Google+

Liege

Liege - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon2℃
Ülke: Belçika Nüfus: 187.000 Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Ilıman Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün Big Mac Index: $ 4.29 (Türkiye $ 3.96)

Liege Belçika’nın güneyindeki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000 nüfuslu ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Belçika’nın başlıca eğitim merkezlerinden biri olan kentte, 42.000 öğrenci bulunmaktadır. Liege’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler
tripadvisor.com

Liege, Belçika’nın güneyinde ki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000 nüfuslu ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Belçika’nın başlıca eğitim merkezlerinden biri olan kentte, 42.000 öğrenci bulunmaktadır. Liege’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Liege’in stratejik konumu ortaçağ ve Rönesans döneminden beri orduların ve isyancıların sık sık hedefi olmuştur. Fransız devriminde, lonca savaşlarında ve 1. Dünya savaşı sırasında şehrin önemli tarihi anıtları önemli tahribata uğramıştır. Özellikle ortaçağda Prusya ve Fransa tarafından sık sık taciz edilen şehir tüm bunlara rağmen tarihini ve miraslarını korumayı başararak günümüzde önemli bir kültür şehri haline gelmiştir. Liege’de müzeler, katedraller ve doğal alanlar turistler tarafından başlıca cazibe noktalarıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


wikipedia.org

Liege şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Liege (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Liege Türkiye’den bir saat geridedir. Yani, Türkiye’de saat 22.00 iken Liege’de 21.00’dir.

Liege’nin resmi dili Fransızcadır. Ayrıca şehirde İngilizce, Flemenkçe ve Almanca konuşanların sayısı da oldukça fazladır.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Belçika ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosluğu


jaspers-eyers.be

Liege’de ılıman iklim hâkimdir. Ilıman bir havanın etkili olduğu kentte kış aylarında oldukça yağış görülür. Yaz aylarında dahi yağış miktarı yüksektir. Yılın en sıcak ayı olan Temmuzda ortalama hava sıcaklığı 16-18 derece iken; en soğuk ay olan Ocakta 0 derecenin üstündedir. Liege’ye gitmek için en uygun zaman yağışların az olduğu Nisan, Mayıs ve Temmuz, Eylül aylarıdır.

Liege’de otel, hostel, apart otel ve pansiyon gibi 100’den fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinin pek çoğu Liege’in kalbi olan tarihi şehir merkezinde yer alır ve şehirde konaklamak için en ideal bölge burasıdır. Liege’nin turistik yerleri ve gezilecek noktaları daha çok şehir merkezinde yer aldığından, kent merkezinde konaklamayı tercih etmeniz ulaşım açısından da yararlı olmaktadır. Otel fiyatları tek gecelik 90 – 300 Euro arasında değişmekte olup kış aylarında bir nebze daha ucuzlaşmaktadır.

Liege onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Liege Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Liege Otelleri

En Uygun Fiyatlı Liege Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Liege Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Liege Otelleri

Liege’ye Türkiye’den çeşitli havayolları ile Brüksel’e uçabilir, oradan da karayolu ve demiryolu ile Liege’ye ulaşabilirsiniz. Liege’de bir havalimanı olmasına rağmen burası yolcular için kullanılmamakta, kargo havalimanı olarak kullanılmaktadır.

Liege Şehir İçi Ulaşım
familypedia.wikia.com

Liege küçük bir şehirdir. Toplu taşımaya gerek duymadan şehri çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Bunun yanında bisiklet kullanımı da Liege’de çok yaygındır. Toplu taşıma yerine en azından bisiklet kullanabilirsiniz. Yine de toplu taşımaya ihtiyaç duyuyorsanız otobüsler ve taksiler Liege’de hizmet vermektedir. Otobüsler gece yarısından itibaren hizmet vermemektedir. Bütün duraklarda dijital ekranlarda timetables ve güzergâhlar gösterilmektedir. Fiyat tarifeleri ve ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Liege Gezilecek Yerler
tmslimousine.com

Belçika’nın en büyük 3. Şehri olan Liege, ülkenin en önemli sanayi ve tarihi kültür merkezlerinden biri olmuştur. Ziyaretçiler Liege’ye özellikle ortaçağdan kalma bazilika ve katedralleri, Valon yaşam kültürünü, modern sanat müzelerini ve doğal alanlarını görmek için gelmektedir.

Belçika Mutfağı
foodbeast.com

Liege, Belçika yemek kültürünün tüm özelliklerini gösteren bir mutfağa sahiptir. En ünlü yiyecekleri arasında “Gaufre de Liege” denilen karamalize edilmiş gözleme,”pralinler” denilen çikolata ve keki, “Bouketes” denilen kuru üzümle yapılmış şeker ve “herve peyniri” gibi tatlar bulunmaktadır.

Liege’de rahatlıkla dünyanın çeşitli mutfak kültürlerinden tatlar sunan birçok restoran bulabilirsiniz. Bu restoranlar genellikle şehir merkezinde ve ana caddelerde yoğunlaşmıştır. Ancak şehirde yemek yemek çok pahalıdır. Orta menzilli bir restoranda yediğiniz yemekler için ortalama 25 ile 50 Euro arasında bir hesap ödemeniz gerekebilir. Yine alkollü bir içeceği de 12-15 Euro gibi bir fiyata içebilirsiniz. Snackbarslar bütçesi düşük olanlar için harika bir seçenektir. Bir döner kebabı ortalama 3-5 Euro’ya yiyebilirsiniz.

Liege Gece Hayatı
orangesmile.com

Liege gece hayatı “Le Carre” olarak bölgede yoğunlaşmıştır. Burada çok sayıda genç ve öğrenci yılın 365 günü canlı bir tamosferde eğlenip çeşitli partiler düzenlemektedir. Burada genellikle kafeler ve dükkânlar yer alır. Bunun yanında Place du Marche’de görülmede ve denemeye değer bir yerdir.

Gidebileceğiniz yerlerden bir diğeri de “La Zone” bölgesidir. Burada pahalı bar alternatifleri, yeraltı müziğine yönelik bir kulüp kültürü bulunmaktadır. Le Sabor Latino Bulvarı üzerindeyse birçok kulüp bulunmaktadır.
Liege’de gece hayatı çok pahalıdır. Ekonomi yapmak istiyorsanız gidebileceğiniz en iyi adres öğrencilerin rağbet gösterdiği Carre bölgesidir. Suç oranı düşük olduğu için güvenli bir şehir olan Liege’de gece geç saatlere kadar kalmanız herhangi bir sakınca yaratmayacaktır.


belgiumtheplaceto.be

Liege açık ve kapalı Pazar alanları, alışveriş merkezleri ve mağazaları ile oldukça renkli bir alışveriş kültürüne sahiptir. Yerli halk Pazar günleri kurulan “Marche de la batte” ye yoğun ilgi gösterir. Burada yerli üretim giysiler ve bazı gıda ürünleri satılır. Bitpazarı da yine Liege’nin en popüler açık hava pazarlarındadır. Her Cuma ve cumartesi sabahları kurulan bitpazarında birçok türde ürünü, hediyelik eşya, giyim ve aksesuar alışverişlerini uygun fiyata yapabilirsiniz.
Alışveriş için en iyi seçenekler Cathedrale ve Place Saint Lambert çevresindedir. Burada yerli butik ve uluslararası markalara ait birçok mağaza bulabilirsiniz. Liege’de ayrılmadan önce alabileceğiniz özel ürünler ise “herve peyniri” olabilir.

Liege’de alışveriş yapmak çok pahalıdır. Bu yüzden bir ürünü beğendiğinizde başka mağazalardan veya dükkânlardan da fiyat almak veya pazarlık yapmak faydalı olacaktır.


belgiumtheplaceto.be

 • Les Ardentes Festival (Temmuz)
 • Uluslararası Jazz Festivali (Mayıs)
 • Fun Fair (Ekim)
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Zafer Günü – 8 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Kutsal Pazar – 24 Mayıs
 • Kutsal Pazartesi – 25 Mayıs
 • Ulusal Flaman Günü – 11 Temmuz
 • Belçika Ulusal Günü – 21 Temmuz
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Ağustos
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Ateşkeş Günü (Birinci Dünya Savaşı’nın Bitişi Günü) – 11 Kasım
 • Kral’ın Günü – 15 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 100
 • İtfaiye: 100
 • Polis: 101
 • Uluslararası Acil Durum Numarası: 112