Google+

Arama formu

Portekiz Mutfağı

Portekiz Mutfağı

Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balıklarla dolu oldukça çeşitli bir menüye sahiptir. Özellikle Morina balığından yapılan yemeklerinin (bacalhau) yılın her günü için değişik bir tarife sahip olduğu söylenmektedir. Diğer iki popüler balık tarifleri ise ızgara sardalya ve caldeirada, bir patates tabanlı çeşitli balıklardan yapılan güveç yemeğidir.

Portekiz'in ilk ana yemeği çorbadır. Temel ilk derstir. En popüler olanı ise Minho'da özel yapılan "caldo verde" (lahana, baharatlı patates ve tütsülenmiş sosis)'dir.

Çok popüler bir kuzey yemeği olan arroz de sarrabulho veya arroz de cabidela (domuz kanında haşlanmış pilav), sığır eti, domuz eti, kuzu ya da tavuk, cozikdo k portuguesa, feijoada, frango de churrasco, leitao (kızartılmış yavru domuz) ve carne de porco a alentejana et yemekleri arasında oldukça ünlüdürler.

Portekiz inanılmaz lezzetli ve çok çeşitli hamur işlerine sahiptir. Lizbon’un Pasteis de Nata'sı ve Aveiro’nun Ovos-Moles'i mutlaka denenmelidir.

Portekiz'e özgü fast-food yemeği Porto’nun 'Francesinha'sıdır.

Vejetaryenler Portekiz'de yemek konusunda oldukça zorlanmaktadırlar. Çoğu restoranda vejetaryen yemek olarak genellikle haşlanmış ya da kızarmış patates bulunmaktadır. Vejetaryen salatalarda bile ton balığı vardır.

Çoğu restoran yemeğin yanında ekmek, tereyağı, peynir, zeytin ve diğer aperitifler getirmektedir ve ücretleri 5 euro civarındadır.

Portekizce siyah espresso kahve (bica) çok sevilmektedir ve yurtdışına ihraç edilmektedir.

Kırmızı şarap halk arasında favori içecektir. Beyaz şarap da oldukça popülerdir. Ayrıca Portekiz, İspanya'da tüketilen aslında yeşil olan (Vinho Verde) beyaz bir şarapları bulunmaktadır. Ve balık ürünlerinin yanında sıklıkla tüketilmektedir.

Porto kendi adını taşıyan port şarabı ile ünlüdür. Şarap fermentasyon öncesi konyak eklenerek yapılan bir şaraptır.

Şişe/kaynak suyu kullanımı tavsiye edilmektedir ancak şebeke suyu tamamen güvenlidir.