Google+

Arama formu

Solomon Adaları Hakkında Temel Bilgiler

Solomon Adaları Hakkında Temel Bilgiler

Büyük Okyanus'un güneyinde, Papua Yeni Gine'nin doğusunda yer alan Solomon Adaları, bir adalar devletidir. 990 adetten fazla adadan oluşmaktadır. Tüm adaların toplam yüzölçümü 28.450 kilometrekaredir ve toplam nüfusu 523,000 kişidir. Halkın yüzde 94’ünü Melanezyalılar oluşturmaktadır. Yüzde 3’ünü Polinezyalılar, yüzde 1.2 ‘sini ise Mikronezyalılar oluşturur. Birkaç bin kişi ise Çinlidir.

İspanyol denizci Alvaro de Mendana’nın 1568 yılında adaları keşfetmesiyle dünyaya duyurulan Solomon Adaları, uzun süre Birleşik Krallık’ın hâkimiyetinde kaldıktan sonra 7 Temmuz 1978’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

9 bölgeye ayrılan Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’dır. Büyük ölçüde tarım, ormancılık (kereste) ve balıkçılığa dayanan ekonomisi, etnik çatışmaların yaşandığı 1998-2003 döneminde küçülmüş ve sıkıntılı bir süreç geçirmiştir. Ama yine de günümüzde tarım sektörü gelirlerin ve ihracatın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Eğitim açısından geri kalmış bir ülke olan Solomon Adaları’nda çocukların sadece yüzde 60’ı okula gidebilmektedir.

Her ne kadar Solomon Adaları’nın resmi dili İngilizce olsa da, nüfusun sadece yaklaşık yüzde 2’si bu dili konuşmaktadır. Genel anlamda kullanılan dil ise Solomon Pijin dilidir. Ülkede bilinen 74 adet yerel dil mevcuttur ve bunlardan 70 tanesi halen aktif olarak kullanılmaktadır.

Ilıman hava sıcaklıklarına sahip olan Solomon Adaları’na gitmek için en uygun zaman yağışların azaldığı Mayıs-Kasım ayları arasıdır. Bunun dışında yerel halk için çok önemli olan ve büyük kutlamaların yapıldığı Paskalya dönemi de tercih edilebilir.