Banfora Genel Bilgiler / Rehber

Banfora, Burkina Faso’nun güneybatısında yer alan 93 bin nüfuslu bir şehirdir. Son sayımlara göre Burkina Faso’nun en büyük dördüncü şehridir. Banfora aynı zamanda Comoe eyaletinin başkentidir. Şehrin ilk yerleşimcileri Gouin ve Turkalarla birlikte kentteki ana etnik grupları oluşturan Karaboro’ydu. Burkina Faso’nun güneyinde yaşayan bu halklar uzun yıllar burada yaşamışlardır. 1903’te Fransız sömürgeci kuvvetleri Banfora’da bir askeri garnizon kurdu ve bir yıl sonra idari pozisyona geçtiler. Burkina Faso’nun en büyük turizm merkezi konumundaki bu şehir, şelalelerden su aygırlarına, göz alıcı Sindou Tepeleri’nden vahşi yaşam deneyimine kadar ziyaretçilerin ilgisini çekecek pek çok şeye sahip. Banfora’nın ekonomisi şeker kamışı endüstrisi sayesinde gelişmiştir. Şehir aynı zamanda önemli bir ticaret kasabasıdır. Banfora’da Abidjan-Ouagadougou hattı boyunca bir demir yolu istasyonu bulunmaktadır. 2014 yılında bu hat boyunca haftada üç kez sefer yapacak olan bir yolcu treni hizmete girmiştir. Bu istasyon, sınırdan önce Burkina Faso’daki son şehir olduğu için Fildişi Sahili’ne çift yönlü ulaşım sağlayan bir istasyondur. Banfora’da konuşulan dil sayısı oldukça fazladır. Birçok etnik kökene sahip olan kentte en yaygın konuşulan diller Dioula ve Fransızcadır. Batı Afrika kenti olan Banfora’da ekvatoral iklim hakimdir. Haziran ve ekim ayları arasında yağışlı dönemini yaşayan Banfora’yı ziyaret etmek için en uygun zaman kasım ve şubat ayları arasındaki ılıman dönemdir. Bu dönemde kentin sıcaklık ortalaması 30 derece civarındadır. Kente veda etmeden önce yerel bir spesiyalite olan bangui isimli içeceği mutlaka deneyin. Bangui palmiyeden elde edilen alkollü bir şaraptır.


Banfora Nerededir?

Banfora, Batı Afrika ülkelerinden biri olan Burkina Faso’nun güneybatısında yer almaktadır. Banfora, ülkenin güney sınırlarındaki Fildişi Sahili ve Mali ülkelerine çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Banfora Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’ya 450 km mesafededir. Başkentten Banfora’ya trenle direkt olarak ulaşılabilir.

Banfora Gezilecek Yerler

Banfora’nın kasaba merkezinde turistlerin yapabileceği pek bir şey yok. Ancak çevresindeki bölgelerde değerli aktiviteler bulabilirsiniz. Eğer otomobiliniz varsa bu aktiviteleri bir güne sığdırabilirsiniz. Aksi takdirde toplu taşıma araçlarında vaktinizin büyük kısmını bekleyerek harcayabilirsiniz. Bir scooter kiralamak mantıklı bir seçim olabilir.

Karfiguela Şelalesi
Bir dizi şelaleden oluşan Karfiguela, bir Niagara kadar olmasa da yine de etkileyici bir görünüme sahip. İlginç bir jeolojiye sahip olan şelaleler, piknik için mükemmel fırsatlar sunar. Kentin yaklaşık 11 km kuzeybatısında yer alan doğa harikası yağmur sezonu olan haziran ve eylül ayları arasında doruk noktasını yaşar. Mango ağaçlarının arasında kısa bir yürüyüşün ardından şelalelerin düştüğü alana ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olursa güvenlik veya rehberlik hizmeti de alabilirsiniz.

Domes de Fabedougou
Karfiguela Şelalesi’ne yakın bir noktada bulunan bu ilginç kireçtaşı oluşumlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Binlerce yıl boyunca su akıntıları ve rüzgar erozyonu sonucunda oluşan bu yapılar şelalelerin 3 km kuzeyinde bulunurlar. Bu bozulmamış kireçtaşı höyüklerinin tarihi 1.8 milyar yıl öncesine dayanıyor. Sabahın erken saatlerinde egzersiz yapmak ve yürüyüş yapmak için harika bir destinasyondur. Tepeler tırmanmaya da oldukça müsattir.

Sindou Tepeleri
Banfora’nın 50 km batısında bulunan büyüleyici Sindou Tepeleri kaçırmak istemeyeceğiniz kadar çarpıcı manzaralar sunmaktadır. Bir zamanlar sular altında olan bu tepeler erozyon sonucunda günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Tıpkı Domesde Fabedougou höyükleri gibi yürüyüş ve tırmanış için idealdir. Zirveleri gezmek için bir rehbere ihtiyacınız olacak. Girişte bir rehberle uygun fiyata anlaşabilirsiniz. Burada konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunmasına rağmen pek çok turist gibi kamp yaparak konaklayabilirsiniz. Banfora’nın gizli mücevherlerinden biri olan Sindou Tepeleri’ni mutlaka ziyaret edin.Banfora’ya Nasıl Gidilir?

Banfora’da havalimanı bulunmadığı için kente başkent Ouagadougou üzerinden gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Ouagadougou’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Fas üzerinden tek aktarmalı olarak yaklaşık 35 saatlik bir uçuşun ardından ulaşabilirsiniz. Başkent Ouagadougou’dan Banfora’ya gitmek için birkaç alternatife sahip olacaksınız. Otobüs yolculuğunu tercih edecekseniz yaklaşık 7 saatlik bir yolculuktan sonra Banfora’ya ulaşabilirsiniz. İki kent arasındaki mesafe 440 kilometredir. Bir diğer seçenek ise Bobo-Dioulasso’ya otobüsle ulaştıktan sonra buradan Banfora’ya giden trenlere binmektir. Bu yolculuk daha ekonomik olsa da toplamda 10 saati bulabilir.

Banfora ile İlgili

Banfora Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.2oC
  • Şub 29oC
  • Mar 30.7oC
  • Nis 31oC
  • May 29.6oC
  • Haz 27.4oC
  • Tem 26.1oC
  • Agu 25.8oC
  • Eyl 26.3oC
  • Eki 27.8oC
  • Kas 27.6oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa