Google+

Arama formu

Abu Dabi Mutfağı

Abu Dabi Mutfağı

Arap kültürünün hakim olduğu her yerde olduğu gibi Abu Dabi Mutfağında da yemek kültüründe en önemli nokta paylaşmak ve cömertliktir. Geçmişten gelen Bedevi çadırlarına ait geleneğin izleri Abu Dabi sofralarında hala görülür.

Şehrin önemli bir ticari merkez olmasından dolayı Abu Dabi’de taze ürünlere rastlanmaktadır. Bafra Körfezi’nden çıkarılan taptaze deniz ürünlerinin haricinde şehirde rengarenk taze sebze ve meyveler de tüketilmektedir. Yöresel yemeklerin en ayırt edici özelliği yerel baharatların yoğun kullanımıdır. Özellikle tarçın, safran, zerdeçal, fıstık ve kurutulmuş meyvelere her yemekte rastlamak mümkündür. Arap mutfağının kendine özgü pişirme taktikleri ise kırmızı ve beyaz ete farklı bir tat katmaktadır. Kil fırında veya tencerede yavaş yavaş pişirilerek hazırlanan et ve buğday yemeği Al Harees şehrin en popüler lezzetlerinden biri. Al Majboos ise haşlanmış etin farklı baharatlar ve limon ile tatlandırılması ile ortaya çıkan bir yemektir. Balık severler içinse tuzlanmış balık ve kalın bir sos ile hazırlanan Al Madrooba iyi bir seçenek olacaktır.

Ana yemeğin yanında genellik mevsim sebzeleri ile hazırlanmış aromalı pirinç pilavı servis edilir. Pilavda da yine safran, fıstık ve baharatlar bolca kullanılmaktadır. Bunun haricinde Abu Dabi’de meze kültürü de oldukça yaygındır. Ana yemeğinizin yanına farklı meze çeşitlerinden oluşan bir meze tabağı yaptırabilir ya da böyle bir tabağı ana yemek olarak tüketebilirsiniz. Yemekten sonra geleneksel Arap kahvesi ve yabancı olmadığımız bir tat olan baklavanın Abu Dabi Mutfağına özgü halini tatmayı unutmayın.

Abu Dabi’de restoran seçeneği de oldukça fazladır. Şehirde geleneksel yemeklerden dünya mutfağının en seçkin yemeklerine kadar farklı lezzetleri bulabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Meşhur Turist Köyü’nde (Tourist Village) bulunan Al Arish şehrin en köklü restoranlarından biri. Yerel yemek çeşitlerini, farklı ara sıcakları ve salata çeşitlerini bulabilirsiniz. Otantik bir ortam arıyorsanız hem sunduğu yerel lezzetler hem de iç dizaynı ile Arap kültürünü yansıtan Al Mrzab’ı tercih edebilirsiniz. Meylas ise denize bakan muhteşem terası, 1950’lerden kalma nostaljik dekoru ve lezzetli seçenekleri ile yemek için güzel seçeneklerden biridir. Al Raha Plajı’nde bulunur. Yemek deneyimini daha farklı bir şekle dönüştürmek isteyenler içinse Al Maqam mutlaka uğranması gereken restoranlardan biridir. Al Ain bölgesi yakınlarındaki Arabian Nights Village’da (Arap Geceleri Köyü) bulunan restoran çölün ortasında yemek yeme imkanı sunmaktadır. Palmiye kaplı terasta yemek yiyebileceğiniz gibi geleneksel yer sofralarında veya normal yemek salonunda da yemeğinizi yiyebilirsiniz.