Google+

Arama formu

Solomon Adaları’nın Kısa Tarihi

Solomon Adaları’nın Kısa Tarihi

Solomon Adaları’ndaki ilk yerleşimin M.Ö. 30 bin yıllarında olduğu bilinmektedir. Adalara ilk gelen Avrupalı ise Peru’dan 1568 yılında gelen İspanyol denizci Alvaro de Mendana de Neira olmuştur. 19. yüzyılda ise misyonerler burayı ziyaret etmeye başlamışlardır. Bu ziyaretler ülkede bazı karışıklıklara yol açmıştır.

Birleşik Krallık, Haziran 1893'te Güney Solomon üzerinde himaye kurduğunu açıkladı. Bu olay Britanya Solomon Adaları’nın temeli oldu. İleriki yıllarda korumayı fazlalaştırma amacıyla ülkeye daha fazla ada dâhil edilmiştir.

Bölgeye gelen misyonerler, nüfusun çoğunluğunu Hristiyan yapmıştır.

20. yüzyılın başlarında bazı Birleşik Krallık ve Avustralya firmaları, ülkede Hindistan cevizi ekimine başlamıştır. Bu durum, ülke ekonomisinin büyümeye başlamasını sağlamıştır.

II. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla Avustralya, adalardaki Hindistan cevizi ekimini durdurmuştur ve tüccarlar, tahliye edilmiştir. Ne yazık ki İkinci Dünya Savaşı'nın en yoğun mücadelelerinin bazıları bu ülke topraklarında yaşanmıştır. Japon İmparatorluğu Kuvvetleri’ne karşı müttefik kuvvetlerin desteğiyle çatışmalar yaşandı. Çünkü Solomon Adaları, Güney Pasifik bölgesindeki önemli alanlardan biriydi. Guadalcanal Savaşı ile müttefikler, Japonları geri püskürtmeyi başardı.

1950’lerde meclis kurma çalışmaları başlandı. 1970’te ise yeni bir anayasa oluşturularak seçimler yapıldı. 1974 yılında anayasa yeniden hazırlandı. 1975 yılında Papua Yeni Gine’nin Avustralya’ya bağımsızlığını ilan etmesiyle Solomon Adaları da 1976’da kendi hükümetini kurdu ve 7 Temmuz 1978’de bağımsızlığını ilan etti. İlk başbakan Sör Peter Kenilorea oldu ve Solomon Adaları monarşi ile yönetilmeye başlandı.