Google+

Manaus

Manaus - : - / -
--℃
1 BRL=0.00
Type N250V10 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon27℃
Ülke: Brezilya  Nüfus: 1,793 milyon  Dil: Portekizce  Para Birimi: Brezilya Rea  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2  İklim: Ekvatoral İklim UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Yok  Big Mac Endeksi: 5.21$ (Türkiye 3,87$)

Brezilya'nın kuzeyinde yer alan Manaus, 1693-94 yılları arasında Portekizliler tarafından São José do Rio Negro Kalesi olarak kuruldu. 

Manaus Hakkında Bilinmesi Gerekenler
celestialgreenventures.com

Amazanos eyaletinin en büyük kenti olan Manaus'un Rio Solimões ve Amazon nehirlerine kıyısı vardır. Doğal güzelliklerin ortasında bulunan kente "Tropik Paris" de denmektedir. Nüfusu 2,5 milyon civarında olan kentin ismi kurulduğu bölgede yer alan Manaós kabilesinden gelmektedir. Kent Rio Negro Nehri ve Solimõeş Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır. 

Uzun süre sadece nehir taşımacılığı yapan Manaus, Amazon üzerindeki en önemli liman konumundadır. Bu nedenle kent nehir turları için turistlerin uğrak yeridir.
 
Manaus bir serbest ticaret bölgesi olması nedeniyle şirketler gümrük vergisi ödememektedir. Kentin çevresinde endüstri merkezleri yer almaktadır. Manaus'da elektronik ve ahşap sanayi tesisleri ile petrol rafineleri kuruludur. 

Manaus, Brezilya'nın kuzeyinde yer alan Amazanos eyaletinin en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 20 metre yükseklikte yer almaktadır. Okyanus'a 1500 km uzaklıktadır.

Geolocation


finans.mynet.com

Manaus'da para birimi olarak Brezilya Reali kullanılmaktadır.

Manaus'da -4 UTC kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Türkiye'de saat 12 iken Manaus'da saat 6'dır. 

Manaus'da resmi dil olarak "Portekizce" konuşulmaktadır.

Diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya yapacakları 3 ay süreli seyahatleri vizeden muaftır. Ancak bu durum sadece turistik amaçlı girişler için söz konusudur. 

Türkiye Cumhuriyeti Brezilya Büyükelçiliği
 

 

 Portal da Copa/ME/Abril de 2013#copa2014.gov.br

Manaus'da ekvatoral iklim hakimdir. Amazon havzasında bulunan Manaus sıcak ve nemlidir. Sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Yıllık yağış miktarı bu bölgede 2000 mm'dir.
 
Mevsim değişikliklerinde Amazon 12 metre yükselir veya alçalır. Mayıs ve Haziran aylarında yükselir ve ağaçları kaplayacak boyuta gelir. Kasım ve Aralık aylarında ise düşüş yaşar ve arkasında kum yığınları bırakır. Daha çok eko-turizm için gidilen Manaus'a Kasım-Aralık ayında gitmek daha idealdir.

Türkiye'den Manaus'a doğrudan uçak seferi bulunmamaktadır. Bunun için önce Londra daha sonrada Sao Paulo aktarmalı olarak Manaus'a gidilebilir. Ayrıca Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Belem'den 5 günlük bir nehir yolculuğuyla kente varılabilir. 

Manaus kent merkezinin bir çok noktasında kalabileceğiniz oteller bulunuyor. Rio Negro nehrinin özellikle sol yakasında oteller yoğunlaşmıştır. Ucuz oteller ve pansiyonlar Joaquim Nabuco caddesi çevresinde bulunabilir. Bu bölgelerde saatlik odalarda bulunmakla beraber hizmet kalitesi oldukça düşüktür. Bölge geç saatlerde tehlikeli olabiliyor. Otel odalarının fiyatları 30 Real'den başlamaktadır.
 
Rua Ramos Ferreira caddesi civarında ise daha orta seviyede hizmet veren oteller bulunabilir. Ayrıca yağmur ormanlarının kıyısında kalmak isteyenlere 2011'de köprü ile kent merkezine bağlanan Iranduba tavsiye edilebilir. Ayrıca yerli kabilelerinin köylerinde kalınarak yağmur ormanları ile iç içe bir deneyim yaşanabilir.
 
Hava karardıktan sonra kentin ıssız sokaklarında gezilmemelidir. Ayrıca kentin doğu bölgesi turistler için kötü şöhretlidir.

Manaus onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Manaus Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Manaus Otelleri

En Uygun Fiyatlı Manaus Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Manaus Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Manaus Otelleri

Manaus Şehir İçi Ulaşım
travelettes.net

Kente hakim olan nehir taşımacılığının yanı sıra otobüs ve taksiler de yoğun kullanılmaktadır. Manaus'da taksi kullanmaktansa günlük araba kiralamak daha karlı olabilmektedir. Turizmin gelişmesiyle kentin ulaşım imkanları da gelişmektedir. Ancak kent için trafik ciddi bir sorundur. Özellikle 13-14 ve 17-19 saatleri arasında trafik sıkışıktır. Bir yerden bir yere ulaşırken zaman kaybedebilirsiniz.

Manaus Gezilecek Yerler
amazonexploring.com

Manaus'da gezilip görülebilecek yerler genellikle ekolojik alanlardır. Kent merkezi zengin ve kozmopolit bir dokuya sahiptir. Özellikle kauçuk ticareti nedeniyle 20. yy'ın başında Kuzey Brezilya'nın ihtişamlı kentlerinden biri olmuştur. Bu durumdan etkilenen kentte bulunan tarihi binalar genellikle Avrupa mimarisinden etkilenerek yapılmıştır. Bina inşasında kullanılan malzemelerde genellikle Avrupa kökenlidir.
 
Serbest ticaret bölgesi olan kentin kıyısına kurulduğu nehirlerde turistlerin akınına uğramaktadır. Manaus'a yakın mesafede bulunan yağmur ormanlarında bulunan yerli kabileleri ve otantik oteller turistler tarafından rağbet görmektedir. Ama nehirlerde düzenlenen bot gezilerine hazırlıklı gitmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle uzun süre kalacakların yanında hamak olmasında fayda var.
 
Manaus, 2014 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya'da maç organizasyonu düzenlenen kentlerden biri olarak seçilmiştir. Dünya ilk olarak Manaus'u "Mister No" çizgi romanlarında tanımıştır.
 
Birincil turizm faaliyeti yağmur ormanları gezisi olan Manaus'da sömürge döneminden kalma
binalarda ilgi çekmektedir. 

Brezilya Mutfağı
vejasp.abril.com.br

Sömürge döneminden itibaren birçok ülkeden getirilen köleler ve göçmenlerden Brezilya mutfağı da nasibini almıştır. Brezilya kültüründe ağırlığı olan Portekizliler Akdeniz mutfağının etkilerini getirirken Afrikalılar kendi mutfak zenginliklerini ülkeye taşımışlardır. Bu nedenle ulusal bir mutfaktan bahsetmek zordur. Ancak farklı toplulukların mutfak geleneklerinin birbirine karışması sonucu değişik lezzetler ortaya çıkmıştır.
 
Sömürge döneminde ülkeye getirilen Afrikalılar yanlarında baharatlı soslar, palmiye yağı kullanımı yoğun olarak öne çıkmaktadır. Brezilya mutfağında kullanılan zeytinyağının etkisi ise Portekiz kökenlidir.
 
Ulusal yemek olarak fasülye anlamına gelen Feijoada yoğun olarak tüketilmektedir. Ülkenin iklimi nedeniyle balık ve yılan balığı yoğun olarak tüketilmektedir. Nehir kıyısında yer alan Manaus birçok balık restorantına da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle morina balığı ünlüdür.

Manaus Gece Hayatı
buzzpiece.com

Manaus'un renkli bir gece hayatı vardır. Kent merkezinde Teatro Amazonas çevresinde barlara gidilebilir. Bu barlar içinde Bar Do Armando en ünlüsüdür. Gece klüpleri ve barlar havalimanı yolu boyunca uzanır. Kentin ünlü mekânlarından Porao do Alemao'da daha çok rock müzik konserleri verilmektedir ve giriş ücretlidir.


riverplateanglers.com

Manaus'da hem bölgeye özgü hem de küresel düzeyde alışveriş yapabileceğiniz bir çok mağaza bulunmaktadır. Kent merkezinde yöre halkının kurduğu pazar bulunmaktadır. Her pazar sabah yedi ile öğleden sonra iki arasında pazar açık kalır. Yöreye özgü el yapımı birçok eşya bu pazarda bulunabilir. Çeşitli takılar ver kıyafetlerde bu pazardan alınabilir. Ayrıca ekolojik bir bölge olması nedeniyle sokakta birçok meyve ve ağaç tohumu satan tezgaha rastlanabilir.
 
Manaus'da alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüleri "Manuara Shopping" ve "Amazonas Shopping" oldukça modern ve pahalı bir alışveriş merkezidir. 


imagem.band.com.br

 • Amazonas Jazz Festival (Temmuz)
 • Amazonas Opera Festival (Nisan ve Mayıs)
 • Boi Manaus Festival (Ekim)
 • Nossa Senhora Aparecida Günü Kutlamaları (Ekim) 
 • Parintins Festival (Haziran)
 • Yeni Yıl - 1 Ocak 
 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor 
 • Paskalya- Her yıl değişiyor 
 • Tiradentes Günü - 21 Nisan 
 • İşçi Bayramı - 1 Mayıs 
 • Katolik Yortusu - 26 Mayıs 
 • Bağımsızlık Günü - 7 Eylül 
 • Aziz Aparecida Günü - 12 Ekim 
 • Memurlar Günü - 28 Ekim 
 • Tüm Ruhlar Günü - 2 Kasım 
 • Noel- 25 Aralık 
 • Ambulans (Samu) – 192
 • İtfaiye –  193
 • Yabancılar şubesi – 194 
 • Polis (Polícia Cívil) –   197 
 • Turist Karakolu   11 3104-0209 
 • Türk Başkonsolosluğu (Brasília)  61 3242-1850 
 • São Paulo Başkonsololusluğu 11 3063-0731

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.