Google+

Arama formu

Lihtenştayn Festivalleri

Lihtenştayn Festivalleri

Lihtenştayn Avrupa’nın en zengin festival ülkelerinden biridir. Yılda bir düzenlenen bu etkinliklerde müzik önemli bir rol oynar. Ama aynı zaman da dans, yemek ve tarih de festivallerin kaçınılmaz unsurlarındandır. Ülkede, 15 Ağustos’ta kutlanan ulusal gün döneminde son derece şaşalı kutlamalar yapılır. Bir diğer önemli etkinlik de Schaan şehrinde yapılan Monster Concert isimli etkinliktir. Mart ayında gerçekleşen etkinlik Fasching kutlamalarının bir parçasıdır; 1958 yılından beri kutlanmaktadır. Balzers ve Vaduz şehirlerinde, Ocak sonu başlayıp Mart ortasına kadar devam eden 3 aylık opera festivali Liechtenstein Operettas gerçekleşir.

Triesenberg Spring isimli etkinlik ise Mart ayının son hafta sonunda gerçekleşir ve sıcak havaların gelişi kutlanır. Festival kapsamında klasik müzik konserleri düzenlenir.

Bargar-Fruahlig-Mountain Spring festivali ise Nisan ve Mayıs aylarında kutlanır ve odak noktası yemektir. Café Guflina ve Restaurant Kainer, muhteşem bahar yemeklerini bu etkinlikte sergiler.

LGT Alpine Marathon ise ülkede en önemli spor etkinliğidir. Haziran 16’da başlayan maratona Avrupa ve Birleşik Krallık’tan pek çok atlet katılır.

Vaduz Film Festivali, Temmuz ayında süren iki haftalık bir etkinliktir. Başkentte açık hava sinemalarında yerel ve uluslararası filmler sergilenir.

Lihtenştayn Gitar Günleri ise, Temmuz ayında bir hafta süren bir etkinliktir ve dünyanın her köşesinden en iyi gitar müzisyenleri katılıp performanslar sergiler.