Google+

Arama formu

Viyana Mutfağı

Viyana Mutfağı
 

Viyana kültürel dokusunun ve tarihinin yanında mutfağı ile de görülmeye değer bir şehir. Avusturya mutfağında, ülkenin kendine has özelliklerinin haricinde İtalyan ve Fransız mutfaklarının izlerine de sıklıkla rastlanır. Her tür yemek çeşidine rastlayabileceğiniz Viyana mutfağının en ayırt edici özelliği ise farklı lezzetteki sosların birbirleri ile harmanlanmasından ortaya çıkan değişik aromalardır. Ana yemeklerin yanında Avusturya mutfağında tatlıların da oldukça önemli bir yeri vardır. Viyana seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken başlıca birkaç lezzeti aşağıda okuyabilirsiniz.

Viyana usulü Şnitzel, şehre geldiğinizde yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Hindistan cevizi ve hardalla hazırlanmış bir sos ile pişirilen et, patates salatası eşliğinde servis ediliyor.

Avusturya’nın milli yemekleri arasında sayılan Tafelspitz sığır etinin havuç, patates gibi sebzeler ile haşlanması ile hazırlanan bir yemek. Yemeği özel yapan detay ise etin kesiminde saklıdır.

Semmelknödel için ekmek köftesi demek yanlış olmayacaktır. Kavrulmuş ekmek parçaları, süt, soğan, yumurta, un ve baharatlar ile yoğurularak elde edilen köfte haşlandıktan sonra özel bir sos ile servis edilir.

Zwiebelrostbraten, et severlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biridir. Dövülmüş et kavrulmuş soğanlar ile servis edilir. Üzerinde gezdirilen sos ise yemeğe tamamen ayrı bir lezzet katmaktadır.

Griebnockerlsuppe, Avusturya mutfağının baş tacı yemeklerinden biri olsa da bizim kültürümüze oldukça yabancı bir lezzettir. İrmikten yapılmış hamur lokmaları baharatlar ile harmanlanarak bir çeşit çorba ortaya çıkarılmıştır.

Wurst, Viyana sokaklarının meşhur lezzeti sosislerdir. Viyana’ya özgü hazırlanan sosislileri mutlaka denemelisiniz.

Sacher Torte, şehirde mutlaka denenmesi gereken tatlıların başında geliyor. Yoğun çikolatalı ve kayısı marmelatlı pasta özellikle çikolata severler için unutulmayacak bir lezzet olacaktır. Şehirde en lezzetli halini denemek için Cafe Sacher’e uğramalısınız.

Meyve aromalı tatlı sevenler içinse Apfelstrudel etkileyici bir lezzet olacaktır. İncecik hamurun içerisine elma parçaları ve kuru üzüm konularak hazırlanan tatlı üzerine pudra şekeri dökülerek sıcak servis edilir.

Dünya üzerindeki ilk yazılı turta tarifi olması ile dünya çapında ün kazanan Linzer Torte de şehirde tadabileceğiniz tatlar arasındadır. Oldukça fazla malzemeden oluşan turtanın en ağır basan tatları arasında tarçın, limon, reçel ve fındık bulunur.