Google+

Tiran

41.33165,19.83179999999993
Genel Bilgiler / Rehber

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.

Nüfus : 353.700
İklim / Hava Durumu

Kışlar soğuk, bulutu ve yağışlı, yazlar kurak, sıcak ve kuru geçer. Yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'ta gündüz sıcaklıkları 28 - 31 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 16 - 17 derece civarındadır. Kış boyunca yağmur görülmekte, ancak sıcaklığın sıfırın altına düşmesi çok nadir olmaktadır. Kış aylarında gündüz sıcaklıkları 12-14 derece civarındayken, gece sıcaklıkları 2 - 5 derece civarındadır. Dağların yüksek kesimlerine ise Kasım ve Mart ayları arasında yoğun kar görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Tiran'a Türk Hava Yolları'nın haftanın her günü direkt uçuşu vardır. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakikadır.

En uygun Tiran uçuşları için tıklayın.

Tiran Turları
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 11 Eylül 2015,Cuma - 19 Eylül 2015,Cumartesi
Balkanda 7 Ülke Türk Hava Yolları 9 gece (699.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 10 Mayıs 2015,Pazar - 19 Mayıs 2015,Salı
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 26 Temmuz 2015,Pazar - 2 Ağustos 2015,Pazar
Balkan Yarımadası Lüks Otobüs 7 gece (399.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 21 Ağustos 2015,Cuma - 29 Ağustos 2015,Cumartesi
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 13 Eylül 2015,Pazar - 20 Eylül 2015,Pazar
Ne Zaman Gidilir?

Kurak bir iklimin görüldüğü kentte, yaz ayları oldukça sıcaktır. Bu nedenle hava sıcaklıklarının en ideal olduğu bahar ayları tercih edilmelidir. Gündüz sıcaklıklarının 23-28 derece civarında olduğu Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları Tiran'ı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır.

Nerede Kalınır?

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kentte pek çok Türk lokantası ve fast food restoranı bulmak mümkün. Osmanlı mutfağından pek çok lezzeti bulabileceğiniz Türk lokantalarında Elbasan tava ve Arnavut ciğeri yemeniz tavsiye edilmektedir. İçecek olarak ise ev yapımı rakıyı tercih ediyorlar. Hotel Restaurant Bujitina e Gjelit'te Arnavutluk mutfağına özgü lezzetleri bulabilirsiniz. Burada geleneksel kıyafetleri içinde servis yapan garsonlar mekana ayrı bir sıcaklık katmaktadır. Uluslararası mutfaklardan seçenekler sunan Villa Goldi restoran, kent merkezine yürüme mesafesindedir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Bizans imparatoru Justinanus tarafından yaptırılan ve Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılmış olan Petrela Kalesi,
 • Ulusal Tarih Müzesi,
 • İskender Meydanı ve çevresi,
 • Tiran'ın en büyük yeşil park alanı olan Parku i Madh (büyük Park),
 • Enver Hoxha Müzesi,
 • İskender Bey Heykeli,
 • 1789 yılında yapımına başlanmış olan Ethem Bey Camii,
 • Saat Kulesi,
 • Hükümet Binası ve Opera Binası

Tiran'a yakın bölgelerde yer alan İskondra ve Kruja Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yapılır?

Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır. Gün içinde kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezebilir ve özellikle tatil günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan gölet de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Günü birlik olarak Tiran'ın 47 km. kuzeyinde yer alan, Bizanslıların yaptırdığı kalesiyle ünlü Kruja Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, Ortaçağ köprüsü ve kalesi ile meşhur olan İskodra ise Tiran'a yaklaşık 2,5 saat mesafede yer almaktadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Pek çok kafe, gece kulübü ve barın bulunduğu şehirde, parlamentoya yakın konumda bulunan Living Room ve Folie isimli mekanlar şehrin en popüler mekanlarıdır. Ancak bu mekanlara erkekler yalnız olarak kabul edilmemektedir. Hafta sonları gece yarısından itibaren dolmaya başlayan mekanlar son kişi ayrılıncaya, sabah saatlerine kadar açık kalır. Buda Bar, Arnavut gençlerinin gözdesidir. Sky Club Panoramic Bar & Restaurant ise Tiran manzarasını 360 derece görebileceğiniz döner kulede yer alan bir mekandır. Sakin bir gece geçirmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ancak fiyatları ortalamanın üzerindedir. Charles's, Radyo ve New Irish ise tercih edebileceğiniz diğer mekanlardır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Özellikle son yıllarda kente büyük alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Tiran'daki ilk çok katlı alışveriş merkezi City Park Tirana'dır. Diğer önemli alışveriş merkezi ise Galeria'dır. Bu merkezlerden genellikle varlıklı kesim alışveriş yapmaktadır. Myslym Shyri Caddesi üzerinde batılı markalara ait mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazaların çoğu tekstil ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmıştır. Şehir merkezinde bir çok hediyelik eşya ve yerel ürünler satan küçük mağaza mevcuttur. Tiran’a özel bir şeyler satın almak için seramik işlerine göz atabilirsiniz. Bu mağazalardan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında en sık rastlayacaklarınız İskender Heykelleri ve lüle taşından yapılma bir takım farklı biblolardır.

Festival / Fuar

Tiran'da Mart ayında Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, Nisan ayında ise Tiran Film Festivali düzenlenmektedir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Yaz Günü (14 March),
 • Nevruz (22 Mart),
 • Katolik Paskalyası (20 Nisan),
 • Ortodoks Paskalyası (27 April),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Bayrak Günü (28 Kasım),
 • Özgürlük Günü (29 Kasım),
 • Noel (25 Aralık),
 • Ramazan Bayramı (1 gün),
 • Kurban Bayramı (1 Gün),
 • başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehrin adı eski Yunanca'da "mutlak güç sahibi yönetici" anlamına gelmektedir. Dalmaçya Denizi'ne kıyısı olmamasına rağmen, Arnavutluk'un sahil kesimine ulaşmak için en uygun geçiş noktasıdır. Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Şehirde eğer araba kullanıyorsanız, özellikle kent merkezi dışında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü yerel halk trafik kurallarına çok fazla uymamaktadır.

Diğer İçerikler

Gezgin
20 Ağu 2014
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: ARNAVUTLUK

Makedonya’dan sonra Arnavutluk’a yol aldık. Oradan sınırı çok kolay geçtik. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gitmek için dağlı yollardan geçmemiz gerekti ve bu yol çok uçurumlu, kalabalık ve birbirini sollayan araçlarla dolu tehlikeli bir yoldu. 50 km’ye yakın süren bu yol insanı ürpertiyor. Nihayet Tiran’daydık ve sıkışık trafiğin içinde kendimizi buluverdik. O sırada... daha fazla

Gezgin
16 Ağu 2014
Ben de Gittim
27 May 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

Balkanlar gezimin ilk ülkesi olan Kosova’yı geçen bölümde BALKAN ÜLKELERİ GEZİ NOTLARI - KOSOVA (PRİŞTİNE) başlığıyla (http://www.kamudanhaber.com/balkan-ulkeleri-gezi-notlari-kosova-pristine-makale,2471.html) adresinde veya daha çok fotoğrafla (http://gezimanya.com/GeziNotlari/kosova-gezi-notlari#) adresinde yayınlamıştım. Bugün 2. ülke olarak Arnavutluk’u işleyeceğiz. Tabii... daha fazla

Silver Yazar
03 Şub 2014
Gezi Notu

ARNAVUTLUK'UN BAŞKENTİ: TİRAN

Karadağ - Arnavutluk sınır kapısından İşkodra kentine geçmek için bir taksiye biniyoruz, bakıyoruz fiyat uygun, aynı taksiyle başkent Tiran'a inmeye karar veriyoruz. Sınırdan Tiran'a olan yaklaşık 110 kilometreyi 3,5 saatte alıyoruz (taksi=60 Euro). Arnavutluk'un altyapısı Karadağ kadar iyi değil, ülke Enver hoca zamanında 50 yıl kadar bütün dünyaya kapalı kalmasının bedelini... daha fazla

Editör
14 Eki 2013
Galeri
Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
Tiran şehir merkezini araca ihtiyaç duymadan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz. Görülmesi gereken bir çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer almaktadır.
Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi (Muzeu Historik Kombëtar) 1981 yılında Arnavut mimar Enver Faja tarafından tasarlanmıştır ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Müzenin ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzı dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil etmektedir.
Arnavutluk Parlamentosu, 1920'lerde İtalyanlar tarafından inşa edilmiştir. Arnavutluk’ta İtalyan etkisi yoğundur. Göç etmek için birincil cazibe ve zenginlik umudu merkezi İtalya'dır. Tarih boyunca İtalyan etkisi Arnavutluk'un mutfağına, diline ve kültürüne etki etmiştir.
Ethem Bey Camii, Tiran'ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Giriş kısmında bulunan revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür.

Tiran - Arnavutluk

Arnavutluk'un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Tiran, Bektaşiliğin Avrupa'daki merkezi konumundadır. Yaklaşık 500 sene Osmanlı idaresinde kalan Tiran, 1912 yılında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmıştır. Şehirde bu dönemden kalma çok sayıda Osmanlı dönemine ait eser bulunmaktadır.
Bronz Yazar
27 Nis 2013
Gezi Notu

ARNAVUTLUK: KAPALI VE YOKSUL ÜLKE

Arnavutluk, komünizm döneminde dünyanın en kapalı ülkelerinden biriydi. 50 yıl boyunca bu ülkeye tek bir yabancı girmedi ve tek bir Arnavut yurt dışına çıkamadı. Makedonya’dan Arnavutluk’a geçiş biraz zorluydu, sıcak havada ıssız sınır yolunu yürüdüm. Sınır kontrol noktası basit bir kulübeden ibaretti ve bilgisayar yoktu. Herkesin ödemesi gereken 15 Avroluk ayakbastı parasını... daha fazla