Google+

Dubai

Dubai23:20 PM
9℃
1 AED=0.97 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon18℃
 • Şubweather-icon19℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon32℃
 • Temweather-icon34℃
 • Ağuweather-icon35℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon20℃
Ülke: Birleşik Arap Emirlikleri Nüfus: 2.106.000 Dil: Arapça Para Birimi: Dirhem İklim: Çöl İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun Big Mac Index: 3.54 $ ( Türkiye 3.87 $)

Yakın geçmişe kadar küçük bir sahil kasabası olan Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. 1968 yılına kadar İngiltere’nin himayesi altında bulunan emirlik, 1969 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Abu Dabi de dahil olmak üzere çevresindeki diğer altı emirlik ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir parçası olmuştur. Dubai Emiri aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Emiri'nin de yardımcısı konumundadır. Abu Dabi ve Dubai, diğer emirliklerden farklı olarak, ulusal mecliste emirlikleri ilgilendiren kararları veto etme hakkına sahiptir. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına da "Emirati" denilmektedir.

Dubai'de bilinen ilk yerleşim 18. yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde bir kabile kasabası olarak kurulan Dubai, yıllar boyunca yerlilerin balıkçılık ve benzeri faaliyetlerle geçindiği küçük bir şehir olmuştur. 19. yüzyılın sonlarına doğru ise İngiltere, Dubai'yi koruması altına almıştır. 20. yüzyılda, İran'a yakın bir konumda olduğu için şehir bir ticaret şehri olarak önem kazanmaya başlamıştır. Ayrıca Dubai kıyılarından toplanan inci şehrin en önemli geçim kaynaklarından birisi olmuştur. İnci üretimi ve ticaretiyle özdeşleşen şehir 1930'larda yaşanan Büyük Buhran nedeniyle ekonomi açısından zor dönemler geçirmiştir. Günümüzde inşaat ve havayolu sektörlerinde yapılan atılımların da etkisiyle hızla gelişen bir ekonomiye sahiptir. Ayrıca Dubai, Orta Doğu'nun en pahalı şehridir ve dünya sıralamalarında da üst sıralardadır.

Tarihi açıdan çok zengin bir bölge olmayan Dubai modern yapısıyla dünya çapında ön plana çıkan bir şehirdir. Bölge topraklarında petrol bulunmasıyla 1969 yılından sonra hızla zenginleşerek turizm, ticaret ve alışveriş kenti haline gelmiştir. Özellikle 1990'lardan sonra şehirde başlayan inşaat çalışmaları sayesinde şehir adeta baştan yaratılmıştır. Dünyanın en yüksek yapısı olan Burj Khalifa, yedi yıldızlı otel Burj Al Arab da dahil olmak üzere gökdelen ve şık binalarıyla gezilecek pek çok yere sahiptir. Dubai Mall gibi büyük alışveriş merkezlerine sahip olduğu için alışveriş konusunda, Jumeirah gibi temiz plajlara sahip olduğu için de deniz turizmi konusunda dünyanın popüler destinasyonlarından birisi olmuştur. Son yıllarda şehirde açılan lüks restoranlar sayesinde de gastronomi konusunda da büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Şehrin modern yaşamın yanı sıra şehirde Orta Doğu kültürüne ait detaylar da görmek mümkündür. Lüks yatların yanında abra denilen eski balıkçı tekneleri, alışveriş merkezlerinin yanında baharat çarşıları da bulunur. Dubai'nin zenginliği sokakta yürürken fark edilebilir. Altın kaplama arabalar, altın otomatları, içinde altın parçaları bulunan yemekler gibi detayları gözlemlemek mümkündür.

Petrol üretiminin ve ticaretinin yarattığı istihdam nedeniyle Orta Doğu ve Asya'dan yüzlerce insan Dubai'ye göç etmeye başlamıştır. 60'ların sonu ve 70'lerin başında Lübnan İç Savaşı gibi olaylar nedeniyle de güvenli ve zengin bir nokta olarak görülen Dubai Emirliği'nin nüfusu bir anda üç kat artmıştır. Bugün Dubai, Basra Körfezi’nin sürekli gelişmekte olan iki milyondan fazla nüfusa sahip bir metropolüdür. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu göçmenler oluşturmaktadır ve Dubai’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin yerli vatandaşları ise sadece 17% civarındadır. Birçok milletten insanın yaşadığı şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Kentin nüfusunun yarısını Hintliler oluşturmaktadır. Pakistanlılar, Filipinliler, Sri Lankalılar, Bangladeşliler ve Amerikalılar en büyük göçmen gruplardır. 

Dubai'nin çokkültürlü yapısı ve bir turizm kenti olması her alanda gözlemlenebilmektedir. Ülkenin resmi dili Arapça olsa da günlük hayatta İngilizce'den Hintçe'ye birçok farklı dil kullanılmaktadır. Ziyaret edilen hemen hemen her noktada İngilizce konuşarak rahatça iletişim kurulabilmektedir. Ayrıca şehirdeki tabelaların altında İngilizce açıklamalar da bulunmaktadır. Öte yandan farklı coğrafyalardan gelen göçmenler özellikle mutfak kültürlerini de Dubai'ye taşımıştır. Şehrin farklı noktalarında farklı mutfaklara ait restoranlar bulmak mümkündür. Dubai'nin yöresel mutfağı çok zengin değildir ancak kozmopolit yapısı sayesinde hemen hemen her mutfağa yönelik restoranlar vardır. Hintli göçmenlerin çok olması nedeniyle Hint restoranları çok sayıdadır. 

Çöl iklimine sahip olan Dubai'de sıcaklıklar yıl boyunca yüksektir. Bu nedenle şehirde otobüs duraklarını kapalı ve klimalı hale getirmek gibi çeşitli tedbirler alınmıştır. İklimi nedeniyle etrafı çöllerle kaplı olan şehirde çöl safarileri turistler tarafından sevilen aktivitelerden birisidir. Ayrıca Dubai son yıllarda büyük mimari projeler ve düzenlenen sportif aktiviteler ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca son dönemde sanat alanında da gelişmeler yaşanmaya başlanan Dubai'de caz festivali ve bienaller düzenlenmekte, sanat galerileri açılmaktadır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Dubai Arap Yarımadası’nın Basra Körfezi kıyılarında kurulmuştur. Komşuları Oman, Suudi Arabistan, Katar ve İran’dır.

Geolocation

Dubai’de kullanılan para birimi Dirhem’dir (kısaca AED). Dirhem ABD Dolarına endeksli bir para birimi olduğundan sabit bir kura sahiptir. 

Dubai’nin resmi dili Arapça'dır. Ancak İngilizce oldukça yaygın olarak kullanılır.

Dubai (GMT +4) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Dubai’de 13.00’dür.

DUBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: WORLD TRADE CENTER BUILDING P.O.BOX: 9221 DUBAI-UAE
Telefon: 00 971 4 331 47 88
Faks: 00 971 4 331 73 17
consulate.dubai@mfa.gov.tr 
http://dubai.bk.mfa.gov.tr

Dubai’ye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai vizesi alması zorunludur. Gri, Yeşil ve Siyah pasaport sahipleri 90 günü aşmayacak şekilde vizeden muaftır. Dubai vizesi elektronik ortamda hazırlanan ve alınan bir vizedir.  Dubai vizesine başvurular; ''Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi'' tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinde veya turizm acentelerinde yapılabilir. Mail yoluyla aldığınız vizenin bir çıktısını alarak yanınızda taşımalısınız. Dubai vizesinin standart süresi 2 aydır. Ancak her ne kadar 2 ay olsa da, konaklama süresi maksimum 28 gündür. Eğer Dubai’de 28 günden fazla konaklarsanız cezai işlem uygulanır.

Dubai çöl iklimine sahip bir coğrafyada yer alır. Yaz aylarında sıcaklıklar ortlama 41 dereceyken en sıcak ay olan Ağustos'ta 50 dereceyi bulabilir. Bu aylarda gece hava sıcaklığı da 30 derece civarında seyreder. Ayrıca hava zaman zaman biraz rüzgarlı olsa da bu rüzgarların havayı pek serinlettiği söylenemez. Deniz suyu sıcaklığı ise 35 dereceyi bulabilmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar gündüzleri 17 derecenin altına pek düşmez. Ancak gece gündüz arası sıcaklık farklı yüksek olduğundan kış akşamlarında bir ceket bulundurmak iyi olacaktır. Yağışların yıl boyunca çok nadir görüldüğü şehir her zaman güneşlidir. Hatta ortalama olarak Dubai'ye yılda beş gün yağmur yağar. Bu nedenlerle Dubai’ye gitmek için en uygun zaman Kasım ve Mayıs ayları arasıdır. Eğer yaz aylarında Dubai'yi ziyaret etmek isterseniz aşırı sıcaklar konusunda dikkatli olmalısınız. Şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 2002 yılında 52 derecedir. Ayrıca deniz kenarında bulunduğu için havanın nem oranı da yüksektir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları bu kadar yüksek olduğu için de Dubaililer serinleyebilmek için alışveriş merkezlerine akın eder.

Türkiye'den Dubai’ye haftanın her günü sefer düzenleniyor. İstanbul’dan Dubai’ye uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir.

Dubai turistik bir şehir olduğu için çok sayıda otel vardır. Merkeze ve alışveriş merkezlerine yakın olmak istiyorsanız Al Barsha’yı tercih listenizdeki ilk sıraya koyabilirsiniz. Ünlü Palmiyelerin karşısında bulunan Al Sufouh bölgesi ise merkezi bir konumdadır ve sahile oldukça yakındır. Al Sufouh’un solunda kalan ve yine Palmiyelerin karşısındaki bulunan Dubai Marina’da konaklamak için uygun bölgelerden biri. Ayrıca Dubai’yi ortadan ikiye ayıran “Khor Dubai” adında bir de su yolu var. Bu su yolu Dubai’yi Deira ve Bur Dubai olarak iki yakaya ayırıyor. Bur Dubai turistik bir bölge olarak bilinirken, Deira daha çok ticari bir bölge olarak bilinir.

Dubai genelinde otel fiyatları yüksek olsa da hizmeti kalitesi yüksektir. Pek çok otelin havuzu ve restoranı da bulunur. Dubai'nin kendine özgü bir mutfağı olmadığı için restoranlarda sunulan yemekler farklı damak tatlarına hitap edecek şekildedir. Ayrıca şehirdeki marketlerde alkol satılmadığı için de otellerin birçoğunda bar veya lounge da bulunur. 

Şehrin en popüler plajlarından birisi olan Jumeirah boyunca oteller bulunur ancak bu oteller Burç El Arab, Hilton Jumeriah Beach Resort gibi ultra lüks otellerdir. Plajdan biraz uzaklaştıkça otellerin fiyatları da düşmektedir. Al Mina Caddesi üzerinde bulunan Ramada Jumeirah Hotel dört yıldızlı bir oteldir. Plaja yaklaşık 11 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur ve Al Ghazal, Dubai Etihad Müzesi gibi yerlere de kısa bir yürüme mesafesi uzaklıktadır. Otelin İskoç tarzda bir barı ve çatı katında bir havuzu bulunur. Dubai'nin en merkezi noktalarından birisi olan Şeyh Zayed Caddesi de konaklama için düşünebileceğiniz yerlerdendir. Cadde üzerinde bulunan Crowne Plaza Dubai beş yıldızlı bir oteldir. Burç Halife ve Dubai Mall'a da çok yakın olan otelde 13 adet restoran bulunur.

Daha uygun fiyatlı bir konaklama için Ibis otelleri düşünebilirsiniz. Ticaret bölgesinde bulunan Ibis One Central ve Şeyh Zayed Caddesi'nde, Al Barsha bölgesinde bulunan Ibis Al Barsha uygun tercihlerdir. Yine bu bölgede bulunan Citymax Hotel Al Barsha, Mall of Emirates'in hemen karşısındadır. Bu otelde kalarak Mall of Emirates'te dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Jumeirah Plajı'na da metro veya otobüs kullanarak gidebilirsiniz. Deyra bölgesinde bulunan Summit Hotel de daha uygun fiyatlı otellerdendir. Otele 200 metre uzaklıkta bulunan Al Rigga metro durağını kullanarak ulaşamınızı sağlayabilirsiniz. Gezilecek noktalara biraz uzak olan Raintree Rolla Hotel'i tercih ederseniz Al Fahidi metro durağından metroyu kullanarak bu noktalara ulaşabilirsiniz. Bur Dubai bölgesinde bulunan Gateway Hotel yeni açılmıştır ve teras katında havuzu da bulunmaktadır. Eğer merkezi bir konumda kalmak isterseniz Şeyh Zayed Caddesi'nde bulunan Pride Hotel Apartments'ı da tercih edebilirsiniz. Al Barsha bölgesinde bulunan bir başka otel Citymax Hotel Al Barsha seçenekleriniz arasında yer alabilir. Şehrin en uygun fiyatlı otellerinden birisi olan Dubai Youth Hostel ise Al Nahda Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
 

Dubai Otelleri

Dubai İçi Ulaşım

Dubai’de birçok ulaşım alternatifi vardır. Metro, otobüs ve minibüslerin yanında en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri de taksilerdir. Dubai’de benzin oldukça ucuz olduğundan, gideceğiniz yere bağlı olarak taksiler genellikle en mantıklı seçenek olabiliyor. Şehir içi ulaşım sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

​Taksi: Bir petrol şehri olan Dubai’nin en çok kullanılan toplu taşıma aracı şüphesiz taksiler olmaktadır. Oldukça uygun fiyatlara seyahat edebileceğiniz taksiler, Dubai’nin birçok noktasında kolaylıkla bulunabilmektedir. Taksilerin üzerinde hepsi birbirinden farklı renklerde beş çeşit kafa lambası bulunmaktadır. Her bir renk taksilerin durağını simgelemektedir. Bazı taksilerin renkleri ise pembedir. Bu taksileri bayan şoförler kullanmaktadır ve sadece bayan yolcu alırlar.

Metro: Dubai’nin metro hattı sahil şeridine paralel olarak şehir boyunca uzanan bir kırmızı hat ile, eski  şehir merkezi olarak bilinen yere giden bir yeşil hattan oluşur. Dubai metrosunda bölgenin kültüründen kaynaklanan bir sınıflaşma vardır. İlk iki vagon sadece kadınlar ve çocuklara ait, sonraki bir vagon ise çok daha konforlu seçenekler sunulan gold yolculara, yani zenginlere ayrılmıştır. Geri kalan vagonlar ise normal halka aittir.

 • Metro, Cuma günü hariç her gün 05.50 - 00.00 arası, Cuma günleri ise 13.00 - 01.00 arası hizmet veriyor.
 • Metro haritası

Otobüs: Dubai’nin ulaşım alternatiflerinden otobüs ne yazık ki metro kadar sık aralıklarla hizmet vermiyor. Genellikle Şehir merkezinden Dubai’nin banliyölerine ulaşım için kullanılıyor. Bu otobüslerde yine metroda olduğu gibi ön koltuklar yalnızca kadınlara ait. Sahil şeridinde turistik geziye en uygun hatlar ise 8 ve 8A. Bu otobüsler Deira’da ki Gold Souq Market’ten kalkıyor ve sahil şeridinden Mall of the Emirates adlı alışveriş merkezine kadar gidiyor.

Deniz Otobüsü: Dubai’nin şehir hatlarına dâhil olan bu otobüsler genellikle turistler tarafından tercih ediliyor.
 
Dubai’de toplu taşıma araçlarını kullanabilmeniz için NOL adlı bir kart gerekiyor. Bu kartı duraklardan veya metro istasyonlarından temin edebiliyorsunuz. Günlük kartlar 14 AED’den satılıyor. Eğer uzun süre kalacaksanız Silver Kart almanız daha iyi olabilir.
 

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai petrolden gelen gelirler sayesinde hızlı bir şekilde kurulan ve bu nedenle tarihi değeri pek olmayan bir şehirdir. Son yıllarda turizme yönelik yapılan yatırımlar sayesinde tarihi geçmişi olmasa da, modern yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri, dünyanın en büyük gökdelenleri, büyük eğlence parkları, insan eliyle yapılmış adalar gibi birçok projeyle Dubai, adından söz ettiren bir şehirdir. Ayrıca Dubai’de dünyaca ünlü birçok festival, kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenir. Tüm bunlar turistlerin gözünde Dubai’yi bir cazibe merkezi haline getirmektedir. 

Burç Halife

113 Nis 2017Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler-1

Dubai gezilecek yerler listesinin başında gelen ve dünyanın en yüksek binası olma özelliğini elinde bulunduran Burj Khalifa veya Burç Halife, tam 828 metre uzunluğunda ve 161 katlı. Burj Khalifa o kadar yüksek ki yanındaki diğer gökdelenler onun yanında gecekondu gibi kalıyor. Böylesine bir yükseklik binanın ziyaretçilerine harika manzaralar sunuyor. Burj Khalifa’nın 124. katı turistik gözlem için ayrılmış bir kat. Bu kata çıkarak Dubai’nin müthiş manzarasını seyredebilirsiniz. Dubai’yi hem gece hem de gün ışığında seyretmek istiyorsanız, ziyaretinizi akşamüzeri yapmanız daha iyi olacaktır. Biletlerin hızlı bir şekilde tükenmesinden dolayı rezervasyon işlemiyle biletinizi birkaç gün önce almanız, yer bulamama sorunu yaşamamanız için önemli bir ayrıntı.

 • Sabah, prime ve akşam olmak üzere üç çeşit bilet var. Sabah ve akşam biletleri 125 dirhem, günbatımını izleyebileceğiniz saatler olan 17.00-19.00 arası satılan prime biletleri ise 200 dirhem.
 • Ayrıntılı bilgi için sitesine bakabilirsiniz. Eğer sadece gözlem yapmak yerine, yanında bir şeylerde yemek içmek istiyorsanız 122. katta ki AT. MOSPHERE adlı restoranda hem manzarayı izleyebilir hem de keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Mekâna giriş şartı ise minimum 300 Dirhemlik bir harcama yapmak.
 • Ulaşım: Burj Khalifa’ya kırmızı metro hattında bulunan “Burj Khalifa” durağında indikten sonra 14 dakika kadar yürüyerek veya bir taksiye binerek ulaşabilirsiniz.

Dubai lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz OkDubaiApartments- Daisy Dubai Marina, Dubai Apartments JBR Sadaf, Downtown Al Sahar Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Lords Hotel, MyStayGroup - Marina Crown gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Baisan Hotel Apartment, DubaiTostay - Cannal View, Tulip Hotel Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dubai aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palmiye Adaları

114 Nis 2017Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler-2

İnsanoğlunun en büyük mühendislik projelerinden biri olan Palmiye Adaları’nın yapay olduğuna inanamayabilirsiniz. Adalar o kadar büyüktür ki yapımında dünyanın etrafına 3 metrelik duvar örülebilecek kadar kum ve kaya kullanılmıştır. 2001 yılında Dubai’nin 72 kilometrelik sahil şeridini genişletmek amacıyla başlanan proje yaklaşık 7 yılda tamamlanmıştır. Palmiye Adaları’nın yapımında, Hollanda’nın kıyı doldurma yöntemiyle ülke topraklarını 35% büyütmesi nedeniyle artık denizden alan kazanma konusunda uzmanlaşmış olan Hollandalı mühendisler görev almıştır. Palmiye Adaları; Palm Deira, Palm Jumeirah ve Jebel Ali olarak üç ayrı adadan oluşur ve palmiye üçlemesi olarak da bilinir.

Palmiye Adaları, Basra Körfezi dibinden temizlenen kumlarla doldurulmuştur ve bu sisteme de rainbowing denilmektedir. 2001 yılında Palm Jumeirah projesinin duyurulup inşaatına başlanmasıyla diğer iki adanın da yapılacağı duyurulmuştur. Ancak 2008 yılında yaşanan kriz Dubai ekonomisini de ciddi ölçüde etkilemiştir ve Jebel Ali'nin inşaatı tamamlanmaya yaklaşsa da durdurulmuştur. Palm Deira'nın da planı küçültülmüştür. Tamamlanan Palm Jumeirah bir gövde üzerine bağlı 16 koldan oluşur ve yukarıdan bakıldığında gerçekten palmiye görünümüne sahiptir. Ada üzerinde villalar, Rixos, Fairmont, W Hotel gibi lüks oteller ve Nakheel Mall, The Pointe gibi alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunur. Ayrıca Orta Doğu'da sadece bir tane olan tek raylı demiryolu Palm Jumeirah ve ana karayı bağlayan demiryoludur.

Çöl Safarisi

114 Nis 2017Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler-3

Dubai'de neler yapılır? sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlar arasında çöl safarisi başta gelmektedir. Dubai çölün üzerine kurulmuş bir şehir olduğu için safari yapmadan gitmek, eksik kalmış bir Dubai seyahati hissiyatı verebilir. Çöl safarisi sabah erken saatlerde ve öğleden sonra düzenleniyor. Yapmanız gereken tek şey çöl safarisi aktiviteleri düzenleyen ilgili firmalardan rezervasyon yaptırmak. İsterseniz kaldığınız otel yardımıyla da bunu ayarlayabiliyorsunuz. Sizi kaldığınız otelden bir jeep ile almaya geliyorlar ve çöl safarisinin yapılacağı alana getiriyorlar. Tüm safari yapacak araçlar aynı alanda toplandıktan sonra çölde daha rahat yol alabilmesi için lastik havaları biraz indiriliyor. Her araçta standart olarak altı kişi bulunuyor. Her şey hazır olduğunda araçlara biniyor ve yaklaşık 40 dakikalık safari turuna başlıyorsunuz. Tur bittikten sonra akşam yemeği yenilecek alana ulaşıyorsunuz. İsterseniz burada bulunan ATV motorlarla biraz turlayabilirsiniz. Ayrıca burada ki çadır alanında hediyelik eşya dükkânları da bulunuyor. İsterseniz ücretsiz olan Hint kınasından yaptırabilir ve deveye de binebilirsiniz.

Son olarak akşam düzenlenen dans gösterilerinden sonra saat 22.00 civarında otelinize tekrar bırakılıyorsunuz. Çöl safarisinin fiyatları düzenleyen firmaya ve paket içeriğine göre değişiyor. Genel olarak bu saydığımız her şeyi 80 ile 120 dolar arasında bir ücret ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Çöl safarisi düzenleyen bazı firmalar ise;

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Dubai tamamen petrol geliri üzerine kurulmuş, nüfusunun ise %80’ini göçmenler oluşturduğundan belli bir mutfağı yok. Dubai’nin yöresel yemekleri bu yüzden çeşitlilik göstermiyor ve genellikle de Lübnan mutfağından esinlenilmiş. Ama oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olmasından dolayı, birçok millete ait farklı tatlar sunan restoranların sayısı bir hayli fazla.

Dubai'de her noktada karşınıza çıkabilecek yemeklerden birisi shawarma isimli hamburger benzeri bir yiyecektir. Bölgeye özgü ekmekler arasında et parçaları ve sebzeler konularak yapılan bu yemek şehrin hemen hemen her caddesinde satılır ve uygun fiyatlıdır. Vejetaryenler içinse falafel her yerde bulunan bir yemek seçeneğidir. Dubai'de çok fazla Hintli göçmen bulunduğu için çok sayıda farklı bütçelere uygun Hint restoranı bulunmaktadır. Özellikle vejetaryenler için Hint restoranlarında çeşit daha fazladır. India Palace, Karachi Inn Restaurant seçeneklerinizden sadece birkaçıdır.

Son yıllarda Dubai'da özellikle Japon, Lübnan ve İtalyan restoranlarına olan talep büyük oranda artmıştır. Japon restoranlarından en ünlüleri Tomo ve Okku'dur. Bunların dışında Pierchic ve Al Muntaha da şehrin en popüler restoranlarındandır. Bu ultra lüks restoranların dışında daha uygun fiyatlı restoranlar da şehirde mevcuttur. Eğer Türk yemeklerinden vazgeçmek istemezseniz Anatolian Turkisg Grill ve Turkish Village'ı tercih edebilirsiniz. Arap mutfağı içinse Khan Murjan, Wafi Gourmet ve Al Mallah'ı düşünebilirsiniz. Ayrıca bun denilen kurabiyesiyle ünlü Pappa Roti, Dubai’de birçok şubesi bulunan ünlü bir restoran zinciridir. Burada çeşitli kurabiyeleri tadabilirsiniz.

Bahşiş- Dubai’de bahşiş vermek yaygındır. Ödediğiniz hesaba göre %5 ile 10 arasında bahşiş bırakabilirsiniz.

Dubai gece hayatı bakımından diğer özellikleri kadar gösterişli değildir. Bunda dini kuralların etkisi büyüktür. Dubai'nin gelirlerinin çoğu aslında petrolden değil turizmden gelir. Bu nedenle diğer Orta Doğu ülkelerine kıyasla alkol ve gece hayatı konusunda daha esnektir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Caddelerde ve sokaklarda alkol satan dükkânlar bulmak oldukça zordurbulunsa da Müslüman olduğunuzu söylemediğinizde daha rahat bir alışveriş yaşarsınız. Marketlerde de alkollü içecekler satılmaz. Ayrıca sokakta veya kamuya açık başka yerlerde alkol tüketmek kesinlikle yasaktır. Dini günlerde de alkol satan yerler kapalıdır. Restoranların hepsinde de alkol satışı yapılmamaktadır. Ancak alkol satış izni olan restoranlarda alkollü içecekler sunulmaktadır. Bu nedenlerle Dubai’de gece hayatını yaşayacağınız belli bir cadde veya barlar sokağı pek bulunmuyor. Gece hayatı barlar ve gece kulüplerden çok otellerde yoğunlaşmıştır. Üç yıldızlıdan beş yıldızlılara birçok otelin bünyesinde gece kulübü, lounge veya bar bulunmaktadır. Bu yüzden de gece hayatı otellerle özdeşleşmiştir.

Ayrıca Dubai'de 21 yaşın altındakilere içki satışı yasaktır. Mekanların girişlerinde de sıkı pasaport kontrolleri yapılmaktadır. Öte yandan yaygın olarak perşembe geceleri kadınlar gecesi olarak görülür ve çoğu yerde perşembe geceleri kadınlardan giriş ücreti talep edilmemektedir. Ayrıca bazı mekanlarda da kadınlara içki veya yemek ikram edilmektedir.

Dubai'ye gelen turistler geceleri otellerde bulunan bu mekânları tercih etmektedir. Otellerin altındaki barlar ve gece kulüpleri de genellikle gece 2-3’den sonra kapanıyor. Dubai’de otel en bol bulunan şey olduğu için eğlence mekanı bulmakta zorlanmıyorsunuz. Ancak eğlence mekanlarında fiyatlar genellikle yüksektir.

Dubai'nin gökdelenlerinin teraslarında bulunan kokteyl barlar oldukça popülerdir. Hilton Dubai Creek'in terasında bulunan The Rooftop Swimming Pool küçük bir bardır ama güzel bir manzaraya sahiptir. Şeyh Zayed Caddesi'nde bulunan Vu's Bar, bulunduğu binanın 51. katındadır ve 200'e yakın kokteyl çeşidiyle kokteyl sevenler için doğru bir adrestir. The Address Hotel'de bulunan Calabar eşsiz bir Dubai Çeşmesi manzarasına sahiptir. Dubai'nin en popüler barlarından birisi olan Barasti Bar, Le Meridien Mina Seyahi Hotel bünyesindeki plajda bulunur.

Dubai'nin dünya turizminde önemli bir yer kazanmasıyla ünlü şarkıcılar ve DJ'ler şehirde konserler ve partiler düzenlemeye başlamıştır. Şehirde ünlü DJ'lerin de sahne aldığı birçok gece kulübü bulunmaktadır. Ancak bu kulüplere girmekte problem yaşanabilmektedir. Jumeirah'ta bulunan Boudoir, Fransız tarzda bir tasarıma sahiptir ve yıllardır şehrin popüler gece kulüplerinden birisi olmuştur. Jumeirah Beach Hotel bünyesinde bulunan Club 360, son yıllarda yenilerek şehrin en popüler gece kulüpleri arasında yerini almıştır. Tropik bir temaya sahip olan Mahiki yine şehrin popüler noktalarındandır. Palmiyeler üzerinde bulunan Nasimi Beach karadan 7 kilometre uzaklıktadır ve geceleri de gece kulübü olarak hizmet vermektedir. 

Dubai alışveriş yönünden sınırlarını zorlayan bir metropol. Şehirde o kadar çok alışveriş merkezi ve mağaza var ki ne aradığınıza ve ne alacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Burj Khalifa’nın yanındaki Dubai Mall şu anda dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Burada dev bir akvaryum ve gerçek bir dinozor fosili de bulunuyor. Dubai’nin büyük alışveriş merkezlerinden diğeri de Mall Of Emirates. Burası farklı bir alışveriş merkezi çünkü içinde bir kayak merkezi var. Alışveriş imkânlarına değinmeye pek gerek duymuyoruz çünkü yine dünyanın en büyüklerinden. Ibn Batuda alışveriş merkezi ise yine büyüklük bakımından diğerlerinden farksız ancak fiyat bakımından daha ucuz. Dubai Marina civarında bulunan bu alışveriş merkezide alternatifleriniz arasında bulunabilir.

Deira City Center ise Dubai’nin birkaç yıl öncesine kadar merkezi olan yere verilen isim. Yeni şehir merkezine yapılan devasa yapılar ve alışveriş merkezleri ile cazibesini kaybetmeye başlasa da halen bünyesinde birçok mağazayı ve alışveriş merkezini bulundurur.  Özellikle Baharatçılar çarşısı ve Altın çarşısı Deira bölgesinde görmeniz gereken yerlerden biri. Baharatçılar çarşısında ilk gördüğünüz baharatları, Altın çarşısında hiç görmediğiniz kadar büyük takıları görebilirsiniz. Bunların dışında Dubai’de elektronik cihazların fiyatı ucuz olduğu için bu yönüyle de oldukça tercih ediliyor. Eğer elektronik alışverişi yapacaksanız fiyatlarıyla uygun olan Al Fahidi Caddesi’nde ki Banyas Square ilk tercihiniz olmalı. Dubai’de ki ünlü alışveriş merkezleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, aşağıda bulunan listeden internet sitelerine göz atabilirsiniz.

Dubai kozmopolit yapısı, turizme yönelik atılımları ve popülerliği giderek artan bir kent olduğundan festivaller ve etkinlikler yönünden oldukça zengin bir şehirdir. Dubai’nin önemli festivallerinin bir kısmı şöyledir:
 
Dubai Alışveriş Festivali: Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerine sahip Dubai’nin en önemli festivallerinden olan Dubai Alışveriş Festivali’nde; etkinlikler, konserler, dans gösterileri, promosyonlar ve müzikaller gibi her yaş kesimine uygun etkinlikler yer alıyor.
Dubai Dünya SporlarıDubai’deki Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşen bu uzun dönemli festival boyunca amatör ve profesyonel sporseverler; futbol, basketbol, hentbol, voleybol, tenis gibi çeşitli sportif aktiviteleri, yaz sıcağından korunarak gerçekleştiriyor.
Dubai Caz Festivali:Dubai Media City Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen bu büyük festivalde, 120 uluslararası sanatçı 12’den fazla performans sergiliyor. İki gün ve iki sahne olarak düzenlenen festival Dubai’nin en meşhur festivallerindendir.
Lynx Dubai Uluslararası Reklam FestivaliHer yıl düzenlenen festival de dünya üzerinde ki birçok reklam ve ajanslara ödüller dağıtılıyor.
Dubai Uluslararası Film Festivali: Arap dünyası, Asya, Afrika ve çevresinde ki yapımların görücüye çıktığı büyük bir festivaldir.

 • 1 Ocak - Yılbaşı,
 • Hicri Yılbaşı (Değişiyor),
 • Ramazan Bayramı (Değişiyor),
 • Kurban Bayramı (Değişiyor),
 • 2 Aralık (Ulusal Bayram)
 • Acil: 998
 • Polis: 999
 • Sahil Güvenlik: 996
 • 24 Saat Açık Eczane: +971 04 355 6909
45626 Nis 2016Vize

Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Dubai vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Dubai’ye vize almak isteyen kişiler için Dubai’de kalış sürelerine göre vize türleri bulunmaktadır. 

Dubai Emirliği - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftır.

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Şartları

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Pasaport: 

Dubai vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun okunaklı fotokopisi olmalıdır. (Pasaportun 2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfalar ve 60. sayfa, Pasaport hamili ile birlikte seyahat eden ve kayıtlı çocukları gösteren 5. sayfa) 
 
Vize Başvuru Formu: 

Dubai Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Güncel Fotoğraf: 

Dubai vizesi başvurunuzda kullanılmak üzere 1 adet açık renkli arka plana sahip pasaport boyutlarında fotoğraf istenen evraklar arasına eklenmelidir.
 
Nüfus Cüzdanı: 

Her başvuru sahibinin ve pasaporta kayıtlı çocukların Nüfus Cüzdanlarının Fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.
 
Emirates Rezervasyonu: 

Dubai vizesi başvurularının sorunsuzca tamamlanabilmesi için Emirates rezervasyon numarası ve bilet kopyasının Dubai vizesi başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir. (Emirates haricinde havayollarına ait olan biletler kabul edilmemektedir.)
 
Fatura: 

Dubai vizesi başvurusunu yapan kişi adına kayıtlı Ev veya Cep Telefonu faturası evraklar arasında olmalıdır.
 
Dilekçe: 

Ziyaret tarihlerini ve nedenini gösteren şirket antetli kağıdına yazılı ve mühürlü bir dilekçe.