Google+

Arama formu

Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler

LiegeBelçika’nın güneyindeki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000 nüfuslu ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Belçika’nın başlıca eğitim merkezlerinden biri olan kentte, 42.000 öğrenci bulunmaktadır. Liege’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Liège’in stratejik konumu Orta Çağ ve Rönesans Dönemi'nden beri orduların ve isyancıların sık sık hedefi olmuştur. Fransız Devrimi'nde, lonca savaşlarında ve 1. Dünya Savaşı sırasında şehrin önemli tarihi anıtları önemli tahribata uğramıştır. Özellikle Orta Çağ'da Prusya ve Fransa tarafından sık sık taciz edilen şehir tüm bunlara rağmen tarihini ve miraslarını korumayı başararak günümüzde önemli bir kültür şehri haline gelmiştir. Liege’de müzeler, katedraller ve doğal alanlar turistler tarafından başlıca cazibe noktalarıdır.

Liège 19. yüzyıla kadar Avrupa’nın en büyük sanayi ve çelik üreticilerinden biri olmuştur. Günümüzde önemini kaybetmiş olsa da çelik halen Liège ekonomisinin bel kemiğidir. Avrupa’da kömür sanayinin başladığı yer olarak bilinen Liege, aynı zamanda önemli bir kömür üreticisidir. Liège’de 2000’li yıllardan sonra ileri teknoloji ürünlerine yatırım yapılmış ve uzay, bilişim, motor ve biyoloji alanında önemli adımlar atılmıştır. Bunların yanında Liège önemli bir çikolata üreticisidir.

Tanıtıcı Video: