Google+

Arama formu

Dubai İçi Ulaşım

Dubai İçi Ulaşım

Dubai’de birçok ulaşım alternatifi vardır. Metro, otobüs ve minibüslerin yanında en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri de taksilerdir. Dubai’de benzin oldukça ucuz olduğundan, gideceğiniz yere bağlı olarak taksiler genellikle en mantıklı seçenek olabiliyor. Şehir içi ulaşım sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi: Bir petrol şehri olan Dubai’nin en çok kullanılan toplu taşıma aracı şüphesiz taksiler olmaktadır. Oldukça uygun fiyatlara seyahat edebileceğiniz taksiler, Dubai’nin birçok noktasında kolaylıkla bulunabilmektedir. Taksilerin üzerinde hepsi birbirinden farklı renklerde beş çeşit kafa lambası bulunmaktadır. Her bir renk taksilerin durağını simgelemektedir. Bazı taksilerin renkleri ise pembedir. Bu taksileri bayan şoförler kullanmaktadır ve sadece bayan yolcu alırlar.

Metro: Dubai’nin metro hattı sahil şeridine paralel olarak şehir boyunca uzanan bir kırmızı hat ile, eski  şehir merkezi olarak bilinen yere giden bir yeşil hattan oluşur. Dubai metrosunda bölgenin kültüründen kaynaklanan bir sınıflaşma vardır. İlk iki vagon sadece kadınlar ve çocuklara ait, sonraki bir vagon ise çok daha konforlu seçenekler sunulan gold yolculara, yani zenginlere ayrılmıştır. Geri kalan vagonlar ise normal halka aittir.

  • Metro, Cuma günü hariç her gün 05.50 - 00.00 arası, Cuma günleri ise 13.00 - 01.00 arası hizmet veriyor.
  • Metro haritası

Otobüs: Dubai’nin ulaşım alternatiflerinden otobüs ne yazık ki metro kadar sık aralıklarla hizmet vermiyor. Genellikle Şehir merkezinden Dubai’nin banliyölerine ulaşım için kullanılıyor. Bu otobüslerde yine metroda olduğu gibi ön koltuklar yalnızca kadınlara ait. Sahil şeridinde turistik geziye en uygun hatlar ise 8 ve 8A. Bu otobüsler Deira’da ki Gold Souq Market’ten kalkıyor ve sahil şeridinden Mall of the Emirates adlı alışveriş merkezine kadar gidiyor.

Deniz Otobüsü: Dubai’nin şehir hatlarına dâhil olan bu otobüsler genellikle turistler tarafından tercih ediliyor.
 
Dubai’de toplu taşıma araçlarını kullanabilmeniz için NOL adlı bir kart gerekiyor. Bu kartı duraklardan veya metro istasyonlarından temin edebiliyorsunuz. Günlük kartlar 14 AED’den satılıyor. Eğer uzun süre kalacaksanız Silver Kart almanız daha iyi olabilir.
 
Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Dubai Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine yakın bir konumda olduğu için ulaşım oldukça kolay. Havaalanı Dubai’nin eski şehir merkezinin güneyindeki Garhoud bölgesinde yer alır.

Merkeze ulaşmak için terminal binasının önünden kalkan şehir içi ulaşım araçları ve taksiler bulunuyor. Şehre daha yeni ayak basmış olacağınızdan, merkeze ulaşmak için taksileri kullanabilirsiniz. Bu taksilerle şehir merkezine yaklaşık 40 AED gibi bir ücretle ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Deira ve Bur Dubai bölgesine gitmek istiyorsanız 401, 402, 4, 11A, 11C, 11M, 48 ve 64 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Deira’da bulunan Gold Souq ana durağından şehir içine giden diğer otobüslere aktarma yapılabiliyor. Bu otobüsler 24 saat hizmet vermekte olup ücretleri 3 AED’dir. Kırmızı Metro hattıyla da 1 ve 3 numaralı terminalden ulaşım sağlayabiliyorsunuz.