Gence Mutfağı

azerbaycan-yemekleri.jpg

Azerbaycan mutfağı, Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran Azerbaycan'ının Azeri pişirme biçimleri ve yemeklerinden meydana gelmektedir. İran mutfağı ve Türk mutfağı ile pek çok ortak noktası bulunmaktadır. Ülkenin yerli olan birçok yemeği diğer komşu kültürlerin mutfaklarında da görülebilmektedir.

Azerbaycan'da 9 iklim vardır. Bu da mutfağının daha zengin olmasına katkıda bulunmaktadır. Nane, kişniş, dereotu, fesleğen, maydanoz, tarhun, pırasa, Frenk soğanı, kekik, mercanköşk, yeşil soğan ve su teresi de dâhil olmak üzere birçok taze otla yemeklerde sık sık karşılaşılmaktadır.

57aaea920f25442408c03437.jpg

Azerbaycan mutfağının en ünlü yemeklerinden pilav (safranla kaplı pirinç pilavi, çeşitli otlar ve yeşillik ile servis edilir)'dır. 40'tan fazla pilav tarifleri bulunmaktadır ve hepsi birbirinden lezzetlidir. Bir diğer ünlü yemekleri ise, kuzu, sığır eti, tavuk, ördek ve balık kebabının da dâhil olduğu geniş bir kebap ve shashlık yelpazesidir. Mersin balığı (shashlık ızgara edilerek şişte yapılıyor ve narsharab denilen ekşi nar sosu ile servis ediliyor) oldukça yaygın bir yemektir. Tipik Azerbaycan tatlıları şerbet ile doyurulmuş ve hamur işlerinden oluşan baklava ve Şeki Helvası'dır.

Popüler restoranlar

Epikur Bagi, geniş bir İtalyan, Japon, Suşi ve Avrupa mutfağı olanağı sunmaktadır. Merkezde bulunan bu restoran, ambıyansıyla ve lezzetli yemekleriyle herkesi büyülemektedir.

Azeri ve Gürcü mutfağını tatmak isteyenler için Cave oldukça güzel bir tercih olacaktır. Oldukça popüler ve lüks olan Furor Restaurant & Pub geniş bir deniz mahsulleri, Avrupa ve Doğu Avrupa mutfağı menüsüne sahiptir. Zilli Sirniyyat'ta birbirinden güzel tatlılar bulunmaktadır.

Diğer restoranlar: Avaz Dining & Lounge, Izmir, Zeytun, Oscar, ve East Legent Panorama & Restaurant.