Google+

Arama formu

Arnavutluk'un Festivalleri

Arnavutluk'un Festivalleri

Arnavut tarihi, etnik ve dini arka planları nedeniyle ülke genelinde her yıl farklı birçok kültür ve sanat festivalleri kutlanmaktadır.

En büyüğü her yıl 14 Mart'ta kutlanan pagan Yaz Festivali'dir. Festival kışın bitişini ve doğanın yeniden doğuşunu kutlamak, Arnavutlar arasında bir yenilenme için tasarlanmıştır.

"Gjirokaster National Folklore Festival" her 5 yılda düzenlenmekte olan sanatsal müzik festivali, Arnavut kültürünün en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Festivale Arnavutluk, Arnavut Diasporası ve Balkanlar topraklarında yaşayan tüm Arnavut halkı bu festivale gelmektedir. Geleneksel müzikler, giysiler ve danslar ile kutlanmaktadır.

Arnavut topraklarında bir başka büyük müzik festivali de "Kenga Magjike (Büyüleyici Şarkı)"'dir. Arnavutluk ve komşu ülkelerden gelen birçok şarkıcı ve gruptan oluşan büyük bir büyük bir topluluk ile gerçekleştirilmektedir.

En önemli Arnavut bayram Bağımsızlık Günü'dür. 28 Kasım tarihinde kutlanan bayram 1912 yılında Osmanlı hâkimiyetinin beş asır sonuna bitmesi üzerinedir.