Google+

Brasilia Gezilecek Yerler

69931 Oca 2016Lokasyon Detay

Brasilia Gezilecek Yerler
orangesmile.com

Brasilia yeni kurulan bir şehir olarak oldukça fütüristtik ve planlı bir görünüme sahiptir. Tasarımcıları ve mimarlarının büyük gayretlerle inşa ettiği şehirde özellikle modern yapılar dikkat çekmektedir. Bu yapıların hemen hemen hepsi şehir merkezinde toplandığı için gezip görmesi çok kolay olmaktadır.

Brasilia gezilecek yerler:

Praça dos Tras Poderes

Brasilia lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Quartos em Apartamento Central, Apartamento Vision, Fazenda Morada do Sol. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Asa Norte, Pousada e Flat Brasília Capital gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Seu Lar Homestay, Mix Apart Hotel, Planalto Bittar Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brasilia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brasilia Gezilecek Yerler-1
planetware.com

Brasilia’nın hükümet merkezinde olan bina çok çarpıcı bir mimari tasarıma ve anıtlara sahiptir. Adı Türkçe “Üç Güçler Meydanı” dır. Yürütme, yasama ve yargıyı simgeler. Cumhurbaşkanının resmi ikameti burasıdır. Ayrıca meydanın etrafında Brasilia Tarihi müzesi, isyancıları onurlandırmak adına yapılan Panteao da Liberdade (Özgürlük Pantheon) vardır. Bu meydan ve anıtlar Brasilia’ya ilk geldiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerdir.

 • Adres: Praça dos Três Poderes, Brasília - DF, 70100-000, Brezilya 

Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida (Brasilia Katedrali)

Brasilia Gezilecek Yerler-2
planetware.com

Şehrin en ünlü yerlerinden biri olan benzersiz yuvarlak katedral, Niemeyer tarafından tasarlanmış; 16 eğimli beton kolonları, cam çatısı ve üstündeki tacı ile 1970 yılında yapılmıştır. Neredeyse tamamen camdan yapıldığı için doğal aydınlatma efektleri muazzamdır. Girişin dışında Evangelistleri temsil eden 4 büyük heykel bulunmaktadır. Tüm bu güzellikleriyle Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida Bbrasilia’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Esplanada dos Ministérios, lote 12, Brasília - DF, 70050-000, Brezilya
 • Telefon: +55 61 3224-4073
 • Web sitesi için tıklayınız.

 Palácio dos Arcos
 

Brasilia Gezilecek Yerler-3
planetware.com

Ayrıca “Palacio Itamaraty” olarak da bilinen Palacio dos Arcos,  Dışışleri Bakanlığı’na ev sahipliği yapmaktadır. Kentin mimarlarından olan Oscar Niemeyer’in en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Uzun bir çizgi şeklinde uzanan simetrik kemerleri ile etkileyici görülmektedir. Çevresinde ki yansıtıcı havuz ve peyzajlar ise Brezilyalı mimar Roberto Burle Marx tarafından tasarlanmış olup, atmosferi hoş kılan bir diğer unsurdur. İç dekorasyonu bahçeli ve yarı çatılı avluyla çevrilidir. Bina ziyaretçilere açıktır.

 • Adres: Largo Conde das Alcacovas, 3, 2770-031 Oeiras, Portekiz
 • Telefon:+351 21 049 3200

Memorial dos Povos INDIGENAS (Yerli Halklar Müzesi)
 
Brasilia Gezilecek Yerler-4
planetware.com

Yerli Halklar Müzesi, Brezilya’nın yerli sanat eserlerinin sergilendiği olağanüstü bir koleksiyona sahip olan; sömürge öncesi Brezilya ile ilgili birçok kayıtların ziyaretçileriyle buluştuğu modern bir müzedir. İçinde çömlek, sepet, silah, kürek ve tüy başlıkları gibi tarihi materyallerin olduğu bu eşsiz müze, Güney Amerika’nın en iyileri arasında kabul edilmektedir. Geleneksel Yanomamo yuvarlak desenli sıradışı tasarımıyla dikkat çekmektedir. Mimar Oscar Niemeyer tasarımını yaparken Yanomamo büyücüleri ve şamanlarına danışmıştır. Ayrıca müzede el yapımı ürünleri ve zanaat ürünleri satan dükkânlarda bulunur. 

 • Adres: Eixo Monumental, Brasília - DF, 70732-500, Brezilya
 • Telefon:+55 61 3344-1154
 • Saatler: 10.00 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

 
Santuario Dom Bosco (Dom Bosco Kilisesi)

Brasilia Gezilecek Yerler-5
planetware.com

Sao Joao Bosco kilisesi, “Yeni Dünya’nın ütopik başkenti” olarak adlandırılan Brasilia için bir ilham kaynağı olarak kabul edilmektedir. 19. Yüzyılda yaşayan bir İtalyan rahibe adanmıştır. Mimar Vasconcelos Naves ve Claudio Naves tarafından yapılan kilise, uzun vitray pencereleri ve 40 adet uzun sivri kemerli yapısıyla hayli ilgi çekmektedir. İçinde 7.000 camdan oluşan muazzam bir avize bulunmaktadır. Sunağı ve büyük sediri Gotfredo Tralli tarafından oyulmuştur. Tüm bunlarla Santuario Dom Bosco, Brasilia’da görülmesi gereken yerlerden biridir. 

 • Adres: 702 Sul - Asa Sul, Brasília - DF, 70330-720, Brezilya
 • Telefon:+55 61 3223-6542  

Parque Nacional de Brasília

Brasilia Gezilecek Yerler-6
planetware.com

Brezilya’nın milli parklarından biri olan Parque Nacional de Brasília, düşük ve çarpık ağaçları, Brezilya’nın çalı bozkırı, maki ve otlak alanları, bataklıkları, dağınık ovaları ile birbirinden farklı ortamlara sahiptir. Konum olarak kentin kuzeybatısında 28.000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Nehir ve göl kıyıları üzerine bulunan orman galerileri heybetli ağaçlarla doludur. Burada bulunan Santa Maria Gölü’nü besleyen akarsu üzerine kurulan baraj şehrin tüm elektriğini ve içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca Brezilya’nın en büyük kaplıcalarına da ev sahipliği yapar. Orta batı Brezilya’nın tipik bitki örtüsünde kuş parklarına, yabani domuzlara, pampas geyiklere, nadir yeleli kurtlara, jaguarlara, anakondalara ve daha birçok vahşi hayvan yaşamaktadır. Burayı ziyaret ederek, yürüyüş parkurlarından tüm bu güzellikleri canlı olarak görebilirsiniz.

 • Adres: EPIA, s/n - Zona Industrial, Brasília - DF, 70635-800, Brezilya
 • Telefon:+55 61 3233-6897
 • Saatler: 08.00 – 16.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Brasilia gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Brasilia ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-