Google+

Arama formu

Tibet'in Festivalleri

Tibet'in Festivalleri

Tibet Yeni Yılı, ülkede yaşayanlar için yılın en önemli zamanı. Tibet takvimine göre Aralık ayının sonunda kutlanan yeni yılda ülkenin farklı bölgelerinde farklı kutlamalar yapılıyor ama en etkilisi başkent Lhasa’da oluyor. 15 Ocak olduğundaysa kutlamalar bitiyor ve yerini Fener Festivali’ne bırakıyor ve yerli halk tapınakları ziyaret ediyor.
Budist inancına göre Nisan ayının ortasında Sakyamuni doğuyor, Buda oluyor ve aynı ay içinde ölüyor. Lhasa ve çevresinde düzenlenen Sagar Dawa Festivali’nde, anmalar yapılıyor.
 
Temmuz ayının ilk 10 günü ise tüm ülkede Banyo Festivali var. Gamariji olarak adlandırılan bu festivalin yapılmasının amacı daha sağlıklı olabilmek.
 
Her yıl Ağustos ayında beş gün düzenlenen Lhasa Shoton Festivali (Shoton, kesilmiş süt kutlaması demektir) boyunca opera gösterimleri yapılıyor ve resim sergileri açılıyor. Ağustos ayının bir diğer etkinliğiyse Ongkor Festivali. Bir nevi hasat festivali olan dönemde at yarışları, dans gösterileri ya da güreş müsabakaları düzenleniyor.