Google+

Arama formu

Brisbane Şehir İçi Ulaşım

Brisbane Şehir İçi Ulaşım
cycletraveller.com.au

Brisbane’de şehir içi ulaşım otobüs, tren, taksi, bisiklet ve motosiklet ile sağlanır. Şehir içi ulaşım ağı son derece gelişmiştir ve bir yerden bir yere gitmek oldukça kolaydır. Yön tabelaları İngilizce olduğundan şehirde kaybolma riskiniz neredeyse yoktur.

Otobüs

Brisbane çok geniş bir otobüs güzergahına sahiptir. Otobüs hatlarının hepsi numaralandırılmıştır ve dijital ekranlarda otobüs rotalarını görebilirsiniz. Otobüs ile merkezden banliyölere, şehrin hemen her noktasına kolayca ulaşabilirsiniz. Brisbane’de ayrıca standart otobüslerin dışında NightLink denilen gece otobüsleri de vardır. Bu otobüsler cuma ve cumartesi geceleri geç saatlere kadar hizmet verir.

Tren

Brisbane’de “Airport Line”, “Beenleigh Line”, “Caboolture Line”, “Cleveland Line”, “Doomben Line”, “Ferny Grove Line”, “Gold Coast Line”, “Ipswich/Rosewood Line”, “Shorncliffe Line”, “Springfield Line”, “Sunshine Coast Line” olmak üzere 11 tren hattı bulunur. Tren hatları şehir merkezinden banliyölere, şehrin bir ucundan diğer ucuna sayısız noktaya ulaşım sağlar. Çalışma saatleri güzergaha göre değişmekle birlikte genellikle 06.00 – 24.00 arasında hizmet verirler. Tren güzergahları ve sefer saatleri için tıklayınız.

Otobüs ve tren biletlerinizi durak ve istasyonlarda bulunan otomatlardan yada bilet satış ofislerinden temin edebilirsiniz. Ücretlendirme sistemi, mesafe uzaklığına bağlı olarak bölgelere (zone) ayrılmıştır. Geçilen bölge sayısına göre ücret hesaplanır. Toplu taşıma bölgeler haritası için tıklayınız.

Zone 1’de geçerli tek yön bilet ücreti 4.80 AUD’dur. Ayrıca turistlere yönelik “seeQ card” veya şehir içi ullaşım kartı “go card” temin ederseniz, toplu taşıma araçlarında indirimli olarak seyahat edebilirsiniz.

 • 3 Gün Geçerli seeQ card: 79.00 AUD
 • 5 Gün Geçerli seeQ card: 129.00 AUD

Bölgelere göre ayrılmış bilet ve go card ücretlerini görmek için tıklayınız.

Taksi

Şehirde çok sayıda taksi bulunur ve taksileri şehrin her noktasında görebilirsiniz. Taksiler nakit, kredi kartı ve banka kartı kabul etmektedir. Dikkat edilmesi gereken detay ise, Brisbane’de taksi ile ulaşım görece pahalı olabilir. Taksi ücretleri:

 • Açılış: 4.00 AUD
 • Kilometre başına: 2.20 AUD

Brisbane taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Yellow Cabs / Tel: +61 13 19 24
 • Black & White Cabs / Tel: +61 13 32 22
 • Brisbane Maxi Taxis / Tel: +61 7 3823 1956

Bisiklet ve Motosiklet

Brisbane’de ulaşım sağlamanın en yaygın yollardan biri de bisiklet ve motosiklettir. Özel bisiklet rotaları sayesinde şehirde bisikletle ulaşım oldukça keyiflidir. “CityCycle”  istasyonlarından saatlik veya günlük olarak bisiklet kiralayabilirsiniz. “CityCycle” istasyonları ve bisiklet kiralama ücretleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Şehirde ayrıca birçok motosiklet kiralama noktası da mevcuttur. Bu noktalardan saatlik, günlük yada haftalık olarak olarak tercihinize uygun bir motosiklet temin edebilirsiniz. Kiralık motosiklet noktaları ve iletişim bilgileri:

 • Eaglerider Brisbane / Tel: +61 7 3209 4550
 • Brisbane Motorbike Hire / Tel: +61 422 696 507
 • Ozmoto Motorcycle Hire / Tel: +61 1300 097 770

 Brisbane Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Brisbane Havalimanı (Brisbane Airport), şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre kuzeydoğusunda konumlanır.

Tren ile,

Havalimanından her 15 dakikada bir hareket eden “Airport Line” tren hattı ile 20 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Airport Line, her gün 05.00 – 20.00 saatlerinde hizmet vermektedir.

Taksi ile,

Havalimanı çıkışında sıra halinde bekleyen taksilerle merkeze kolayca ulaşmak mümkündür. Yellow Cab ve Black & White Cab taksi şirketleri son derece güvenilirdir. Ancak yine de, yüksek ücretler ödememek için binmeden önce belirli bir tutarda anlaşılması önerilir.

Shuttle servisleri ile,

Shuttle hizmeti sunan Coachtrans veya SunAir servisleriyle şehir merkezine varabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, iki servis için de mutlaka önceden rezervasyon yapılması gereklidir.

Araç kiralama ile,

Araç kiralama firmalarından bütçenize ve zevkinize uygun bir araç temin ederek merkeze ulaşabilirsiniz.

 • Avis / Tel: +61 7 3633 8666
 • Budget / Tel: +61 7 3220 0699
 • Europcar / Tel: +61 1300 131 390
 • Hertz / Tel: +61 7 3221 6166
 • Redspot Car Rentals / Tel: +61 1300 668 810
 • Thrifty / Tel: +61 7 3000 8600