Google+

Arama formu

Kamboçya Mutfağı

Kamboçya Mutfağı

Kamboçya mutfağı Kamboçya, Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarının karışımından oluşan Khemer mutfağı’ dır. Su, pilav ve tatlısu balıkları Khemer mutfağında en yaygın kullanılan ürünlerdir ve temel gıdalardır. Tropikal meyveler, çorbalar ve noodlelar ise en çok tüketilen yemekler arasındadır. Kaffir lime, limon otu, sarımsak, balık sosu, soya sosu, köri, demirhindi, zencefil, istiridye sosu, hindistan cevizi sütü ve karabiber kullanılan baharatlrın başında gelmektedir. Yerel balık ezmesi olan Prahok, Khemer mutfağında başta yer alan soslardan biridir. Acak tadına alışması uzun sürebilmektedir.

En ünlü yemeklerinden biri yol kenarlarında satılan kızarmış örümceklerdir. Sokaklarda sıklıkla görülen bir başka yemek ise kadınların sırtlarında sopayla sabitleyerek taşıdıkları sepetlerde ki tatlı ve ekşi, ananas, domates, balık ve Khemer noodleyla yapılmış genel olarak sıcak ve taze satılan çorba Somlah Machou Khmae'dır.

Bai Sarch Ch'rouk (sebzelerle servis edilen pirinç, barbeküde hazırlanmış domuz eti), her yerde bulunan Saik Ch'rouk Cha Kn'yei (tarçınla kızartılmış domuz), Lok lak (limon suyu, karabiber, soğanla marine edilmiş, hızlıca pişirilmiş, parçalanmış biftek ve yanında patates), K'dam (yengeç) en lezzetli yemeklerindendir.

Turistler için çok da lezzetli olmayabilecek geniş bir yemek sıkalasına sahiptir Kamboçya mutfağı. Hala embriyosu içinde olan ördek yumurtaları (büyüklüğüne müşterilerin karar verebildiği), barbekü edilmiş sıçanlar, kurbağalar, yılanlar, yarasalar, köpekler ve küçük kuşlar bu yemeklere dâhildirler.

Uyuşturucunun yasal olmadığı Kamboçya'da sık sık reklamı yapılan başka bir yemek ise 'Happy Pizza'dır. İçinde kenevir ve çok nadir sanrısal etkili (psychedelic) mantar içeren pizzadır. Etkileri hakkında kesin bir bilgi olmadığından dolayı önerilmemektedir.

Tatlılarından yemeden dönmek ise hata olacaktır. Özellikle denenmesi gereken ise Tuk-a-loc (öğütülmüş meyve suları, çiğ yumurta, şekerli konsantıre süt ve buz)’dur.

Su konusuna gelindiğinde ise çeşme suyu hakkında gidilmeden önce bilgili olmak gerekmektedir. Kamboçya'da bir süredir büyük bir su devrimi görülmektedir. Ancak yine de çeşme suyu içilmesi çok da önerilmemektedir. Yerli halk genel olarak kullanmayı tercih etmemektedir. Kaynatılmış çeşme suyu daha sağlıklıdır.

Kamboçya'da herhangi bir alkol içme veya alma yaşı yoktur. Kamboçya halkı genel olarak rahat içiciler olarak tarif edilemezler. Alkol almak Kamboçya'da bir erkek etkinliği olarak görülmektedir. Kadınlarla beraber alkol tüketmemekle birlikte kadınlar normal hayatta da çok alkol tüketmemektedir. Ancak düğün ve kutlamalarda kullanmaktadırlar.

Ülke yerel üretilmiş birçok biraya sahiptir. En baskın olan iki birası ise Angkor ve Kamboçya Birası (Cambodia Beer)' dır. Biralarının yanı sıra kendilerinin ürettikleri şarapları vardır. Bu şarabın içinde kalbi delinmiş akrep ve yılan bulunmaktadır. Akrep ve yılan kanının şaraba karışmasının özellikle erkeklere güç verdiğine inanılmaktadır.