Google+

Arama formu

Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane Gezilecek Yerler
bugbog.com

Queensland eyaletinin başkenti, Sydney ve Melburn'dan sonra Avustralya'nın en gelişmiş kenti Brisbane; kültür ve sanat merkezleri, mimari yapıları, etkileyici köprüleri, büyüleyici güzellikteki doğal parkları ve altın kumlu sahilleriyle Okyanusya kıtasının en popüler turizm duraklarındandır.

Brisbane gezilecek yerler:

South Bank

Brisbane lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz 19 Manhattan, Vicinity apartments, Landridge on Stoneleigh. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz The Astor Apartments, George Williams Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Base Brisbane Uptown, Jasper Place, Annexe Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brisbane aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brisbane Gezilecek Yerler-1
darraghmurray.com

Brisbane’in merkezi konumundaki South Bank, kentin en hareketli ve renkli semtidir. South Bank içerisinde konumlanan Parklands’te; ülkenin ilk ve tek insan yapımı kumsalı olan South Bank Plajı yer alır. Brisbane Nehri kıyısındaki South Bank aynı zamanda; Queensland Performing Arts Centre (Queensland Sahne Sanatları Merkezi), Queensland Museum (Queensland Müzesi), Queensland Art Gallery (Queensland Sanat Galerisi), Gallery of Modern Art (Modern Sanat Galerisi) ve State Library of Queensland’i (Queensland Eyalet Kütüphanesi) içinde barındıran dev kültür kompleksi “Queensland Cultural Centre”a, içinde 1.800’den fazla bitki türünün bulunduğu ve dünyanın en büyük yarı tropik bahçesi olan “Roma Street Parklands”a ev sahipliği yapar. Alışveriş ve modanın kalbinin attığı merkez Little Stanley Caddesi ve her hafta sonu kurulan el işleri pazarı da South Bank’i ziyaret etmek için mükemmel birer sebeptir. South Bank semtinin resmi web sitesinden detaylı bilgi edinebilir, haberleri ve yaklaşan etkinlikleri görebilirsiniz.

 • Adres: Stanley St, South Brisbane QLD 4101, Avustralya
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Wheel of Brisbane (Brisbane Dönmedolabı)

Brisbane Gezilecek Yerler-2
imgur.com

South Bank semtinde yer alan dev dönmedolap Wheel of Brisbane, şehirdeki en eğlenceli turistik aktivitedir. Wheel of Brisbane, Avrupa’nın en yüksek dönmedolabı London Eye model alınarak 2008 yılında inşa edilmiştir. Bu dev dönmedolaba binerek 60 metre yükseklikten şehri 360 derecelik açıyla seyredebilirsiniz. Özellikle rengarenk gece ışıklandırmasıyla bambaşka bir güzelliğe bürünen Wheel of Brisbane’in güneş battıktan sonra ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

 • Adres: Russel Street, South Brisbane QLD 4101, Avustralya
 • Telefon: +61 7 3844 3464
 • Ziyaret saatleri: Pazar – Perşembe: 10.00 – 22.00 / Cuma – Cumartesi: 10.00 – 23.00
 • Giriş ücretleri: Tam 19.00 AUD / Öğrenci 16.50 AUD / Çocuk 13.50 AUD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Queensland Cultural Centre (Queensland Kültür Merkezi)

Brisbane Gezilecek Yerler-3
abc.net.au

Queensland Cultural Centre, Brisbane’in mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik noktalarının başında gelir. Dev kültür kompleksi; Queensland Performing Arts Centre (Queensland Sahne Sanatları Merkezi), Queensland Museum (Queensland Müzesi), Queensland Art Gallery (Queensland Sanat Galerisi) ve State Library of Queensland’den (Queensland Eyalet Kütüphanesi) oluşur. 1985 yılında ziyerete açılan Queensland Cultural Centre’da Brisbane’in tarihi miraslarını görebilir, kültürel ve sanatsal birikimlerini deneyimleyebilirsiniz.

 • Queensland Performing Arts Centre

Adres: Grey St, South Brisbane QLD 4101, Avustralya
Telefon: +61 7 3840 7100
Resmi websitesi için tıklayınız.

 • Queensland Museum

Adres: Corner of Grey & Melbourne Streets, South Bank, South Brisbane, QLD 4101, Avustralya
Telefon: +61 (0)7 3840 7555
Ziyaret saatleri: Her gün 09.30 – 17.00
Giriş ücretleri: Tam 14.50 AUD / Öğrenci 12.50 AUD / Çocuk 11.50 AUD
Resmi websitesi için tıklayınız.

 • Queensland Art Gallery

Adres: Stanley Pl, South Brisbane QLD 4101, Avustralya
Telefon: +61 7 3840 7303
Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
Giriş ücretsizdir.
Resmi websitesi için tıklayınız.

 • State Library of Queensland

Adres: Stanley Pl, South Brisbane QLD 4101, Avustralya
Telefon: +61 7 3840 7666
Ziyaret saatleri: Pazartesi – Perşembe: 10.00 – 20.00 / Cuma – Pazar: 10.00 – 17.00
Resmi websitesi için tıklayınız.

Story Bridge (Hikaye Köprüsü)

Brisbane Gezilecek Yerler-4
abc.net.au

6 Temmuz 1940 tarihinde açılan Story Bridge, Avustralya’nın en eski köprülerindendir ve dünyanın en uzun konsol kiriş köprüsü olma özelliğine sahiptir. Fortitude Valley’den Kangaroo Point’e, Brisbane’in bir ucundan diğerine uzanan görkemli köprü 777 metre uzunluğundadır. Köprünün en büyük özelliği ise en üstüne kadar tırmanabilme olanağına sahip olmasıdır. Bu baş döndürücü macerayı tamamlayabilenleri büyüleyici bir Brisbane manzarası karşılar.

 • Adres: Brisbane, Avustralya

Brisbane City Hall and Museum of Brisbane (Brisbane Belediye Binası ve Brisbane Müzesi)

Brisbane Gezilecek Yerler-5
museumofbrisbane.com.au

1920 ve 1930 yılları arasında inşa edilmiş görkemli Brisbane Belediye Binası, şehrin en önemli tarihi noktalarından biri olarak kabul edilir. Brisbane Belediye Binası, 1973’te Sydney Opera House (Sidney Opera Evi) inşa edilene dek ülkenin en yüksek maliyetli yapısı olma özelliğine sahip idi. Bu mimari harikası yapı ayrıca zemin katında Brisbane Müzesi’ne ev sahipliği yapar. Brisbane Müzesi’nde şehrin tarihsel ve kültürel gelişimini gözler önüne seren belgeler, fotoğraflar ve sanat eserleri sergilenir.

 • Adres: 64 Adelaide St, Brisbane QLD 4000, Avustralya
 • Telefon: +61 7 3403 8888
 • Ziyaret saatleri (Müze): Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Resmi websitesi (Müze) için tıklayınız.

Lone Pine Koala Sanctuary (Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi)

Brisbane Gezilecek Yerler-6
files.wordpress.com

Dünyanın ilk ve en büyük koala koruma ve bakım evi olan Lone Pine Koala Sanctuary, yaklaşık 130 koalaya ev sahipliği yapar. Lone Pine Koala Sanctuary’i benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise burada, ziyaretçilerin koalaları sevmesine ve onları beslemesine izin verilmesidir. Burada, sevimli koalalarla kucaklaşabilir, kanguruları besleyebilir ve doğanın içinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 • Adres: 708 Jesmond Rd, Fig Tree Pocket QLD 4069, Avustralya
 • Telefon: +61 7 3378 1366
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Gabba Stadium (Gabba Stadyumu)

Brisbane Gezilecek Yerler-7
walkabout.com

Kısaca Gabba olarak bilinen stadyum adını içinde bulunduğu Woolloongabba banliyösünden almaktadır. Şehrin en büyük spor kompleksi olan Gabba Stadium ilk olarak kriket maçlarının oynanacağı bir alan olarak inşa edilmiştir. Stadyumda kriket maçları haricinde konserler, festivaller, Avustralya futbolu maçları, beyzbol ve rugby maçları da düzenlenmektedir.

 • Adres: Vulture St, Woolloongabba QLD 4102, Avustralya
 • Telefon: +61 1300 843 422
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Newstead House (Newstead Evi)

Brisbane Gezilecek Yerler-8
rackcdn.com

Breakfast Creek banliyösünde konumlanan Newstead Evi, 1846 yılında inşa edilmiştir ve Brisbane’de orijinal yapısını koruyarak günümüze kadar gelebilmiş en eski evdir. Müzeye dönüştürülen ev 1800’lü yıllardaki Brisbane hayatına dair pek çok ipucu verir ve ziyaretçilerini nostaljik bir keşfe davet eder.

 • Adres: Brisbane QLD, Avustralya
 • Telefon: +61 7 3216 1846
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Perşembe: 10.00 – 16.00 / Pazar: 14.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam 9.00 AUD / İndirimli 6.00 AUD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

City Botanic Gardens and Mount Coot-tha (Brisbane Botanik Bahçeleri ve Coot-tha Dağı)

Brisbane Gezilecek Yerler-9
newwallpapers1.com

287 metre yüksekliğindeki Brisbane’in en yüksek dağı olan Cooy-tha, şehir merkezinden 6 kilometre uzaklıkta konumlanır. Dağlık alan içerisinde; City Botanic Gardens (Brisbane Botanik Bahçeleri), Halk Rekreasyon Merkezi, yürüyüş parkurları, restoran ve kafeler yer alır. Coot-tha; Aborjin dilinde “Bal Dağı” anlamına gelmektedir. Aborjin halkı dağa bal toplamaya geldiğinden zaman içinde bölge, Coot-tha olarak anılmaya başlanmıştır. Binlerce bitkiyi içinde barındıran Brisbane Botanik Bahçeleri, yeşilin her tonunun görülebildiği büyüleyici güzellikte bir alandır. Botanik Bahçesi ayrıca Sir Thomas Brisbane Planetarium’a (Sir Thomas Brisbane Gökyüzü Gözlemevi) ev sahipliği yapar. Dev kubbesiyle ilgi çekici bir mimariye sahip olan gözlemevi, uzak ve gökyüzü meraklılarının popüler noktasıdır.

 • Adres: 147 Alice St, Brisbane City QLD 4000, Avustralya
 • Telefon: +61 7 3403 8888
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 17.30

Lamington National Park (Lamington Ulusal Parkı)

Brisbane Gezilecek Yerler-10
swaindestinations.com

Avustralya Gondwana Yağmur Ormanları'nın bünyesindeki Lamington Ulusal Parkı, Brisbane’in 110 kilometre kuzeyinde konumlanır. 1986 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan parka, gezi turlarıyla gidebilir yada araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Fosil örneklerine göre 50.000 yıl önce oluştuğu tahmin edilen Gondwana Yağmur Ormanları, nesli tükenmekte olan sayısız canlıya ev sahipliği yapar ve dünya üzerindeki en eski yağmur ormanlarından biridir. 206 kilometrekarelik arazi üzerine kurulu Lamington Ulusal Parkı’nda, türünün nadir örnekleri olan canlıları gözlemleyebilir, doğanın tam ortasında huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

 • Adres: Binna Burra QLD 4211, Avustralya
 • Telefon: +61 13 74 68
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Moreton Island (Moreton Adası)

Brisbane Gezilecek Yerler-11
queensland-australia.com

Moreton Adası, Brisbane’in yaklaşık 60 kilometre kuzeydoğusunda, Mercan Denizi üzerinde uzanır. Moreton Adası, Brisbane sınırları içinde doğal hayatın en iyi şekilde korunduğu bölgelerden biri olarak kabul edilir. Bu doğa harikası adaya, Scarborough Limanı'ndan hareket eden gemilerle ulaşabilir; balık tutma, kum kayağı, yüzme, scuba dalışı, doğa yürüyüşü, balina gözlemleme ve yunusları besleme gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Ada üzerinde kamp alanları, sahil barakaları ve bungalovlar gibi konaklama imkânları da bulunmaktadır.

 • Adres: Moreton Island, Avustralya

Brisbane gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gez rehberine buradan ulaşabilirsiniz.