Google+

Arama formu

Slovenya Mutfağı

Slovenya Mutfağı

Sloven mutfağı komşuları olan Avusturya'nın elmalı turtası ve Viyana'nın sosis şnitzelinden, İtalya'nın risotto ve raviolisinden ve Macar gulaşından oldukça etkilenmiştir.

Eski söylem olan "bedava yemek yoktur" Slovenya için oldukça geçerlidir. Servis edilen yiyecekler oldukça pahalıdır ve veganlar için genellikle uygun değildir. Slovenya yemek yerler listesinin üst kısmında yaygın restoranlar (restavracija) daha sonra yaygın barlar (gostilna ve gostisce) ve kırsal rustik hanlar takip etmektedir. Ucuz yemek yemek isteyenler için en iyi yol doğrudan yerel süpermarketlerden almaktadır.

Slovenya'da temel yemekler ağır, etli ve sadedir. Tipik üç öğün yemek yenilmektedir; çorba (genellikle sığır eti veya tavuk) ile başlamaktadır, bir tabak yumurta eriştesi ile servis edilmektedir. Peşinden ise patates ve salata ile birlikte et yemeği gelmektedir.

Kraski prsut (İtalyan kökenli havada kurutulmuş jambon), Idrian zlikrofi (Hırvat kökenli bir tür patates köftesi, Struklji (hamur köfteleri) ve jota yemekleri en ünlü yemekleri arasındadır.

Yerel yemekleri genellikle domuz etinden yapılan pirzola, sosis ve gulaş ve aynı zamanda geniş bir deniz ürünleri yelpazesinden oluşmaktadır.

Geleneksel Slovenya keki Potica (ceviz ile kaplı hamur tabakası, haşhaş tohumu, elma, ceviz ve peynir ile yapılmış pasta gibi görünen bir kek tabakası üzerine krema) en lezzetli tatlılarından bir tanesidir.

Barlarda her türlü içkiyi bulmak mümkündür. Kahve kültürü oldukça yaygındır ancak sadece kahve istiyorum denildiğinde Türk kahvesi servis edilmektedir.

Lasko ve Union, Slovenya'nın en ünlü iki yerel birasıdır.

Çeşme suyunu içmek güvenilirdir.