Google+

Arama formu

La Paz Mutfağı

Bolivya’da Güney Amerika ülkelerinin genelinde olduğu gibi ete dayalı bir mutfak kültürü hakimdir. Genellikle ana yemekleri mutlaka kırmızı et, tavuk veya balıktan oluşur. En yaygın kullanılan et, sığır etidir. Domuz eti kullanımı nadirdir. Kırsal bölgelerde kobay (cuy) ve tavşan (conejo) tüketilir. Bolivya mutfağında patates bolca kullanılmaktadır. Hatta Bolivya mutfağını "et ve patates" olarak adlandırabiliriz. Patatesin değişik çeşitleri, yumurta, siyah fasulye ve sebze karışımları etin yanına garnitür olarak tüketilir. Ayrıca yemekleri bolca baharatlıdır. Meksikalıların salsa sosuna oldukça benzeyen “llajhua” adı verilen çeşni sosları yemek eşliğinde yenir. “Pique a lo macho”, iri parçalı etlerin ızgarada soğan, domates sosu ve patatesle beraber pişirilmesiyle yapılmaktadır. “Silpancho”, şinitzel tarzı bir biftek türüdür. Pilav ve patatesle servis edilir. “Anticucho”, bir tür et şiş. Patates ve baharatlı mısır sosuyla servis edilir. “Salchipapa”, bir tür kızarmış sosis. “Salteña”, fırınlanmış et ve patatese verilen isimdir. Özel acı sosuyla servis edilir.

Popüler restoranlar

Luciernagas Restaurant: En iyi otantik Bolivya yemeklerini tadabileceğiniz bu restoran aynı zamanda ucuzdur da. Çalışanlarının müşterileriyle yakından ilgili olduğu mekanda porsiyonlar büyük ve menüdeki tüm yemekler lezzetlidir.

Reencuentro: Et yemeklerinin ağırlıkta olduğu Bolivya mutfağında vejateryan ve vegan yemek arayanlar için doğrıu adres burasıdır.

Diğer restoranlar

La Espinita, Pronto, Sumaq Mikhuy, Aji Seco, Pacena La Saltena.

Bahşiş

Bolivya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.