Google+

Arama formu

Slovenya'nın Festivalleri

Slovenya'nın Festivalleri

Slovenya'da değişik birçok temada festival düzenlenmektedir. Özellikle yaz sezonu bu festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Ljubljana Festival'i, ülkenin en büyük kültürel festivalidir. 10 hafta süren bu festivalde dünyanın her yerinden gelen insanların dans, opera ve müzik gösterileri Slovenya'yı renklendirmektedir. İlk kez 1953 yılının yaz ayında başlamış olan festival Haziran ayında başlayarak Eylül ayının sonuna dek sürmektedir.

Ljubljana Uluslararası Film Festivali, Slovenya'ya en iyi filmleri getirmek amacıyla 1990 yılından beri düzenlenmektedir.

İlk kez 1966 yılında, orta çağdan kalma eski kenti Kamnik'te kutlanan Ulusal Kostüm ve Giyim Mirası Günü'nde, ulusal elbisenin Slovenya mirasında önemli bir parçası olması kutlanmaktadır.

Maribor Festivali elli yıldır her yıl Eylül ayında Maribos Orkestrasını, solistlerini ve dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları ağırlamaktadır.

Indrija Lace Festivali, her haziran ayında geleneksel dantel yapımını kutlamak amacıyla düzenlenmektedir. Festivalde birçok atölye, sergi, yarışma ve yerel yemek tadımları yer almaktadır.

Bohinj Yıllık Tırmanış Festivali, 1776 yılında Slovenya'nın en yüksek dağı olan Triglav'ın zirvesine ilk tırmanış kutlanmaktadır. Bir hafta sürecek etkinlik genel olarak Eylül aylarının sonunda veya Ekim ayı başlarında düzenlenmektedir. Bölge de günlük rehberli yürüyüş turları yapılmaktadır.