Google+

Arama formu

Perth Şehir İçi Ulaşım

Perth Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Perth ulaşım ağı, Avustralya’nın neredeyse tüm kentlerinde olduğu gibi son derece gelişmiş düzeydedir. Şehir içi ulaşım otobüs, tren, taksi ve bisiklet ile sağlanmaktadır. Şehirde birkaç günden fazla konaklama planınız varsa araç kiralamak da iyi bir seçenektir. Perth’in geniş ve düzenli caddelerinde araba kullanmak oldukça keyiflidir.

Otobüs

Şehirde çok sayıda otobüs hattı vardır ve otobüsle banliyöler dahil sayısız noktaya ulaşım mümkündür. Toplu taşıma hizmeti Transperth tarafından sağlanır. Otobüsler pazartesiden perşembeye 06.00 – 19.00, cuma günleri 06.00 – 20 ve haftasonu 08.30 – 18.00 saatleri arasında hizmet verir. Güzergahlar ve detaylı çalışma saatleri için tıklayınız.
Tren

Tren, şehrin uzak noktalarına ulaşım sağlamak için en ideal araçtır. Şehirde Joondalup/Butler Line, Midland Line, Fremantle Line, Armadale/Thornlie Line ve Mandurah Line olmak üzere beş farklı tren hattı bulunur. Tren hatlarının hepsi merkez tren istasyonundan geçer. Tren güzergahları ve sefer saatleri için tıklayınız.

Bilet Ücretleri

Otobüs ve tren biletlerinizi otobüsün içinde, istasyon ve ana duraklarda bulunan bilet satış ofislerinden satın alabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında ücretlendirme geçilen mesafeye, yani bölge (zone) sistemine göre hesaplanır. Perth şehri 9 bölgeye ayrılmıştır.

Örneğin; Zone 1 içerisinde geçerli tek yön bilet ücreti 3.00 AUD’dur. Ayrıca “SmartRider” kartlardan temin ederseniz %25 indirimli olarak seyahat edebilirsiniz. SmartRider kart, dolum yapılabilen ön ödemeli ulaşım kartıdır ve 10.00 AUD tutarındadır.

Toplu taşıma araçlarında geçerli tüm bilet ücretlerini görmek için tıklayınız.

Taksi

Perth’de çok sayıda taksi bulunur ve taksileri şehrin her noktasında görebilirsiniz. Taksiler nakit, kredi kartı ve banka kartı kabul etmektedir. Dikkat edilmesi gereken detay ise, taksiyle uzun mesafeli ulaşım görece pahalı olabilir. Taksi ücretleri:

 • Açılış: 5.00 AUD
 • Kilometre başına: 1.80 AUD

Taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Black & White Cabs / Tel: +61 13 32 22
 • Swan Taxis / Tel: +61 13 13 30
 • Taxi Wizard / Tel: +61 433 901 141

Bisiklet

Perth’de ulaşım sağlamanın en yaygın yollardan biri de bisiklet kiralamaktır. Özel bisiklet rotaları sayesinde şehirde bisiklet sürmek oldukça keyiflidir. Şehirde bulunan çok sayıdaki bisiklet kiralama noktasından saatlik veya günlük olarak tercihinize uygun bir bisiklet temin edebilirsiniz.
 
Perth Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Perth Havalimanı (Perth Airport); şehir merkezinin yaklaşık 13 kilometre kuzeydoğusunda konumlanır.

Otobüs ile,

Dış hatlar terminalinden iç hatlar terminaline ulaşım sağlayan ücretsiz havalimanı servislerine binerek otobüs durağına ulaşabilirsiniz. Buradan 37 numaralı şehir içi otobüsle yaklaşık bir saatte Perth şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

Terminal çıkışında bekleyen taksilerle hızlı ve konforlu şekilde merkeze ulaşmak mümkündür.

Shuttle servisleri ile,

Havalimanı tarafından sağlanan ücretli shuttle servisleri her 30 dakikada bir hareket eder.

Araç kiralama ile,

Araç kiralama firmalarından bütçenize ve zevkinize uygun bir araç temin ederek Perth şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 • Avis / Tel: 13 63 33
 • Budget / Tel: 13 27 27
 • Europcar / Tel: 1300 13 13 90
 • Hertz / Tel: 13 30 39
 • Redspot / Tel: 1300 66 88 10
 • Thrifty / Tel: 1300 36 72 27