Google+

Arama formu

Kamboçya Kültürü

Kamboçya Kültürü

Genellikle Kamboçya insanı sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak tanınmaktadır. Saygının yanı sıra krallığı ziyaret eden turistlerin yerel örf ve alışkanlıkları dikkate alması gerekmektedir. Ziyaretçilerin Kamboçya'da hukukun üstünlüğünün tutarsız ve altında uygulanır olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Kamboçya'nın gece hayatı çok fazla turistik mekâna sahip olmasına rağmen Tayland'a göre oldukça yereldir ve 7/24 canlı bir hayata sahiptir. Restoranlarda, barlara ve gece kulüplerine paralel olarak faaliyet göstermektedirler. (Restoranlarda dişinizi kürdanla temizlemek istiyorsanız elle kapatmanız beklenmektedir.)

Yol kesişimlerinde olan Kamboçya'da, Phnom Penh ve Siem Reap gibi turistik bölgelerde yerel halk turistlere ve davranışlarına alışıklardır. Banglung ve Stung Banlung gibi bölgelerde ise yerel halk turistleri çok benimsememektedirler.

Ülkede halk genel olarak fotoğrafları çekilmeden önce izin alınmasını beklemektedir. Merkezi olmayan bölgelerde ise fotoğraf çekmek istenildiğinde ücret isteyebilmektedirler.

Kamboçya'da kadınların ve erkeklerin genel olarak kırsal bölümlerde kısmen tevazu olmak amacıyla, kısmen de güneşten korunmak amacıyla giyimler muhafazakârdır. Kadınlar pantolon, uzun şort ve etekler giymektedirler. Phnom Penh' te kısa bir süredir şort tolore edilmeye başlanmıştır. Genel olarak halk denize kıyafetleriyle girmektedirler.

Ülkede yapılması ve yapılmaması beklenen bazı şeyler bulunmaktadır. Tapınaklara ve evlere girerken ayakkabı çıkarmak beklenmektedir. Birine iş kartınızı sunuyorsanız veya birisinden iş kartını alıyorsanız iki elinizle vermeniz ya da almanız beklenmektedir. Bir Kamboçya ailesi tarafından eve yemeğe çağırıldıysanız çiçek, meyve, tatlı gibi küçük hediyeler alınması saygı gösterme anlamına gelmektedir. Bir Kamboçya düğününe davetliyseniz nakit para getirmeniz beklentiler arasındadır.

Birisini ayağınızla göstermek, birinin başına dokunmak, davetli olunan yerde ev sahibinden önce yemek yemeye başlamak, kadınların erkek keşişlerle temasta bulunması saygısızlık olarak görülmektedir.

Turistik bölgelerde ulaşım ülke geneline göre daha iyi durumdadır. Otobüs, tuktuk, motosiklet, taksi, nehir ulaşımı kullanılabilmektedir.

Genel bir kural olarak karşı cinsler evli olarak kabul edilirken, aynı gey ilişkiler kabul görmemektedir. Çiftlerin topluluk içerisinde çok fazla temasta bulunmaması beklenmektedir.