Google+

Anvers Hakkında Bilinmesi Gerekenler

99607 Ara 2015Lokasyon Detay

Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan Anvers, ya da Antwerp, aynı adı taşıyan Anvers idari ilinin başkenti ve bölgenin en büyük şehridir.

Anvers Hakkında Bilinmesi Gerekenler
hobography.net

Belçika’nın Flanders bölgesinde konumlanan Anvers, bölgenin nüfus bakımından en büyük şehri ve aynı adı taşıyan Anvers idari ilinin başkentidir. Belçika’nın başlıca limanı olan Anvers Limanı; Avrupa’nın en büyük üçüncü, dünyanın ise en büyük yirminci limanıdır. Anvers, özgün adıyla Antwerpen, ismini Scheldt Nehri yakınlarında yaşayan “Antigoon” adındaki bir devden alır. Efsaneye göre Antigoon adındaki dev, nehirden geçen denizcilerden geçiş ücreti alır ve ona karşı gelenlerin ellerini kesip nehre atar. Daha sonra Silvius Brabo adındaki bir genç kahraman, devin elini keser ve onu nehre fırlatır. Bundan dolayı şehir “Antwerpen” adını alır ve Antwerpen Flemenkçe’de “el fırlatmak” anlamına gelmektedir.

Önceleri bir balıkçı kasabası olan Anvers, 10. yüzyıla gelindiğinde Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Şehir 13. yüzyılda sanayi ve ticaret merkezi haline gelmiş ve kent düzeyine yükselmiştir. 1357’de Anvers’i işgal eden Flandre kontu Louis II. De Male’in yürürlüğe koyduğu vergiler ticarete büyük zarar vermiştir. 1400’lerin ortasına gelindiğinde, tüm dünyada örnek oluşturacak bir menkul değerler borsası kurulması ve modern bankacılık teknikleriyle Anvers, Avrupa’nın bir numaralı mali merkezi haline gelmiştir. Deniz ticaretinin de gelişmesiyle 1535 – 1557 yılları arasında kentin zenginliği doruğa ulaşmıştır. Ancak 1500’lü yılların ortalarından itibaren savaşlar nedeniyle Anvers ekonomisi gerilemeye başlamıştır.

Sonraki yıllarda çeşitli çarpışmalara hedef olan Anvers, 1792 ve 1794’te Fransızların eline geçmiş; 1814’te Hollanda topraklarına katılmıştır. Yeniden gelişme sürecine giren kent 1830’da Belçika Krallığı’nın başlıca limanı haline gelmiştir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Anvers ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-