Google+

Tiran

41.33165,19.83179999999993
Genel Bilgiler / Rehber

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.

Nüfus : 353.700
İklim / Hava Durumu

Kışlar soğuk, bulutu ve yağışlı, yazlar kurak, sıcak ve kuru geçer. Yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'ta gündüz sıcaklıkları 28 - 31 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 16 - 17 derece civarındadır. Kış boyunca yağmur görülmekte, ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi çok nadir olmaktadır. Kış aylarında gündüz sıcaklıkları 12-14 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 2 - 5 derece civarındadır. Dağların yüksek kesimlerine ise Kasım ve Mart ayları arasında yoğun kar görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Tiran'a Türk Hava Yolları'nın haftanın her günü direkt uçuşu vardır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakikadır.

En uygun Tiran uçuşları için tıklayın.

Tiran Turları
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 17 Temmuz 2015,Cuma - 25 Temmuz 2015,Cumartesi
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 14 Ağustos 2015,Cuma - 22 Ağustos 2015,Cumartesi
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 6 Eylül 2015,Pazar - 13 Eylül 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 20 Eylül 2015,Pazar - 27 Eylül 2015,Pazar
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 31 Temmuz 2015,Cuma - 8 Ağustos 2015,Cumartesi
Ne Zaman Gidilir?

Kurak bir iklimin görüldüğü kentte, yaz ayları oldukça sıcaktır. Bu nedenle hava sıcaklıklarının en ideal olduğu bahar ayları tercih edilmelidir. Gündüz sıcaklıklarının 23-28 derece civarında olduğu Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları Tiran'ı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır.

Nerede Kalınır?

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kentte pek çok Türk lokantası ve fast food restoranı bulmak mümkün. Osmanlı mutfağından pek çok lezzeti bulabileceğiniz Türk lokantalarında Elbasan tava ve Arnavut ciğeri yemeniz tavsiye edilmektedir. İçecek olarak ise ev yapımı rakıyı tercih ediyorlar. Hotel Restaurant Bujitina e Gjelit'te Arnavutluk mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Burada geleneksel kıyafetleri içinde servis yapan garsonlar mekana ayrı bir sıcaklık katmaktadır. Uluslararası mutfaklardan seçenekler sunan Villa Goldi restoran, kent merkezine yürüme mesafesindedir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Bizans imparatoru Justinanus tarafından yaptırılan ve Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılmış olan Petrela Kalesi,
 • Ulusal Tarih Müzesi,
 • İskender Meydanı ve çevresi,
 • Tiran'ın en büyük yeşil park alanı olan Parku i Madh (büyük Park),
 • Enver Hoxha Müzesi,
 • İskender Bey Heykeli,
 • 1789 yılında yapımına başlanmış olan Ethem Bey Camii,
 • Saat Kulesi,
 • Hükümet Binası ve Opera Binası

Tiran'a yakın bölgelerde yer alan İskondra ve Kruja Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yapılır?

Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır. Gün içinde kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezebilir ve özellikle tatil günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan gölet de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Günü birlik olarak Tiran'ın 47 km. kuzeyinde yer alan, Bizanslıların yaptırdığı kalesiyle ünlü Kruja Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, Ortaçağ köprüsü ve kalesi ile meşhur olan İskodra ise Tiran'a yaklaşık 2,5 saat mesafede yer almaktadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Pek çok kafe, gece kulübü ve barın bulunduğu şehirde, parlamentoya yakın konumda bulunan Living Room ve Folie isimli mekanlar şehrin en popüler mekanlarıdır. Ancak bu mekanlara erkekler yalnız olarak kabul edilmemektedir. Hafta sonları gece yarısından itibaren dolmaya başlayan mekanlar son kişi ayrılıncaya, sabah saatlerine kadar açık kalır. Buda Bar, Arnavut gençlerinin gözdesidir. Sky Club Panoramic Bar & Restaurant ise Tiran manzarasını 360 derece görebileceğiniz döner kulede yer alan bir mekandır. Sakin bir gece geçirmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ancak fiyatları ortalamanın üzerindedir. Charles's, Radyo ve New Irish ise tercih edebileceğiniz diğer mekanlardır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Özellikle son yıllarda kente büyük alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Tiran'daki ilk çok katlı alışveriş merkezi City Park Tirana'dır. Diğer önemli alışveriş merkezi ise Galeria'dır. Bu merkezlerden genellikle varlıklı kesim alışveriş yapmaktadır. Myslym Shyri Caddesi üzerinde batılı markalara ait mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazaların çoğu tekstil ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmıştır. Şehir merkezinde bir çok hediyelik eşya ve yerel ürünler satan küçük mağaza mevcuttur. Tiran’a özel bir şeyler satın almak için seramik işlerine göz atabilirsiniz. Bu mağazalardan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında en sık rastlayacaklarınız İskender Heykelleri ve lüle taşından yapılma bir takım farklı biblolardır.

Festival / Fuar

Tiran'da Mart ayında Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, Nisan ayında ise Tiran Film Festivali düzenlenmektedir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Yaz Günü (14 March),
 • Nevruz (22 Mart),
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan),
 • Ortodoks Paskalyası (27 April),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Bayrak Günü (28 Kasım),
 • Özgürlük Günü (29 Kasım),
 • Noel (25 Aralık),
 • Ramazan Bayramı (1 gün),
 • Kurban Bayramı (1 Gün),
 • başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehrin adı eski Yunanca'da "mutlak güç sahibi yönetici" anlamına gelmektedir. Dalmaçya Denizi'ne kıyısı olmamasına rağmen, Arnavutluk'un sahil kesimine ulaşmak için en uygun geçiş noktasıdır. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Şehirde eğer araba kullanıyorsanız, özellikle kent merkezi dışında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yerel halk trafik kurallarına çok fazla uymamaktadır.

İlgili İçerikler

Onur
Gezgin
20 Ağu 2014
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK

Makedonya’dan sonra Arnavutluk’a yol aldık. Oradan sınırı çok kolay geçtik. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gitmek için dağlı yollardan geçmemiz gerekti ve bu yol çok uçurumlu, kalabalık ve birbirini sollayan araçlarla dolu tehlikeli bir yoldu. 50 km’ye yakın süren bu yol insanı ürpertiyor. Nihayet Tiran’daydık ve sıkışık trafiğin içinde kendimizi buluverdik. O sırada... daha fazla

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK
Onur
Gezgin
16 Ağu 2014
Ben de Gittim
27 May 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

Balkanlar gezimin ilk ülkesi olan Kosova’yı geçen bölümde BALKAN ÜLKELERİ GEZİ NOTLARI - KOSOVA (PRİŞTİNE) başlığıyla (http://www.kamudanhaber.com/balkan-ulkeleri-gezi-notlari-kosova-pristine-makale,2471.html) adresinde veya daha çok fotoğrafla (http://gezimanya.com/GeziNotlari/kosova-gezi-notlari#) adresinde yayınlamıştım. Bugün 2. ülke olarak Arnavutluk’u işleyeceğiz. Tabii... daha fazla

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI
Başar Kurtbayram
Silver Yazar
03 Şub 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN

Karadağ - Arnavutluk sınır kapısından İşkodra kentine geçmek için bir taksiye biniyoruz, bakıyoruz fiyat uygun, aynı taksiyle başkent Tiran'a inmeye karar veriyoruz. Sınırdan Tiran'a olan yaklaşık 110 kilometreyi 3,5 saatte alıyoruz (taksi=60 Euro). Arnavutluk'un altyapısı Karadağ kadar iyi değil, ülke Enver hoca zamanında 50 yıl kadar bütün dünyaya kapalı kalmasının bedelini... daha fazla

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN
Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Loader
Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
Loader
Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır.
Loader
Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar) 1981 yılında Arnavut mimar Enver Faja tarafından tasarlanmıştır ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Müzenin ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzı dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil etmektedir.
Loader
Arnavutluk Parlamentosu, 1920'lerde İtalyanlar tarafından inşa edilmiştir. Arnavutluk’ta İtalyan etkisi yoğundur. Göç etmek için birincil cazibe ve zenginlik umudu merkezi İtalya'dır. Tarih boyunca İtalyan etkisi Arnavutluk'un mutfağına, diline ve kültürüne etki etmiştir.
Loader
Ethem Bey Camii, Tiran'ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Giriş kısmında bulunan revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür.

Tiran - Arnavutluk

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
ALPER METİN
Bronz Yazar
27 Nis 2013
Gezi Notu

ARNAVUTLUK: KAPALI VE YOKSUL ÜLKE

Arnavutluk, komünizm döneminde dünyanın en kapalı ülkelerinden biriydi. 50 yıl boyunca bu ülkeye tek bir yabancı girmedi ve tek bir Arnavut yurt dışına çıkamadı. Makedonya’dan Arnavutluk’a geçiş biraz zorluydu, sıcak havada ıssız sınır yolunu yürüdüm. Sınır kontrol noktası basit bir kulübeden ibaretti ve bilgisayar yoktu. Herkesin ödemesi gereken 15 Avroluk ayakbastı parasını... daha fazla

Loader
Silver Yazar
24 Nis 2011
Gezi Notu

TEK DÜZE BİR ŞEHİR, TİRAN

Tiran’a yaklaştıkça ufak yerleşimlerden geçiyoruz. Sabah erken saat olmasına rağmen çocuklar yırtık elbiseler ile ortalarda geziniyor, küçük kahvelerde insanlar oturmuş sohbet ediyorlar. Yollar E5 gibi ama şerit çizgileri yok. Trafik ise tam bir keşmekeş. Trafikte akla gelmeyecek olaylar geldi başımıza. Yolun ortasında duranlar, sol şeritten ters yönde gelenler… Karma karışık... daha fazla

Loader
3 saat önce
Gezi Notu

TRAKYA’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ DE MÜMKÜN: UÇMAKDERE

Geçen hafta "Gezginin Ayak İzleri" blogunun sahibi Cüneyt Durhan ve Trakya Kalkınma Ajansı davetlisi olarak 25 seyahat yazarı ile birlikte deyim yerindeyse Trakya'ya karış karış gezdik.   4 günlük gezimiz boyunca Trakya bölgesinde yamaç paraşütünden dalışa, Longoz Ormanları’ndan Selimiye Camii gezisine kadar birbirinden çok farklı aktivitelerde bulunduk.   İlk durağımız... daha fazla

TRAKYA’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ DE MÜMKÜN: UÇMAKDERE
Özlem Mete
Editör
8 saat önce
Duyuru

Çok sık seyahat edenlere pasaport müjdesi

İçişleri Bakanlığı'ndan gelen haberle çok sık seyahat edenlere bir müjde verildi. Artık vatandaşların, bir ülke için vize işlemleri devam ederken bir başka ülkeye gitme durumlarını belgeledikleri takdirde ikinci pasaportu alabilecekleri açıklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, özellikle meslekleri gereği çok sık seyahat eden vatandaşların mağduriyetlerinin... daha fazla

Gizem Şahin
Bronz Yazar
9 saat önce
Özel Yazı

SEYAHAT ETMENİN İNSANA KATACAĞI 5 ŞEY

''Seyahat etmek'' kavramının herkeste çağrışımı farklıdır. Bazı insanlara göre yük, bazı insanlara göre eğlence, bazı insanlara göre ise keşfetmektir. ''Senin için ne derseniz?'' Sanırsam benim için hayatın ta kendisi :) Bir insanı acısından da sıkıntısından da soyutlayacak tek şey bence seyahat. Ayrıca size katacağı bir ton şey varken, seyahat etmemek sizin için büyük bir... daha fazla

SEYAHAT ETMENİN İNSANA KATACAĞI 5 ŞEY
10 saat önce
Gezi Notu

VİETRİ SUL MARE GEZİSİ

Seramik döşeli bir İtalya kasabası... 'Denizin üstündeki Vietri' anlamına gelen Vietri sul Mare yerine Vietri diye bahsedeceğiz "Amalfi'nin ilk incisi"nden. Uzatmaya gerek yok.  Dileyen, Salerno limanına 40 dakikalık uzaklıkta bulunan ve Vezüv Yanardağı'nın lavlarını kusmasından 1700 yıl sonra (18. yüzyılın ortalarında) keşfedilen Pompei'yi ziyaret edebilir.  Dileyen,... daha fazla

VİETRİ SUL MARE GEZİSİ
Gezimanya
Editör
10 saat önce
Video

Haçapuri Yapımı

H. OĞUZ ESEN
Gold Yazar
10 saat önce
Gezi Notu

TADINDA GEZELİM: AMSTERDAM

“Tadında Gezelim” sizlere bu seferimizde herkesin gitmek istediğinde en ucuz şekilde ulaşılabileceği, keyifle gezebilen, kanalları içersinde kaybolabileceğiniz ve hatta şehir dışında da muhteşem görsellerin ve tatların bulunduğu Amsterdam’ı gezerek anlatacak. Amsterdam’a gittiğinizde nereleri de görün ve daha önemlisi neler yiyebilirsiniz? Hepsinin ipuçlarını sizlere vereceğim... daha fazla

TADINDA GEZELİM: AMSTERDAM

Özlem Mete
Editör
13 saat önce
Duyuru

Efes de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Efes Antik Kenti’nin de Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdiği açıklandı. Böylece 31 adayın bulunduğu listede Türkiye'den iki aday, bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil oldu. 21 yıllık bekleyişin sonunda listeye dahil olan Efes’in, 4 bileşenle listeye girdiği belirtildi. Efes Antik Kenti beraberinde; Meryem Ana... daha fazla

05 Tem 2015
Galeri
İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

Hayalinizdeki düğün nasıl olmalı sorusuna karşılık pek çok farklı cevap alabilirsiniz. Fakat hiç biri Alex Pelling ve Lisa Gant’ınki kadar ilgi çekici olmayabilir.

Budapeşte, Macaristan

Kaynak

İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

Alex ve Lisa kendilerine ait olan her şeyi satarak, evlerini de geride bırakıp 4 yıllık bir düğün için yola çıktılar.

Petra, Ürdün

İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

Düğün için karar veremiyor olmaları aslında büyük ve romantik bir hayalin kılıfı. 

İskoçya kıyılarında

İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

Lisa ‘’Biz farklı bölgelerdeki insanlarla tanışmak, onların kültürlerini tanımak istiyoruz. Nerede evleneceğimize karar vermeye çalışan iki çılgın romantiğiz.’’ diyor.

Washington, ABD

İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

İkili şimdiye kadar aralarında Arjantin, Fas, Avusturya, Güney Afrika ve Ürdün’ün de bulunduğu yaklaşık 70 ülkede evliliklerini gerçekleştirdi.

Paamul, Meksika

İstedikleri Düğünü Bulabilmek İçin Dünyayı Dolaşan Çift

Hayalinizdeki düğün nasıl olmalı sorusuna karşılık pek çok farklı cevap alabilirsiniz. Fakat hiç biri Alex Pelling ve Lisa Gant’ınki kadar ilgi çekici olmayabilir.

Budapeşte, Macaristan

Kaynak

Özlem Mete
Editör
05 Tem 2015
Duyuru

Mallorca’da turizmciler isyanda

İspanya’da özerk Balear Adaları Yerel Yönetimi’ne bağlı Mallorca’da son seçim sonuçlarıyla birlikte bazı sıkıntılı durumlar yaşandığı bildirildi. Geçen yıl her turistten bir ayakbastı parası istenirken, şimdi ise turistlere ayrıca kişi başı/geceleme başı bir eko-vergisi geliyor. Ancak bu paranın, adanın zor ekonomik şartları yüzünden başka yerlere aktarılacağı düşünülüyor.... daha fazla

Gizem Şahin
Bronz Yazar
05 Tem 2015
Gezi Notu

LEFKOŞA'DA GEZİLECEK YERLER

Uzun zamandır "Kıbrıs'ım geldi, Kıbrıs'ım geldi." deyip duruyordum malumunuz... Diye diye de en sonunda Kıbrıs'a geldim :) Tabiiii gelir gelmez ben şok! Hava bildiğiniz esiyor. Normalde Kıbrıs iklimi pek sıcaktır ama geldiğim gün uçaktan inip, otele gideceğim arabaya ilerlerken üşüdüm. Ertesi günde havuzda donunca, Kıbrıs'a sıcağın gelmesi ihtimalinden umudumu kestim. Ta ki... daha fazla

LEFKOŞA'DA GEZİLECEK YERLER