ancak kıyısı olmayan bir şehirdir. Bu yüzden deniz iklimi şehirde etkisini gösterememekte olup, karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Tiran’a gidilecek en uygun zamanlar Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır. 

Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü Tiran’a seferi vardır. Uçuş süresi ise yaklaşık 1 saat 45 dakikadır. 

En uygun Tiran uçuşları için tıklayın.

Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 11 Eylül 2015,Cuma - 19 Eylül 2015,Cumartesi

Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 13 Eylül 2015,Pazar - 20 Eylül 2015,Pazar

Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 13 Eylül 2015,Pazar - 20 Eylül 2015,Pazar

Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar

Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar

Tiran’da konaklama yerleri şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. 5 yıldızlı otellerinde yer aldığı Tiran’da, pansiyon ve apart oteller daha fazla bulunmaktadır. Tregu çam, Blloku ve Pazari bölgeleri konaklama için uygun bölgelerdir.

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri


merrtaxi.com

Tiran’da ulaşım aracı olarak taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Şehirde raylı sistem bulunmamaktadır. Bunda şehrin dağlık olmasının ve ekonomik yetersizliğin etkisi büyüktür. Ancak Tiran’da otobüsler ile ulaşım oldukça ucuzdur. Taksilerde ise değişken fiyatlar uygulandığından binmeden önce pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır. Otobüs ücreti yaklaşık 30 Lek, Taksi ücreti ise kilometre başına aşağı yukarı 300 Lek'tir.

Havaalanından Merkeze Ulaşım
 
Tiran Uluslararası Havalimanı Arnavutluk’ta bulunan tek uluslararası havalimanıdır. Tiran’ın Rinas Köyü’nde bulunur. Şehir içine ulaşım aracı olarak taksileri veya Rinas Express’i kullanabilirsiniz. Havaalanı çıkışında bulunan Rinas Express otobüsleri yaklaşık 2 Euro’ya sizi şehir merkezine ulaştırıyor. Eğer taksileri kullanmak istiyorsanız otobüslere göre daha pahalıya gelecektir. Binmeden önce fiyatta anlaşarak taksileri de kullanabilirsiniz.


albaniatours.al

Tiran’ın gezip görülmesi gereken yerler tarihi ve kültürel alanlardan oluşmaktadır. Bu yerleri gezmek ve bulmak çok kolaydır çünkü hepsi Tiran’ın merkezinde bulunan İskender Bey Meydanı’nın etrafında yer alır. Yani tek bir vesait ile Tiran’da gezip görülmesi gereken yerlere kolayca gidebiliyorsunuz. Tiran’da Osmanlı’dan, Sovyetler’den, Yugoslavlardan ve Çinlilerden miras kalan bu yerler arasında; Ulusal Tarih Müzesi, Skandenberg Meydanı, Ethem Efendi Camii, Saat Kulesi, Opera ve Piramida önde gelenlerdendir.

Devamını Okumak İçin Tıklayın

travelvana.com

Arnavutluk tarih boyunca Osmanlı, İtalya ve Yunanistan gibi birçok milletin egemenliği altında kalmıştır. Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi mutfak kültürü de bu durumdan etkilenmiştir.

Devamını Okumak İçin Tıklayın


opozita.com

Tiran’da vakit geçirebileceğiniz birçok kafe ve bar bulunmaktadır. Hafta içi belli saatlere kadar açık olan mekânlar, hafta sonları sabah saatlerine kadar açıktır. 

Devamını Okumak İçin Tıklayın


tepta.com

Tiran şehir merkezinde hediyelik eşya ve yerel ürünler satan birçok dükkân vardır. Tiran’da çömlek ve seramik ürünleri oldukça meşhurdur. Bunun yanında hediyelik eşya olarak birçok çeşidi bulunan biblo ve küçük heykellerden de alabilirsiniz. Tiran’da Alışveriş Merkezi kültürü yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Galeria ve City Park Arena şehrin önemli büyük alışveriş merkezleridir. Bu mekânlarda ünlü markalara ait mağazalar ve ürünler bulunmaktadır. Ayrıca Myslym Shyri Caddesi üzerinde de birçok meşhur marka ve büyük mağazalar bulunmaktadır.

 • Yeni Yıl (1-2 Ocak)
 • Yaz Günü (14 Mart)
 • Nevruz (22 Mart)
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan)
 • Ortodoks Paskalyası (27 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bayrak Günü (28 Kasım)
 • Özgürlük Günü (29 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)
 • Ramazan Bayramı (1 gün)
 • Kurban Bayramı (1 gün)

• Her ne kadar yakın olsa da Tiran’ın denize kıyısı yoktur.
•Tiran’daki sürücüler trafik kurallarına pek uymamaktadır.
•Taksiciler ile ücret konusunda önceden pazarlık etmeniz yararınıza olacaktır.
 
Önemli numaralar;

 • Polis: 129
 • Trafik Polisi: 126
 • Ambulans: 127
 • Acil: 112
 • Yangın: 128

 
 

İlgili İçerikler

mutu1453
Gezgin
17 Tem 2015
Gezi Notu

SON KALE ARNAVUTLUK

  Balkanların en geri kalmış ülkesi olarak kabul edilen Arnavutluk'a giriş yaptığımızdan itibaren bu geri kalmışlığı görmek mümkündü. Dünyanın en büyük mafyası İtalyanlarla beraber Arnavutluk'ta bulunuyormuş. Zaten lüks ev sahiplerinin çoğu ya İtalyan ya da İtalyan asıllı Arnavutlar aitmiş. Şehirde turlarken arabaların hepsinin audi yada lüks markalar olduğunu görünce... daha fazla

SON KALE ARNAVUTLUK
18 Eyl 2014
Fotoğraf
Arnavutluk Tiran
+2 Fotoğraf
Onur
Gezgin
20 Ağu 2014
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK

Makedonya’dan sonra Arnavutluk’a yol aldık. Oradan sınırı çok kolay geçtik. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gitmek için dağlı yollardan geçmemiz gerekti ve bu yol çok uçurumlu, kalabalık ve birbirini sollayan araçlarla dolu tehlikeli bir yoldu. 50 km’ye yakın süren bu yol insanı ürpertiyor. Nihayet Tiran’daydık ve sıkışık trafiğin içinde kendimizi buluverdik. O sırada... daha fazla

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK
Onur
Gezgin
16 Ağu 2014
Ben de Gittim
27 May 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

Balkanlar gezimin ilk ülkesi olan Kosova’yı geçen bölümde BALKAN ÜLKELERİ GEZİ NOTLARI - KOSOVA (PRİŞTİNE) başlığıyla (http://www.kamudanhaber.com/balkan-ulkeleri-gezi-notlari-kosova-pristine-makale,2471.html) adresinde veya daha çok fotoğrafla (http://gezimanya.com/GeziNotlari/kosova-gezi-notlari#) adresinde yayınlamıştım. Bugün 2. ülke olarak Arnavutluk’u işleyeceğiz. Tabii... daha fazla

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI
Başar Kurtbayram
Silver Yazar
03 Şub 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN

Karadağ - Arnavutluk sınır kapısından İşkodra kentine geçmek için bir taksiye biniyoruz, bakıyoruz fiyat uygun, aynı taksiyle başkent Tiran'a inmeye karar veriyoruz. Sınırdan Tiran'a olan yaklaşık 110 kilometreyi 3,5 saatte alıyoruz (taksi=60 Euro). Arnavutluk'un altyapısı Karadağ kadar iyi değil, ülke Enver hoca zamanında 50 yıl kadar bütün dünyaya kapalı kalmasının bedelini... daha fazla

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN

Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Loader
Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
Loader
Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır.
Loader
Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar) 1981 yılında Arnavut mimar Enver Faja tarafından tasarlanmıştır ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Müzenin ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzı dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil etmektedir.
Loader
Arnavutluk Parlamentosu, 1920'lerde İtalyanlar tarafından inşa edilmiştir. Arnavutluk’ta İtalyan etkisi yoğundur. Göç etmek için birincil cazibe ve zenginlik umudu merkezi İtalya'dır. Tarih boyunca İtalyan etkisi Arnavutluk'un mutfağına, diline ve kültürüne etki etmiştir.
Loader
Ethem Bey Camii, Tiran'ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Giriş kısmında bulunan revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür.

Tiran - Arnavutluk

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
ALPER METİN
Bronz Yazar
27 Nis 2013
Gezi Notu

ARNAVUTLUK: KAPALI VE YOKSUL ÜLKE

Arnavutluk, komünizm döneminde dünyanın en kapalı ülkelerinden biriydi. 50 yıl boyunca bu ülkeye tek bir yabancı girmedi ve tek bir Arnavut yurt dışına çıkamadı. Makedonya’dan Arnavutluk’a geçiş biraz zorluydu, sıcak havada ıssız sınır yolunu yürüdüm. Sınır kontrol noktası basit bir kulübeden ibaretti ve bilgisayar yoktu. Herkesin ödemesi gereken 15 Avroluk ayakbastı parasını... daha fazla

Loader
Gezimanya
Editör
20 Kas 2012
Fotoğraf
Tiran
+11 Fotoğraf
Tiran
Tiran
Tiran
Tiran

Silver Yazar
24 Nis 2011
Gezi Notu

TEK DÜZE BİR ŞEHİR, TİRAN

Tiran’a yaklaştıkça ufak yerleşimlerden geçiyoruz. Sabah erken saat olmasına rağmen çocuklar yırtık elbiseler ile ortalarda geziniyor, küçük kahvelerde insanlar oturmuş sohbet ediyorlar. Yollar E5 gibi ama şerit çizgileri yok. Trafik ise tam bir keşmekeş. Trafikte akla gelmeyecek olaylar geldi başımıza. Yolun ortasında duranlar, sol şeritten ters yönde gelenler… Karma karışık... daha fazla

Loader
Özlem Mete
Editör
9 saat önce
Duyuru

Uçuş güvenliğine önemli kurallar getirildi

Uçuş güvenliğini düzenleyen Tokyo Sözleşmesi’ne göre; uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı bir sivil polis yer alacağı ve hava polisinin, yolcu gibi koltuklarda oturacağı ve olaya anında müdahale edeceği belirtiliyor. Türkiye’nin taraf olacağı yeni sözleşmenin şu şekilde maddeleri mevcut: Hava Polisi: Uçak içi güvenlik görevlisi ya da hava polisi... daha fazla

9 saat önce
Gezi Notu

HEY GİDİ KARADENİZ

Karadeniz gezisi mavi ve yeşilin sizi kucaklamasıyla güzelliklerini gözler önüne sermeye henüz yolda başlıyor. Bölge aynı anda birçok ihtiyaca cevap vermesi ile alternatif bir tatil yapmanızı sağlayabilir. Yaylalarında bol oksijen alarak yeşilin cazibesine kapılabilirsiniz. Aynı zamanda doğa sporları, deniz turizmi, kallavi mutfağının çeşitliliği, tarihi eserleri,doğal... daha fazla

HEY GİDİ KARADENİZ
Özlem Mete
Editör
10 saat önce
Duyuru

THY, Sabiha Gökçen'den Venedik uçuşlarına başladı

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Venedik uçuşlarının başladığı açıklandı. Böylece THY’nin, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (Erbil ve Bahreyn’den sonra), Venedik uçuşuyla toplam uçuş yaptığı noktaları 25’e çıkardığı belirtiliyor. (Turizm Güncel)

10 saat önce
Gezi Notu

ESKİŞEHİR'DE BİR GÜN

Ağustos'un 15'i yaz 15'i kış derler, "esmiyoor" diye tweet'ler son bulurken biz de bu güzel havaları Eskişehir turuyla değerlendirmeye karar verdik. Osman Gazi ve Anadolu üniversitelerinin bulunduğu Eskişehir, üniversiteliler için tasarlanmış gibi. Günün her saati rahatlıkla gezebileceğiniz sokaklarıyla, güzel kafeleriyle ve parklarıyla her yaştan insana hitap ediyor. Bir güne... daha fazla

ESKİŞEHİR'DE BİR GÜN
Özlem Mete
Editör
10 saat önce
Duyuru

Hayatlarında ilk kez deniz gören yaşlı hanımlar

İtalya'da Alp Dağları yakınlarındaki bir kasabada yaşayan bir grup yaşlı kadının, hayatlarında hiç deniz görmedikleri ve deniz görmek için internet üzerinden para topladıkları belirtildi. 70-93 yaşları arasındaki 12 kadından birinin torununun oluşturduğu bir hesapla internet üzerinden para toplanıp yaşlı hanımlar, amacına ulaştırılmış. Kendilerine "Funne" adını takan... daha fazla

11 saat önce
Galeri
Inemuri
Inemuri

İspanyollar’ın saat 13.00 ile 17.00 arası keyfe keder kestirdiklerini biliyoruz, fakat durum Japonya’da farklı. İş yerlerinde çok fazla çalışanlar kısa süreli kestirebiliyorlarmış, hatta partonları tarafından bunu yapmaya zorlanıyorlarmış. Bir çalışanın Inemuri yapması, onun ne kadar çok çalıştığının bir göstergesi, dolayısıyla patronlarının takdir ettiği bir durummuş!

Fotoğraf: http://theflyingtortoise.blogspot.com.tr/

Aşk Otelleri
Aşk Otelleri

Japonya nüfusunun yaklaşık % 2’si neredeyse her gün bu otelleri kullanıyor. Kalabalıktan uzak, sessiz ve özel hayatın korunduğu bu yerler basit şekilde birlikte olmak isteyen insanların kullandıkları saatlik ya da kısa süreli kiralanan odalardan oluşuyor. Değişik atmosferlerin yaratıldığı odaların yanı sıra, garip fantazileri gerçekleştirmek için kıyafetler de kiralanıyor. Keşke bizim memlekette de olsa... Belki kadına şiddet olayları azalırdı!

Fotoğraf: http://spendyourdays.com/

The ‘’Cuddle Cafe’’
The ‘’Cuddle Cafe’’

Evet, burayı Kucaklama Kafesi olarak çevirebiliriz. Ekonomik gelirleri kötü durumdaki Japon erkeklerinin artan sayısına paralel olarak kurulan bu kafe, ekonomik nedenlerle evlenemeyen Japon erkeklerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için açılmış. Cinsel birleşme ve benzeri şeyler kesinlikle yasak. Belli bir miktar para verip, bir kadına sarılarak uyuyorsunuz. Bütün olay bu. Daha fazla para verirseniz kadını koklayabilir, saçlarını okşayabilir ya da gözlerinin içine bakabilirsiniz. Tamamen cinsel değil, duygusal noksanlıkların giderilmesi üzerine kurulmuş garip bir uygulama. Bizim memleketteki happy-ending uygulamaları gibi değil!

Fotoğraf: http://redbuzz.fr/

‘’Yaeba’’
‘’Yaeba’’

Bir başka saçma Japon icadı! Çift diş olarak çevirebileceğimiz bu akım genelde Japon gençleri tarafından tercih ediliyor. Her yıl hatırı sayılır bir parayı, bu uygulama için estetik merkezlerine yatırıyorlar. Tek istedikleri şey ise vampir gibi görünmek. Çok tatlı olmuş!

Fotoğraf: http://www.jepang-ku.com/

Çıplaklar Festivali
Çıplaklar Festivali

Binlerce Japon erkeğinin yarı çıplak şekilde meydanlarda koştuğunu görürseniz şaşırmayın, sadece geleneksel bir inanıştan dolayı böyleler. Çıplak erkeklerin, kötü ruhları kovduğunu düşündükleri için senede bir bu şekilde koştukları Hadaka Matsuri adındaki festivalleri var.

Fotoğraf: https://nativefoodsblog.wordpress.com

Japonya’nın Sizi Şaşırtacak Gariplikleri

İspanyollar’ın saat 13.00 ile 17.00 arası keyfe keder kestirdiklerini biliyoruz, fakat durum Japonya’da farklı. İş yerlerinde çok fazla çalışanlar kısa süreli kestirebiliyorlarmış, hatta partonları tarafından bunu yapmaya zorlanıyorlarmış. Bir çalışanın Inemuri yapması, onun ne kadar çok çalıştığının bir göstergesi, dolayısıyla patronlarının takdir ettiği bir durummuş!

Fotoğraf: http://theflyingtortoise.blogspot.com.tr/

Özlem Mete
Editör
11 saat önce
Duyuru

Polonya'da hükümet çiftçiye yardım eli uzattı

Polonya’da hükümetin, kuraklık nedeniyle zarar eden çiftçilere maddi yardım yapacağı açıklandı. Ülkede birçok bölgeyi etkileyen kuraklıkla mücadele eden çiftçilere toplamda 125 milyon Euro yardım yapılacağı bildirildi. 800 bin hektar tarım alanı ve on binlerce çiftçinin kuraklık nedeniyle etkilendiği belirtiliyor. (tr.euronews)

11 saat önce
Gezi Notu

BURSA, BOŞNAKLAR VE LJİLJAN

En son 67 gün olmuştu İstanbul dışına çıkmayalı, bir yerleri gezip görmeyeli... Taa ki Bursalı Boşnak bir arkadaşımızın düğünü için 22 Ağustos öğleni yola koyulana dek. Yaşadığım semtin çok büyük bir kitlesi eski Yugoslavya göçmenleri tarafından oluşturulduğu için hali ile arkadaşlarımında ciddi bir kısmı onlardan oluşuyor. Bir bakıma şanslıyım ki hem kendi kültürüm ile hem de... daha fazla

BURSA, BOŞNAKLAR VE LJİLJAN
Özlem Mete
Editör
11 saat önce
Duyuru

Datça'da "Kumsalıma İzmarit Atma" kampanyası düzenlendi

Datça’da, Datça Turizm ve Çevre Derneği'nin (DAÇEV) öncülüğünde sahillere izmarit atılmasını önlemek ve temiz plajlarda güneşlenmek amacıyla bir kampanya düzenlendi. Kumsalıma İzmarit Atma isimli kampanya ile ilçe merkezindeki plajlarda izmarit temizliği yapıldığı bildirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda, “Kumsalıma İzmarit Atma-Temiz Bir Plaj İçin Değişime Sen de Katıl” yazılı... daha fazla

12 saat önce
Ağ Günlüğü

Like A Trippie

Socio-travelling alaninda Turkiye'nin ilk bloglarindan olan Trippie, seyahat tecrubelerimi lokal deneyimlerle aktardigim ve sizlerin katkilariyla her gecen gun yenilenen bir portal. Dunyada isaretlenmemis yer birakmayalim Let's pin the world.

Like A Trippie