Google+

Brasilia

Brasilia - : - / -
--℃
1 BRL=0.00
Type N250V10 A
 • Ocaweather-icon21.2℃
 • Şubweather-icon21.3℃
 • Marweather-icon21.5℃
 • Nisweather-icon20.9℃
 • Mayweather-icon19.6℃
 • Hazweather-icon18.5℃
 • Temweather-icon18.3℃
 • Ağuweather-icon20.3℃
 • Eylweather-icon21.7℃
 • Ekiweather-icon21.6℃
 • Kasweather-icon21.1℃
 • Araweather-icon21℃
Ülke: Brezilya  Nüfus: 2.557.000  Dil: Portekizce  Para Birimi: Brezilya Reali Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 İklim: Ekvatoral İklim  Big Mac Endeksi: 5.21$ (Türkiye 3,96$)

Brasilia radikal bir kararla orta batı Brezilya’da 1956 ile 1960 yılları arasında kurulmuş tamamen yeni bir şehirdir. Kısa sürede kurulduktan sonra o zamana dek Brezilya’nın başkenti olan Rio de Janeiro’dan başkentlik alınmış ve Brasilia’ya verilmiştir. Nüfusu 2008 itibariyle 2.557.000’dir. Brasilia,  tasarımı ve işlevselliği ile çağdaş şehir tasarımlarına örnek olarak gösterilmektedir.

Brasilia Hakkında Bilinmesi Gerekenler
urbahead.files.wordpress.com

Brasilia, radikal bir kararla orta batı Brezilya’da 1956 ile 1960 yılları arasında kurulmuş tamamen yeni bir şehirdir. Kısa sürede kurulduktan sonra o zamana dek Brezilya’nın başkenti olan Rio de Janeiro’dan başkentlik alınmış ve Brasilia’ya verilmiştir. Nüfusu 2008 itibariyle 2.557.000’dir. Brasilia,  tasarımı ve işlevselliği ile çağdaş şehir tasarımlarına örnek olarak gösterilmektedir.
 
Kentin tasarımını Lucio Costa,  mimarlığını ise Oscar Niemeyer yapmıştır. Brezilya hükümetinin bütün binaları bu şehirde yer almaktadır. Brasilia,  tasarımı ve işlevselliği ile çağdaş şehir tasarımlarına örnek olarak gösterilmektedir.
 
Brasilia’nın tarihi Rio de Janerio’dan çok etkilenmiştir. 1763 yılından beri başkent olarak kalmış olan Rio, ülke merkezinden uzak bir konumda yer almasından dolayı hem yönetim hem de ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanmıştır. Yoğun taleplerle yeni bir şehir kurup, başkent yapma fikri 1827 yılında ilk kez ortaya atılmıştır. I. Pedro’nun hükümeti tasarıyı reddetmiştir. Bunun ardından efsaneye göre İtalyan papaz Don Bosco rüyasında şimdiki Brasilia şehrinin olduğu konumda fütüristik bir kent gördüğünü tarif etmiş ve bunu paylaşmıştır. Bu yüzden şehirde ki tek kiliseye onun adı verilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


haberler.com

Brasilia'da para birimi olarak Brezilya Reali kullanılmaktadır.
 

Brasilia'da -4 GMT kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye'de saat 12 iken Brasilia'da saat 6'dır. 

Brasilia'da resmi dil olarak "Portekizce" konuşulmaktadır.

Diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya yapacakları 3 ay süreli seyahatleri vizeden muaftır. Ancak bu durum sadece turistik amaçlı girişler için söz konusudur. 

Türkiye Cumhuriyeti Brezilya Büyükelçiliği
 


famouswonders.com

Brasilia oldukça nemli ve sıcak bir havaya sahiptir. Subtropikal bir iklime sahip olduğu için kış mevsimi çok nadir yaşanmaktadır. Yıl boyu hava sıcaklığı çok az fark göstermekte olup, bol yağış almaktadır. Hava sıcaklıkları Sonbahar aylarında çok yüksek olmaktadır. Brasilia’ya en uygun Ekim – Aralık ayları arasında gidilebilir. Güney yarım kürede yer aldığından burada yaz ayları kuzeyin tam tersi mevsimleridir.

Havayolu şirketinin Brasilia'a doğrudan sefer düzenlememektedir. Havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Brasilia’ya ulaşabilirsiniz. Aktarma bölgeleri Paris, Amsterdam ve Rio’dur. Uçuşa göre 1 veya 2 aktarma yapılmaktadır.

Brasilia’da konaklama tercihinizi şehir merkezinde yapmanız hem şehrin imkanları hem de toplu taşıma ağlarına yakın olmak adına önem arz etmektedir. Zamanla oluşan değil, planlı ve bilinçli olarak kurulan bir şehir olduğundan hem ulaşım hem de konaklama açısından zorluk çekmeyeceğiniz bir şehir olan Brasilia’da; Sgan, SDN, Asa Sul, St. Del Clubes bölgelerinde konaklayabilirsiniz.

Brasilia'da Şehir İçi Ulaşım
iholmes.com

Brasilia’da şehir içi ulaşım için otobüs, metro ve taksiler kullanılmaktadır. Otobüsler ve metrolar şehir merkezinin içinde ve banliyölerde hizmet verir. 

Brasilia Gezilecek Yerler
orangesmile.com

Brasilia yeni kurulan bir şehir olarak oldukça fütüristtik ve planlı bir görünüme sahiptir. Tasarımcıları ve mimarlarının büyük gayretlerle inşa ettiği şehirde özellikle modern yapılar dikkat çekmektedir. Bu yapıların hemen hemen hepsi şehir merkezinde toplandığı için gezip görmesi çok kolay olmaktadır.

Brasilia Mutfağı
vejasp.abril.com.br

Brasilia’nın tipik bölgesel bir mutfağı yoktur. Radikal bir hareketle planlı olarak sıfırdan kurulan bir şehir olduğu için yerli halkı yok denecek kadar az olan şehir, buraya yaşamak için gelenlerin kültürleriyle çeşitlilik kazanmıştır. Ancak kent merkezinde Brezilya mutfağı ve dünya mutfağından tatlar sunan birçok restoran bulunmaktadır. En popüler caddelerinden biri olan CLS 405’de suşi, Brezilya, Meksika ve Fransız mutfağından menülere sahip olan restoranlar bulunur. Ek olarak buralarda yediğiniz yemeğin fiyatına göre %10 bahşiş ücreti direk olarak faturaya yansıtılmaktadır. Self-servis restoranlarda bu ücret alınmamaktadır.

Brasilia Gece Hayatı
forcechange.com

Brasilia’nın gece hayatı çok renkli olmasa da yeterli düzeydedir. Seçenek ve alternatif bakımından fakir olan şehirde CLS 109 caddesinde gece 2’ye kadar açık olan en eski geleneksel barlar bulunur. Burada aydınlar, gazeteciler, eşcinseller bir arada; çeşitlilik yaratacak şekilde eğlenmektedir. Makul fiyatlı bir bira içmek için ideal bir bölgedir.
SGAS 904’te ki Kulüp 904 ise genellikle gençlerin tercih ettiği, toplu partilerin ve elektronik müzik eşliğinde vakit geçirebileceğiniz bir yer. SCLS 411 Caddesi’nde ise yerel grupları ve ünlü grupları dinleyebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Şehirde ki çoğu eğlence mekânında canlı müzik yapan gruplara denk gelebilirsiniz. Burada ki mekânlarda genellikle kredi kartı kabul edilmez. Ayrıca Brasilia yasaları gereği eğlence mekânlarında sigara içilmemektedir. Sigara içmek isteyenler için ayrı odalar bulunur.


trekearth.com

Brasilia’da alışveriş merkezleri, alışverişin ana duraklarıdır. Bunlardan biri olan Setor de Diversoes şehir merkezine oldukça yakın güzel alışveriş merkezlerinden biridir. Conjunto Nacional denilen kuzey tarafında kitap, müzik ve giyim ürünleri satan küçük dükkânlar sıralanır.  Burada dikkat edilmesi gereken bir not ise geceleri fuhuş ticaretinin yaşandığı bir bmlge olup, dikkat edilmesi gereklidir.
 
Halk arasında Feira Paraguai olarak bilinen İthalat pazarında ise sırt çantaları, el feneri, ucuz elektronik kameralar ve aksesuarları, pil gibi çeşitli seyahat ürünleri satılır. Parkshopping alışveriş merkezinde ise temel ihtiyaca yönelik ürünler, hediyel,k eşya, giyim, takı ve müzik cd leri gibi çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Burada İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Almanca dillerinde birçok kitapta satılmaktadır.
 
Bunların dışında Brasilia’da alınabilecek özel bir ürün yoktur. Ana caddelerin hepsinde irili ufaklı birçok dükkân ve mağaza bulabilirsiniz. Fiyatlar ise kent genelinde makul seviyededir.


glbimg.com

 • Christmas in Brasília (Aralık)
 • Feast of Our Lady of Aparecida (Ekim)
 • Festival de Brasília do Cinema Brasileiro (Nisan)
 • Festas Juninas (Haziran)
 • Brasilia Cinema Festival (Ekim)
 • The Japanese Festival (Ağustos)
 • Yeni Yıl - 1 Ocak 
 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor 
 • Paskalya- Her yıl değişiyor
 • Tiradentes Günü - 21 Nisan 
 • İşçi Bayramı - 1 Mayıs 
 • Katolik Yortusu - 26 Mayıs 
 • Bağımsızlık Günü - 7 Eylül 
 • Aziz Aparecida Günü - 12 Ekim 
 • Memurlar Günü - 28 Ekim 
 • Tüm Ruhlar Günü - 2 Kasım 
 • Noel- 25 Aralık 
 • Ambulans – 192 
 • İtfaiye –  193 
 • Yabancılar şubesi – 194 
 • Polis (Polícia Cívil) –   197 
 • Türk Başkonsolosluğu (Brasília)  61 3242-1850

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.