Google+

Perth

Perth - : - / -
--℃
1 AUD=0.00
Type I240V10 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon24℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon12℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon21℃
Ülke: Avustralya Nüfus: 2.021.200 Resmi Dil: İngilizce Para Birimi: Avustralya Doları (AUD) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.32 (Türkiye $ 3.87)

Perth, Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük dördüncü şehridir.

Perth Hakkında Bilinmesi Gerekenler
downunderandbeyond.com

Perth, Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Yüzyıllar boyunca Aborjin kabilesi Nyoongarların yaşadığı bölge, 1829 yılından bu yana İngiliz koloni dönemi göçmenlerine ev sahipliği yapar. 19. yüzyılın başlarında Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Avustralya batı kıyılarını ele geçirmesinden korkan İngiltere, koloni alanını büyüterek tüm kıtaya hakim olmayı amaçlamıştır. Böylece 1829’da bölgede bir İngiliz kolonisi kurulmuş ve buraya koloniden sorumlu Sir George Murray'in İskoçya’da dünyaya geldiği şehir olan Perth adı verilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth; ülkenin güneybatısında, Swan Nehri yakınında konumlanır. 

Geolocation


forexbilgi.net

Perth’de Avustralya Doları (AUD) kullanılır.

Perth (UTC+8) ile Türkiye (UTC+2) arasında 6 saat fark vardır. Perth Türkiye’den 6 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Perth’de 16.00’dır.

Avustralya’nın resmi dili İngilizce'dir.


charterworld.com

Perth kentinde Akdeniz iklimi etkileri görülür. Sıcak ve ılıman bir havanın hakim olduğu Perth’te yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Güney yarımkürede yaz ayları olan Aralık – Mart döneminde şehir neredeyse hiç yağış almaz. En yüksek sıcaklıklar 25 derece ortalamayla Şubat ayında görülür. En soğuk ay Temmuzda ise ortalama sıcaklık 14 – 15 derecedir. Perth’e gitmek için uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı Nisan – Ekim aylarıdır.

Havayolu şirketinin İstanbul’dan Perth’e Singapur aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 19 saattir. Ayrıca çeşitli havayolu şirketleri ile Dubai, Abu Dhabi, ile Kuala Lumpur veya Singapur aktarmalı olarak da Perth’e ulaşabilirsiniz.

Perth’de her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Şehirde lüks otel zincirleri, apart daireler, konukevleri, pansiyonlar, butik oteller, karavan park alanları ve kamp alanları gibi çok sayıda konaklama alternatifi mevcuttur. Ultra konforlu bir konaklama arayanlar için; Terrace Road, Lake Street ve Great Eastern Highway Road; orta dereceli bir konaklama için; Esplanade semti, Murray Street ve Brisbane Street; uygun fiyatlı alternatifler içinse; Northbridge semti, Newcastle Street ve Hay Street caddeleri tavsiye edilir.

Perth Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Perth ulaşım ağı, Avustralya’nın neredeyse tüm kentlerinde olduğu gibi son derece gelişmiş düzeydedir. Şehir içi ulaşım otobüs, tren, taksi ve bisiklet ile sağlanmaktadır. Şehirde birkaç günden fazla konaklama planınız varsa araç kiralamak da iyi bir seçenektir. Perth’in geniş ve düzenli caddelerinde araba kullanmak oldukça keyiflidir.

Perth Gezilecek Yerler
weekendnotes.com

Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth; Swan Nehri’nin etkileyici güzelliği, Hint Okyanusu’na uzanan beyaz kumlu sahilleri, nostaljik atmosferi, yeşil alanları, seçkin kültür ve sanat merkezleriyle çok yönlü bir şehirdir.

Avustralya Mutfağı
barfblog.com

Balık ve deniz ürünleri açısından adeta bir cennet olan Perth’de, mutfağın temelini lezzetli deniz ürünü spesiyalleri oluşturur. Aborjin usülü deniz ürünleri barbeküsü Perth’in en sevilen lezzetidir. Şehirde sıkça tüketilen deniz ürünleri ise; kerevit, kral yengeci, kaya ıstakozu, midye, istiridye, kalamar ve deniztarağıdır. Bu deniz ürünleri yağda kızartılarak ya da barbeküde pişirilerek hazırlanır.

“Chili soslu istiridye”, “özel soslu yer mantarı”, çeşitli sebzeler, peynir ve fileto balıkla hazırlanan “balık turtası”, haşlanmış taze fasulye, yumurta, soya filizi, kabak, patates, havuç ve kişnişle yapılan “gado gado”, “fish’n chips” ve ünlü “Avustralya etli turtası” Perth’de en çok tüketilen temel yemekler olarak sıralanabilir. Ayrıca yerel lezzetlere ilgi duyuyorsanız kanguru, devekuşu ve timsah etinden yapılan yemekleri de deneyebilirsiniz.

Perth Gece Hayatı
australianbartender.com.au

Barları, ışıltılı gece kulüpleri ve hareketli dans kulüpleriyle Perth gece hayatı son derece renklidir. Perth eğlence hayatının kalbi “Central Business District (CBD)”, “Northbridge”, “Subiaco”, “Leederville”, “Victoria Park” ve “Fremantle” semtleri ile “Lake Street”, “Murray Street” ve “London Court” caddelerinde atar. Barlar ve kulüpler genellikle gece saat 03.00’e kadar açıktır. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri, şehrin en hareketli olduğu zamanlardır.

Perth’e gelen turistlerin Swan Vadisi, Barker Dağı ve Margaret Nehri çevresindeki üzüm bağlarında üretilen yerel kırmızı ve beyaz şarapları denemeleri önerilir. Bu şaraplar aromatik lezzetleriyle dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Ayrıca Perth bölgesinde üretilen yerel biralar Matilda Bay ve Little Creatures da oldukça lezzetlidir.


carefreeroad.files.wordpress.com

Perth’de alışveriş kalbi “Hay Street”, “King Street”, “Murray Street” ve “London Court” caddeleri ile “St Georges Terrace” bulvarında atmaktadır. Şehrin en merkezi noktaları olan bu bölgelerde çok sayıda dükkân, mağaza, alışveriş merkezi ve butik yer almaktadır. Şehir merkezine 22 kilometre uzaklıktaki “Fremantle” banliyösü de alışveriş konusunda çok fazla seçenek sunar. Fremantle’de lüks mücevherlerden el işi ürünlere kadar her türlü ürünü bulmak mümkündür.
Perth’e özgü hediyelik eşyalar olarak; doğal taşlarla yapılan takılar ve mücevherler, renkli bumeranglar, koala figürlü çeşitli ürünler, koyun derisinden üretilen botlar, kıyafetler ve Aborjin kültürüne özgü el yapımı eşyalar sayılabilir. Perth’de mağaza ve dükkânlar hafta içi 08.00 – 21.00, cumartesi günleri 08.00 – 17.00 ve pazar günleri 11.00 – 17.00 saatlerinde açıktır.


wikimedia.org
 

 • Perth International Arts Festival (Perth Uluslararası Sanat Festivali): Şubat – Mart
 • Soundwave (müzik festivali): Şubat
 • Future Music (müzik festivali): Mart
 • Perth International Comedy Festival (Perth Uluslararası Komedi Festivali): Nisan - Mayıs
 • Perth International Jazz Festival (Perth Uluslararası Jazz Festivali): Mayıs
 • Stereosonic (müzik festivali): Kasım
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Avustralya Günü (26 Ocak)
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Anzak Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Batı Avustralya Günü (6 Haziran)
 • Kraliçe’nin Doğum Günü (26 Eylül)
 • Noel (25 Aralık)
 • Ambulans: 000
 • İtfaiye: 000
 • Polis: 000
 • Trafik Akış Yönü: Sol
 • Uluslararası Telefon Kodu: +61
 • Perth Havalimanı: +61 8 9478 8888

Turizm Ofisi (Western Australian Visitor Centre)