Google+

Viyana

Viyana12:49 PM
11℃
1 EUR=3.90 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0.1℃
 • Şubweather-icon1.6℃
 • Marweather-icon5.7℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15.2℃
 • Hazweather-icon18.2℃
 • Temweather-icon20.2℃
 • Ağuweather-icon19.8℃
 • Eylweather-icon15.3℃
 • Ekiweather-icon9.9℃
 • Kasweather-icon4.6℃
 • Araweather-icon1.5℃
Ülke: Avusturya Nüfus: 1.741 milyon Dil: Almanca Para birimi : Euro İklim : Geçiş İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2-3 Gün Big Mac Index: 4.05$(Türkiye 3.87$) 

Viyana Avusturya’nın en büyük kenti ve başkentidir. Ayrıca Viyana ‘Dünyanın Müzik Başkenti’ olarak da adlandırılır.

Viyana Hakkında Bilinmesi Gerekenler
commons.wikimedia.org

Viyana, Avrupa’nın kültürel ve hayranlık uyandıran kenti Avusturya’nın başkentidir. Avusturya’nın en kalabalık kenti olan Viyana’nın nüfusu 1.705.000’dir ve Avusturya’nın en büyük şehridir. Viyana’da Türk nüfusu da fazladır ve Türklerin yaşadığı bölgeler mevcuttur.

Viyana tarihi süreçte uzun dönem boyunca Habsburg Hanededanının yerleşim yeri olmuştur. Kent en parlak dönemini bu zamanda yaşamıştır. Viyana, her geçen zamanda Avrupa’nın kültürel, ve ticari merkezi haline gelmeyi başarmıştır. Birçok imparatorluğa başkentlik yapmış olmasıyla da önemlidir. Schönbrunn Sarayı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Kültür Mirası olarak varlığını korumaktadır.
 

Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

Avusturya’nın baştenti Viyana,  Orta Avrupa’da konumlanmıştır. Tuna Nehri'nin iki kıyısına uzanmaktadır. Viyana’nın komşuları  doğuda Macaristan ve Slovakya, Batıda Almanya ve İsviçre, kuzeyde Çek Cumhuriyeti, güneyde ise Slovenya’dır. Kent, coğrafi konum olarak ticaretin merkezi  haline gelmiştir.
 

Geolocation

Viyana’nın para birimi Euro’dur. 

Viyana’nın resmi dili Almanca’dır. Ayrıca şehrin birçok noktasında azınlık dilleri de konuşulmaktadır

 • Merhaba: Guten Tag. Guten tag. 
 • Günaydın: Guten Morgen . Guten morgen. 
 • Tünaydın: Guten Abend. Guten abent. 
 • İyi günler: Guten tag. Guten tak. 
 • İyi akşamlar: Guten abend. Guten abent. 
 • İyi geceler: Gute nacht. Gute naht. 
 • Teşekkür ederim: Danke sehr. Dankı zeğr. 
 • Bir şey değil: Nicht zu danken Niht zu danken. 
 • Nasılsınız ?: Wie geht es ıhnen Vi geyts iğnen? .

T.C. Viyana Büyükelçiliği


wien.info

Viyana'nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22 derece 26 derecedir. Viyana’ya giderken hazırlıklı olmakta fayda var, çünkü Viyana’nın kış ayları çok soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır. Aralık'tan Mart'a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca bol yağış alır.

Viyana'ya gidilecek en uygun zaman yaz aylarıdır. Özellikle Haziran ve Temmuz ayları. Ayrıca İlkbahar da gezmek için uygun bir zaman dilimidir. Viyana'ya kışın gitmek tavsiye edilmez. Çünkü şehirde kış ayları çok soğuk ve yağışlı geçer.
Kısacası şehrin tadı yaz aylarında çıkarılır.

İstanbul'dan Viyana'ya direkt seferler vardır. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 25 dakikadır. Viyana'nın Uluslararası Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıktadır. Şehir merkezine her 20 dakikada bir (05:00-23:30) kalkan otobüsle veya S-Bahn treniyle ulaşılabilir.

Viyana'da ucuza kalmak isteyenler için pek çok hostel bulunmaktadır. Özellikle paylaşımlı 10-12 kişilik odalarda konaklama yapmanız durumunda kalmak için ayıracağınız bütçe neredeyse gecelik 10 Euro civarında olur.

Alışveriş bölgelerine, dünyaca ünlü markaların yer aldığı noktalara yakın olmak, gezilecek yerler listemizdeki mekanları kolaylıkla gezmek istiyorsanız katedral bölgesindeki yerlerde konaklamanız oldukça uygundur. Ancak burada yapacağınız konaklama diğer yerlere göre daha pahalı olmaktadır.

Viyana pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Viyana Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Viyana Otelleri

En Uygun Fiyatlı Viyana Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Viyana Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Viyana Otelleri

Viyana Şehir İçi Ulaşım
michaeltaylor.ca

Viyana'da da ulaşım oldukça rahat sağlanmaktadır. Kentin hemen hemen her yerini kapsayan bir ulaşım ağı mevcuttur. . Metro başta olmak üzere tramvay, tren ve otobüslerle şehrin her bir noktasına ulaşılabilir..Bilet fiyatları ise diğer Avrupa ülkeleriyle eşit seviyede. Ayrıca Tek bir bileti, kentteki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz.

Viyana Gezilecek Yerler
eabs.net

Viyana Avrupa sanatının ve kültürünün başkentidir. Viyana adeta tarihin yaşadığı şehirdir. Şehir özellikle mimarisiyle dikkat çeken çok sayıda yapıya sahiptir. Şehrin hemen hemen her noktasında kültürel etkinliğe denk gelebilirsiniz. Viyana’nın en ilgi çeken yerleri sarayları ve kiliseleridir. Ayrıca bunların yanı sıra tiyatro ve opera binaları kent içinde sıklıkla görülür. Viyana’da kiliseler, saraylar ve sanat binaları tüm güzelliğiyle varlığını korumaktadır. Tarihe ve kültüre merkezlik yapan bu şehirde görülecek çok yer var.

Hofburg Sarayı

2723 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Viyana Gezilecek Yerler-1
imagesandwallpapers.com

Viyana gezilecek yerleri arasında ilk sırada bulunan Hofburg Sarayı en tanınmış imparatorluk sarayları arasındadır. Habsburg Hanedanı başta olmak üzere Avusturya tarihinin en zengin ve güçlü ailelerinin yaşadığı saraydır. Hitler de, İkinci Dünya Savaşı zamanlarında bu sarayın balkonundan bir konuşma yapmış. Şimdilerde saray Avusturya başbakanının binası  olarak hizmet veriyor ve çevresinde çeşitli müzeler ile parklar da bulunuyor.

Viyana lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Two-Floor Central City Penthouse, Gala Apartments - City Oase am Reumannplatz, Apartment Walfischgasse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Zitytrip Vienna Apartments Donau-City, Top-Apartments Vienna Brunnenmarkt gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Vienna - Ottakring II, CheckVienna - Diefenbachgasse, CheckVienna - Alsergrund otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Viyana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

2723 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Viyana Gezilecek Yerler-2
airvienna.com

Viyana gezilecek yerler içinde en önemli saraylardan biridir. 1400 tane odası bulunan saray Fransızların Versailles Sarayı örnek alınarak yaptırımıştır. Schonbrunn Sarayı yazlık saray olarak kullanıma açılmış.Sarayı ziyaret etek için iki ayrı tur seçeneği mevcut. Bunlardan biri, Imperial Tur. Bu tur olanağı ile sarayın 28 odası gezilir. Diğer seçenek ise Grand Tur seçeneği. Bu seçenekle sarayın 40 odasını birden gezme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu saray oldukça ihtişamlı! Saray ziyareti sırasında imparatorluğun izlerini görmemeniz imkansız. Schönbrunn Sarayı'nın en güçlü kadını Maria Therasa’nın odasını da bu sarayda görebilirsiniz. Sarayın en etkileyici ve dikkat çekici odası ise Maria Therasa’nın eşi için yaptırdığı yas odasıdır. Bu odada siyah mermerlerle kaplıdır. Ölümün tüm soğuk halini burada hissedebilirsiniz adeta.

Belvedere Sarayı

3423 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Viyana Gezilecek Yerler-3
commons.wikimedia.org

Viyana gezilecek yerler listemizdeki Barok dönemi eserleri arasında olan Belvedere Sarayı Viyana kuşatmasındaki savunma başarısı nedeniyle Prens Eugen Sovoy’a hediye edilmiş. Belvedere Sarayı Aşağı Belvedere ve Yukarı Belvedere olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yukarı Belvedere’de kalıcı sergiler yer alırken, Aşağı Belvedere’de dönemsel, geçici sergiler yapılmakta. Saray Viyana’nın gezilmesi gereken en ünlü sarayları arasında yer alıyor. Şehrin meydanında olması nedeniyle de ulaşım oldukça rahat. Yukarı Belvedere Sarayı’nda Van Gogh gibi önemli ressamların eserleri sergilenmekte ve Ortaçağ dönemine ait sanat eserleri yer almaktadır.

Bahçe kısmı oldukça büyük olan sarayın bir tarafı büyük bir havuzdan diğer tarafı ise değişik heykeller ve güzel bir bahçeden oluşmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Avusturya Mutfağı
phoenixandphoenix.net

Avusturya mutfağı kendini dünyaya kanıtlamış özel ve lezzetli yiyeceklerle dolu bir mutfaktır. Özellikle Viyana mutfağı ayrı bir yemek kültürüdür. Viyana’da tatlı yenir, kahnve içilir. Ayrıca  herkesin zevkine uygun pek çok cafe  ve restoran yer alıyor. Viyana mutfağının en meşhur yemeği Şinitzeldir.. Dana etinden yapılan bu yemek herkes tarafından beğenilir. Şinitsel çok ince dilimlenmiş dana bonfilesidir Kızartılarak servis edilmektedir. Şinitzel restorantlarda ortalama 10 15 euroya sunulmaktadır. 


tripandtravelblog.com

Viyana’da gece hayatı oldukça renkli, hareketli ve eğlencelidir.  Dans etmek ve yorgunluğunuzu atmak için Donau Techno, Albertina Passage, Cabaret Fledermaus çok uygundur.

Viyana geceleri hafta içi ve hafta sonu çılgın partileri, Jazz kulüpleri, Discoları lüks restoranları ve canlı caddeleri ile öne çıkmaktadır. Ayni zaman da Avusturya’nın diğer büyük şehirlerinin gece hayatı ve  eğlence hayatı da oldukça hareketli geçmektedir. Aklınıza gelebilecek gece hayatı ile ilgili her türlü eğlenceyi bulabilirsiniz.


theguardian.com

Viyana alışveriş bakımından pahalı bir Avrupa kentidir. Bu nedenle bu şehirde alışveriş yapmak pek de ucuza sayılmaz. Viyana’da yer alan alışveriş merkezleri ve dükkanlar perşembe ile cuma günleri hariç saat 19:00’a kadar açık ancak perşembe ve cuma günleri ise 22:00’ye kadar açıktır. Pazarları ise şehirde birkaç hediyelik eşya satan dükkanlar hariç tüm dükkanlar kapalıdır.

Viyana’da araç trafiğine kapalı olan ve vitrinlere bakarak keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz Graben, Kohlmarkt ile karntnerstrasse  önerilebilir . Viyana’da yer alan alışveriş caddelerinden bir diğeri de Mariahilf caddesidir. Burası Viyana’nın en uzun alışveriş caddesidir. Cadde boyunca bir çok dükkan yer almaktadır. Viyana’da yer alan en popüler alışveriş caddesi burasıdır. Viyana’nın ünlü şaraplarından ve lezzetli Mozart  çikolatalarından alaballirsiniz.
 

 • Viyana Akordeon Geleneksel Müzik Festivali – (Şubat)
 • Viyana Bağımsız Kısa Film Festivali – (Mayıs) 
 • Uluslararası Viyana Festivali – (Mayıs)
 • Performans Sanatları – Tiyatro – Müzik 
 • Donauinselfest Rock Müzik Festivali – (Haziran)
 • Viyana Caz Festivali – (Haziran)
 • Viyana Uluslararası Film Festivali  - (Ekim)
 • Viyana Noel Pazarı – (Kasım) 
 • 1 Ocak yılbaşı
 •  28 Mart Paskalya
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 •  26 Ekim Avusturya Ulusal Günü 

Ulaşım araçlarında biletinizin olması şart. Biletsiz binmeyi sakın denemeyin çok yüksek bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kalacağınız gün kadar geçerli bir pass bilet alın ve biletinizin süresi geçene kadar kesinlikle saklayın.

 • Taksi ücretleri dakika olarak hesaplanır.
 • Uçaktan iner inmez Turist İnformation’dan ve Wiener Linen ofislerinden U-Bahn ve Şehir haritası almanız tavsiye edilir.
 • Ambulans: 144
 • Polis: 133
 • Yangın: 122
66026 Nis 2016Vize

Avusturya Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Avusturya Vize Şartları

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport ’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir. Formları ücretsiz olarak başvurduğunuz gişelerden temin edebilir ya da indirebilirsiniz. Dikkat! Başvuru formun ’da iki ayrı Yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yaşından küçük olanların her iki ebeveyninin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde: rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslararası sürücü belgesi ve seyahat güzergâhının detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,-- EURO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası. Uzun süreli vizeler ’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: 1. Antetli kâğıda basılı çalışma belgesi. Bu belgenin orijinal ve Almanca veya İngilizce olması gerekiyor. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır: · Is verenin adresi ve telefon numarası · Çalışanın göreve başlangıç tarihi · Çalışanın pozisyonu · Seyahat süresi · İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu 2. Son 3 ayın maaş bordrosu 3. SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK "hizmet dökümü"
 • Başvuru sahibi öğrenci ise: Orijinal Öğrenci Belgesi, tatil ya da yokluğuna dair belge (okulların resmi tatillerinde gerekli değildir)
 • Başvuru sahibi emekli ise: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
 • Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasındaki kaydı/ Faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi; vergi levhası-Orjinal ve fotokopisi
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, seyahat çeklerinin orjinali ve fotokopisi veya hesap cüzdanlarının orijinali ve fotokopisi burs veren kurumun burs kabul belgesi) * Eğer başvuran kişinin yeteri kadar maddi durumu yoksa, davet eden kişi de elektronik taahhüt beyanı (EVE) vermelidir.
 • Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini inandırıcı biçimde uygun kanıtlarla açıklamak müracaatçının sorumluluğundadır. Kendi gelirleri olmayan başvuru sahipleri (ev hanımları, öğrenciler vb.) eşinin, ebeveynlerin ya da baksa bir aile üyesinin Çalışma belgesini/ evraklarını sunabilirler. Taahhütnamenin orijinal olarak (Almanca veya İngilizce) sunulması taahhüt eden kişi/ sponsor tarafından imzalanması gerekiyor. Taahhütnamenin yani sıra taahhüt eden kişinin/sponsorun pasaport fotokopi sininde eklenmesi gerekiyor.
 • Güncel ve eski pasaportunuzun ve eski vizelerinizin fotokopisinin muhakkak basvuruya eklenmesi gerekiyor.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Ebeveyninden noter tasdikli orijinal ve Almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir) gerekmektedir. Yalnız seyahat eden çocuklarda ayriyeten beraberinde seyahat eden ve reşit olan kişiye ait noter tasdikli 8 / 8 Stant: 04.03.2015 vekâletname gerekmektedir.
 • Vize ya da pasaportunuzu şahsen teslim almayacaksanız: gönderilen kişi adına bir vekalet + teslim alan kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi

Öğrenciler

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport ’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir. Formları ücretsiz olarak başvurduğunuz gişelerden temin edebilir ya da indirebilirsiniz. Dikkat! Başvuru formun ’da iki ayrı Yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yaşından küçük olanların her iki ebeveyninin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde: rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslararası sürücü belgesi ve seyahat güzergâhının detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,-- EURO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası. Uzun süreli vizeler ’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: 1. Antetli kâğıda basılı çalışma belgesi. Bu belgenin orijinal ve Almanca veya İngilizce olması gerekiyor. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır: · Is verenin adresi ve telefon numarası · Çalışanın göreve başlangıç tarihi · Çalışanın pozisyonu · Seyahat süresi · İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu 2. Son 3 ayın maaş bordrosu 3. SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK "hizmet dökümü"
 • Başvuru sahibi öğrenci ise: Orijinal Öğrenci Belgesi, tatil ya da yokluğuna dair belge (okulların resmi tatillerinde gerekli değildir)
 • Başvuru sahibi emekli ise: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
 • Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasındaki kaydı/ Faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi; vergi levhası-Orjinal ve fotokopisi
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, seyahat çeklerinin orjinali ve fotokopisi veya hesap cüzdanlarının orijinali ve fotokopisi burs veren kurumun burs kabul belgesi) * Eğer başvuran kişinin yeteri kadar maddi durumu yoksa, davet eden kişi de elektronik taahhüt beyanı (EVE) vermelidir.
 • Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini inandırıcı biçimde uygun kanıtlarla açıklamak müracaatçının sorumluluğundadır. Kendi gelirleri olmayan başvuru sahipleri (ev hanımları, öğrenciler vb.) eşinin, ebeveynlerin ya da baksa bir aile üyesinin Çalışma belgesini/ evraklarını sunabilirler. Taahhütnamenin orijinal olarak (Almanca veya İngilizce) sunulması taahhüt eden kişi/ sponsor tarafından imzalanması gerekiyor. Taahhütnamenin yani sıra taahhüt eden kişinin/sponsorun pasaport fotokopi sininde eklenmesi gerekiyor.
 • Güncel ve eski pasaportunuzun ve eski vizelerinizin fotokopisinin muhakkak basvuruya eklenmesi gerekiyor.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Ebeveyninden noter tasdikli orijinal ve Almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir) gerekmektedir. Yalnız seyahat eden çocuklarda ayriyeten beraberinde seyahat eden ve reşit olan kişiye ait noter tasdikli 8 / 8 Stant: 04.03.2015 vekâletname gerekmektedir.
 • Vize ya da pasaportunuzu şahsen teslim almayacaksanız: gönderilen kişi adına bir vekalet + teslim alan kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan bir pasaport ve pasaport ’ta vize için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun veriliş tarihi 10 seneyi geçmemelidir.
 • Başvuru formunun büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekir. Formları ücretsiz olarak başvurduğunuz gişelerden temin edebilir ya da indirebilirsiniz. Dikkat! Başvuru formun ’da iki ayrı Yer’de imzanız gereklidir. Lütfen kullandığınız E-Mail adresini ve cep telefonu numaranızı belirtiniz. Böylelikle konsolosluk tarafından sorular oluşursa, başvurunuz daha hızlı işlenebilecektir. 18 yaşından küçük olanların her iki ebeveyninin başvuru formuna imza atması gerekiyor.
 • 2 adet yeni çekilmiş renkli vesikalık (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı anda kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir). Gözlük çıkarılmalıdır.
 • Uçak/tren/otobüs seyahatlerinde: rezervasyon belgesi
 • Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, yeşil kart ve uluslararası sürücü belgesi ve seyahat güzergâhının detaylı beyanı.
 • Otel rezervasyonlarını gösteren belgeler
 • Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000,-- EURO teminatlı Seyahat ve Kaza sigortası. Uzun süreli vizeler ’de ülkeye birkaç giriş hakkı doğuyorsa, ilk seyahat süresi için sigorta gösterilmelidir.
 • Başvuru sahibi çalışan ise: 1. Antetli kâğıda basılı çalışma belgesi. Bu belgenin orijinal ve Almanca veya İngilizce olması gerekiyor. Belgenin içeriğinde bulunması gerekenler şunlardır: · Is verenin adresi ve telefon numarası · Çalışanın göreve başlangıç tarihi · Çalışanın pozisyonu · Seyahat süresi · İmzalayan kişinin ismi ve pozisyonu 2. Son 3 ayın maaş bordrosu 3. SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK "hizmet dökümü"
 • Başvuru sahibi öğrenci ise: Orijinal Öğrenci Belgesi, tatil ya da yokluğuna dair belge (okulların resmi tatillerinde gerekli değildir)
 • Başvuru sahibi emekli ise: Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
 • Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasındaki kaydı/ Faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi; vergi levhası-Orjinal ve fotokopisi
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, seyahat çeklerinin orjinali ve fotokopisi veya hesap cüzdanlarının orijinali ve fotokopisi burs veren kurumun burs kabul belgesi) * Eğer başvuran kişinin yeteri kadar maddi durumu yoksa, davet eden kişi de elektronik taahhüt beyanı (EVE) vermelidir.
 • Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini inandırıcı biçimde uygun kanıtlarla açıklamak müracaatçının sorumluluğundadır. Kendi gelirleri olmayan başvuru sahipleri (ev hanımları, öğrenciler vb.) eşinin, ebeveynlerin ya da baksa bir aile üyesinin Çalışma belgesini/ evraklarını sunabilirler. Taahhütnamenin orijinal olarak (Almanca veya İngilizce) sunulması taahhüt eden kişi/ sponsor tarafından imzalanması gerekiyor. Taahhütnamenin yani sıra taahhüt eden kişinin/sponsorun pasaport fotokopi sininde eklenmesi gerekiyor.
 • Güncel ve eski pasaportunuzun ve eski vizelerinizin fotokopisinin muhakkak basvuruya eklenmesi gerekiyor.
 • Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Ebeveyninden noter tasdikli orijinal ve Almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir) gerekmektedir. Yalnız seyahat eden çocuklarda ayriyeten beraberinde seyahat eden ve reşit olan kişiye ait noter tasdikli 8 / 8 Stant: 04.03.2015 vekâletname gerekmektedir.
 • Vize ya da pasaportunuzu şahsen teslim almayacaksanız: gönderilen kişi adına bir vekalet + teslim alan kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi
 •