Google+

Arama formu

Macau Şehir İçi Ulaşım

Macau Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Macau’da şehir içi ulaşım otobüs, scooter, taksi ve triciclo yada riquexó olarak bilinen bisiklet rikşalar ile sağlanır. Araç kiralamak şehirde yaygın bir seçenek değildir. Ayrıca Macau’nun merkezi konumunda olan Yarımada bölgesi küçük bir alana yayıldığından bölgeyi yürüyerek de keşfedebilirsiniz.

Otobüs

Macau şehir merkezi ve çevresinde; Transportes Urbanos Macau (Transmac), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM) ve Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian) olmak üzere hizmet veren 3 farklı otobüs ağı bulunur. Otobüslerde tabela ve yönlendirmeler Çince dilinde yazılmıştır ve bu turistler için oldukça kafa karıştırıcıdır. Detaylı otobüs güzergahları, sefer saatleri ve bilet ücretleri için otobüs şirketlerinin resmi websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Scooter

Scooter, Macau şehir içi ulaşımda son derece yaygındır ve şehri keşfetmek için en ideal araçtır. Şehirde çok sayıda scooter kiralama noktası bulunur. Bu noktalardan saatlk veya günlük olarak scooter temin edebilirsiniz.

Taksi

Taksi, Macau’da özellikle turistlerin tercih ettiği ulaşım yöntemidir. Özellikle akşam saatlerinde şehirde boş taksi bulmak zor olabilir. Unutulmaması gereken detay ise; taksicilerin çoğu yalnızca Çince bilmektedir. Bu nedenle gideceğiniz adresi Çince olarak bir kağıda yazarak taksiciye vermelisiniz. Ortalama taksi ücretleri:

  • Açılış: 16 MOP
  • Kilometre başına: 14 MOP

Bisiklet rikşa

Triciclo yada riquexó olarak bilinen bisiklet rikşalar, kısa mesafeler için oldukça idealdir. Belirli bir ücretlendirme sistemleri yoktur. Binmeden önce sürücüyle pazarlık yapabilirsiniz.

Macau Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Macau Uluslararası Havalimanı; şehir merkezinin 10 kilometre güneyinde, Taipa adasının doğusunda konumlanır.

Otobüs ile,

Havalimanı terminali dışından hareket eden 26 numaralı Transmac yada N2 numaralı TCM otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

Havalimanı dışında sıraya dizilmiş taksilerle dilediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak gideceğiniz adresi Çince yazılı şekilde taksiciye iletmeyi ve taksimetrenin açık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Araç kiralama ile,
 

  • Avis, Tel: 2833 6789 / 2870 1786
  • Happy Mokes, Tel: 2843 9393 / 2872 6868