Viyana’da Festivaller

vienna-82647_960_720.jpg
 

Kültür, müzik ve sanatın en gözde şehirlerinden biri olan Viyana’da sene boyunca birçok festival düzenleniyor. Akla gelebilecek her alanda festivale sahip olan Viyana’da özellikle film ve müzik festivalleri ön plana çıkmaktadır. Viyana’yı diğer şehirlerden ayıran en önemli özellik ise şehrin tarihinden beri süregelen balo kültürüdür. Festivallerinin harici Viyana sene içerisindeki baloları ile de oldukça keyifli bir şehirdir.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen The Viennale, şehrin en önemli film festivallerinden biridir. 1960’lı yıllardan beri devam eden festivalde kısa filmler, deneysel film çalışmaları ve belgesellere ayrı bir önem verilmektedir. Haziran ayından Eylül ayına kadar süren Müzik/Film Festivali şehrin en popüler açık hava film festivalidir. Özel film gösterimlerinin yanında konserler, canlı müzik performansları ve dünyanın her köşesinden lezzetlerin satıldığı yemek stantları bulunur. Temmuz ayında Karlsplatz’da düzenlenen Yıldızların Altında Sinema isimli festivalde bağımsız filmler sergilenmektedir. Özellikle Alman ve İngiliz kökenli Viyana ile bağlantısı olan filmler gösterilir.

Ocak ayının birinde gerçekleşen yılbaşı konserleri Viyana’nın geleneksel etkinliklerinden biridir. Wiener Musikverein’de gerçekleşen konserlerde genellikle klasik müzik eserleri seslendirilmektedir.

Mayıs Festivali, şehrin en eğlenceli mekanlarından biri olan Prater Park’ta gerçekleşir. 1 Mayıs’ta gerçekleşen festivalde şehrin sol görüşlü kitlesi İşçi Bayramı için geçitler düzenler.

Viyana Festivali, 1920’li yıllardan beri gerçekleşmektedir. Mayıs ortasından Haziran ortasına kadar süren festivalde Avrupa’nın en önemli kültürel etkinlikleri gerçekleşmektedir. Festival boyunca farklı alanlarda birçok etkinlik düzenlenir. 200.000 kişiden fazla kişinin katıldığı festival Belediye Binası önünde ücretsiz bir konser ile açılış yapar.

Viyana Caz Festivali (Jazzfest Wien), şehirde caz müziğin hakim olduğu dönemlerden birini oluşturur. Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirilen festivalde şehrin Staatsoper, Burgtheather gibi en önemli sahnelerinde çeşitli performanslar yer alır.

Temmuz-Ağustos dönemi gerçekleştirilen bir diğer festivalde ImPuls Tanz isimli dans festivalidir. Festival döneminde şehrin farklı yerlerinde performanslar yer alsa da festivalin çıkış noktası Müze Bölgesi’dir.

Viyana Opera Balosu, dünyanın en popüler balolarından biridir. Viyana Devlet Operası içerisinde gerçekleştirilen balonun tarihi 1930’lu yıllara dayanmaktadır. Avusturya devlet görevlileri, uluslararası devlet yetkilileri gibi birçok önemli katılımcının katılımı ile gerçekleşir.

Hayat Balosu (Life Ball), dünyadaki en büyük AIDS yardım etkinliklerinden ve Viyana yaz döneminin en önemli etkinliklerinden biridir. Balo, Viyana Belediye Binası önünde bir kırmızı halı ile başlar ve bina içerisinde bir balo ile devam eder. Geceyi Volksgarten içerisinde tüm gece süren parti takip etmektedir. Etkinlik kapsamında bir de ünlü tasarımcıların ve popüler modellerin yer aldığı moda şovu gerçekleştirilir.