Google+

AVUSTURALYA

Genel Bilgiler / Rehber

Avustralya'daki çok ilkel yerli halkların nüfusu az ve dağınıktır. Salgınlar ve 19. yüzyıl sonunda geleneksel yaşayışın bozulmasının sonucu olarak yerli halk nüfusu gerilemiştir ve giderek de azalmaktadır. Yeni Zelanda, Yeni Gine ve Melanezya'nın bazı adalarında kıvrılmalar ve kırılmalar genellikle çok yenidir ve bu adalarda sık sık deprem olur, yanardağlar püskürür. Adaların çoğu mercan kayalıklarıyla çevrilidir.

Konuşulan Diller

İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yaygındır. Bunun yanında çok sayıda farklı dil ailelerine mensup yerli diller de konuşulmaktadır.

Din

Okyanusya'da baskın din Hıristiyanlık'tır. Geleneksel dinlerin çoğu animist ve geleneksel kabile inanışlarına dayalıdır. Son dönemde Avustralya ve Yeni Zelanda'da hümanizm, ateizm, agnostisizm ve akılcılık yayılmaya başlamıştır.

İklim / Hava Durumu

Okyanusya adalarının hemen hepsi tropikal bölgededir. Yeni Zelanda takımadalarında, Tazmanya'da ve Avustralya'nın güneydoğusu ile güneybatısında okyanus veya akdeniz tipinde ılıman iklim hüküm sürer. Diğer kısımlarda sıcaklık yılın her ayı yüksektir. Birçok adanın iklimini doğudan batıya doğru esen kara ve deniz meltemleri yumuşatır. Melanezya adalarının bazılarında sert bir ekvator iklimi hüküm sürer.

Lokasyon / Konum

Okyanusya dört kısımdan oluşur: Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya. Gerçek bir küçük kıta olan ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan, Avrupa'nın dörtte üçü büyüklüğündeki Avustralya bu bölgenin en geniş toprağıdır. Melanezya, Avustralya ve Endonezya'nın doğusundaki adaları içine alır. Bu adalara genellikle Yeni Gine de dahildir. Polinezya, Yeni Zelanda takımadaları ile Ekvator'un kuzey ve güneyindeki Orta Büyük Okyanus adalarını kapsar. Mikronezya, Malezya'nın kuzeyindeki takımadaları içine alır. Çeşitli takımadaların adaları genellikle kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanır ve çoğunlukla yay şeklinde dizilmiştir.

Pratik Bilgiler

Yüzölçümü açısından en küçük kıtadır. Nüfus açısından ise Antartika'dan sonra, sondan 2. sırada yer almaktadır. Toplam dünya nüfusunun yüzde 0,5'i Okyanusya'da yaşamaktadır. Yeryüzündeki toprağın yüzde 5,9'unu Okyanusya kıtası oluşturmaktadır. Km²'ye düşen kişi sayısı 3,6'dır. En fazla nüfus yoğunluğuna sahip şehri Sydney (Avusturalya)'dir. Kıtanın en yüksek noktası 4 bin 884 metre yükseklikteki Puncak Jaya tepesi (Papua-Endonezya'da) dir. En alçak noktası deniz seviyesinin 15 metre altında olan Eyre Gölü (Avusturalya'da) dür.