Google+

Arama formu

Lihtenştayn Kültürü

Lihtenştayn Futbol Birliği, Lichtenstein’da üye sayısı en fazla olan spor kuruluşudur: 7 kulüpte toplam 2.500 üyesi vardır. Her 20 Lihtenştaynlıdan biri aktif futbol oyuncusudur.

Kayak, Lihtenştayn’ın ulusal sporudur. Lihtenştayn Kayak Birliği 1936 yılında kurulmuştur. Bu birlik sekiz adet kulübü ve yaklaşık 2.500 üyesi ile Lihtenştayn'da üye sayısı en fazla spor derneklerinden biridir. Lihtenştayn toplam 9 olimpiyat madalyası kazanmıştır; bu madalyaların hepsi de Alp disiplini kayak branşında kazanılmıştır. Böylece her 3.845 de Lihtenştaynlıya olimpiyat madalyası düşmektedir. Malbun’daki Lihtenştayn Kayak Merkezi, toplam 21 km uzunluğunda kayak pistine sahiptir.

Son derece huzurlu ve barışçıl bir ülke olan Lihtenştayn’ın ülkeyi korumak ve sınırları gözetmek için kurduğu küçük bir askerî birlik de vardır. Bu askeri birlik 125 kişiden oluşmaktadır.

Lihtenştayn’da yaşayan Türk uyruklular, İsviçrelilerden, Avusturyalılardan, İtalyanlardan ve Almanlardan sonra en büyük beşinci yabancı grubunu oluştururlar.