Google+

Mostar’da Gezilecek Yerler

40103 Eki 2016Lokasyon Detay

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar deyince akla ilk gelen şey tarihi Mostar Köprüsü’dür. Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. Orijinal köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir ve 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanılmıştır. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştır. Köprü, çevresindeki kente adını da vermiştir. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti olmuştur. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlanmış ve 23 Temmuz 2004'te yeni köprü hizmete girmiştir. Köprü, 2005'te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Mostar’da görülmesi gereken diğer yerler: Köprünün yanındaki Old Bridge Museum, şehirde Osmanlı mimarisinden kalan en güzel örnek kabul edilen Muslibegovica evi, Hersek Tarih Müzesi, tarihi şehir merkezinde yer alan Koski Mehmet Paşa ve Karadjoz Bey Camileri.

Mostar lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Intermezzo, Almira Apartment, Ali's. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Neretva, Apartment Mostar gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Dado and Tina, ZiZi Guest House, Bosnian National Monument Muslibegovic House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mostar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mostar şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Saraybosna: Walking Tour Scars and Smiles Küçük Grup (24 €), Saraybosna'dan: Tam Gün Jajce & Travnik Turu (75 €), Dubrovnik Güzel Şehir keşfedin: Private Tour (17 €), Medjugorje: Dubrovnik Tam Gün Turu (49 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Mostar ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-