Google+

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - : - / -
--℃
1 BRL=0.00
Type N250V10 A
 • Ocaweather-icon27.2℃
 • Şubweather-icon27.5℃
 • Marweather-icon26.6℃
 • Nisweather-icon24.7℃
 • Mayweather-icon22.6℃
 • Hazweather-icon21.4℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon22.1℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon23.6℃
 • Kasweather-icon24.5℃
 • Araweather-icon26℃
Ülke: Brezilya Nüfus: 6.453.682 Resmi Dil: Portekizce Para Birimi: Brezilya Reali (BRL) İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 5.21 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Corcovado Dağı / Kurtarıcı İsa Heykeli / Botanik Bahçeler / Tijuca Ormanı / Copacabana Sahili

Rio de Janeiro, Brezilya’nın aynı adlı eyaletinin başkenti ve Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir.

Rio de Janeiro Hakkında Bilinmesi Gerekenler
hotelroomsearch.net

Rio de Janeiro, Brezilya’nın aynı adlı eyaletinin başkenti ve Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. “Cidade Maravilhosa” yani “Muhteşem Şehir” olarak bilinen Rio de Janeiro, Portekizce dilinde “ocak ırmağı” anlamına gelir.

Şehrin Corcovado Dağı, Kurtarıcı İsa Heykeli, Tijuca Yağmur Ormanları, Botanik Bahçeler ve Copacabana sahilinin yer aldığı bölümü, 2012 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

1 Ocak 1502 tarihinde Portekizliler Guanabara Körfezi’nin girişini keşfetmiş ve bir ırmağın halicini bulduklarını zannetmişlerdir. “Ocak ırmağı” adı buradan gelir. 1555’te bir Fransız keşif ekibi körfezdeki adaların birinde 500 kişilik bir koloni kurmuştur. 1565 yılında, Portekizliler São Sebastião do Rio de Janeiro adıyla şehri kurduktan sonra Fransız kolonisi yok etmişlerdir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


haberler.com

Rio de Janeiro’da Brezilya Reali (BRL) kullanılır. 10 Brezilya Reali yaklaşık 8 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Brezilya’nın resmi dili Portekizce'dir. 

Rio de Janeiro (UTC – 2) ile Türkiye (UTC+2) arasında 4 saat fark bulunur. Rio de Janeiro, Türkiye’den 4 saat geridedir. Türkiye’de saat 20.00 iken Rio de Janeiro’da 16.00’dır.

Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları Brezilya’ya yapacakları 90 güne kadar süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Türkiye Cumhuriyeti Sao Paulo Başkonsolosluğu

 • Adres: Consulado Geral da Republica da Turquia, Praça Califórnia, 37 Jardim America, CEP 01436 – 070 S.P. São Paulo, Brazil
 • Telefon: +55 11 3063 10 51 / +55 11 3062 82 10 / +55 11 3063 07 31
 • Resmi websitesi: saopaulo.bk.mfa.gov.tr


wikimedia.org

Rio de Janeiro’da tropikal iklim etkilidir. Yılın her dönemi yüksek miktarda yağış alan şehirde en fazla yağış Aralık – Nisan aylarında görülür. En yüksek sıcaklıklar güney yarımkürede yaz ayları olan Ocak – Mart döneminde yaşanır. Bu dönemde sıcaklıklar 40 derecenin altına düşmez. En soğuk ay Temmuzda ise ortalama sıcaklık 24 – 25 derecedir. Rio de Janeiro’ya gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların bunaltıcı olmadığı Mayıs – Ekim aylarıdır.

Rio de Janeiro’da her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulmak mümkündür. “Copacabana”, “Ipanema” ve “Leblon” semtlerini içerisine alan “Zona Sul” bölgesi; şehrin Atlantik manzaralı en lüks otellerini içerisinde barındırır. Ayrıca Ipanema ve Leblon semtelerinin ara sokaklarında görece daha uygun fiyatlı nezih oteller, apart oteller ve pansiyonlar yer alır. Şehir merkezine ve turistik yerlere yakın olan bu bölgeler konaklamak için son derece idealdir. “Centro” (şehir merkezi) bölgesinde yer lan “Santa Teresa” semti ise orta bütçeli konaklama alternatifleri sunar. Yeni yıl ve Rio karnavalı zamanı, Rio de Janeiro tesislerinin en yoğun olduğu dönemlerdir. Rio’yu bu dönemde ziyaret edeceklerin aylar öncesinden rezervasyon yapması önerilir.

Türkiye’den Rio de Janeiro’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Brezilya’nın Sao Paulo kentine uçarak oradan iç hat uçuşlarıyla Rio de Janeiro’ya gitmek mümkündür. Ayrıca yine havayolu şirketleriyle Avrupa veya Dubai aktarmalı olarak da Rio de Janeiro’ya ulaşabilirsiniz.

Rio de Janeiro Şehir İçi Ulaşım
riotimesonline.com

Brezilya’nın en kozmopolit kentlerinden biri olan Rio de Janeiro’da ulaşım ağı son derece gelişmiştir. Şehir içi ulaşım metro, otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Toplu taşıma hızlı, modern, temiz ve güvenlidir. 

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler
factorymedia.com

Brezilya’nın en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro’nun dillere destan güzelliği, alışılmamış biçimli dağların, bembeyaz kumlu uzun kumsalların, tropikal ormanların ve bataklıkların birleştiği eşsiz bir coğrafi noktada bulunmasından kaynaklanır. Rio; nefes kesen doğası, her yıl ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü Rio Karnavalı, Güney Amerika’nın sembolü haline gelmiş Kurtarıcı İsa Heykeli, sıcak ve eğlenceli atmosferiyle dünya üzerinde benzeri olmayan bir kenttir.

Brezilya Mutfağı
wordpress.com

Brezilya mutfağı; geçmişten bu yana bölgede yaşamış olan Afrikalı, İtalyan, Portekiz ve Fransız mutfaklarından büyük ölçüde etkilenmiştir. Mutfağın temelini kırmızı et oluşturur. Brezilya, Japonya’dan sonra dünyada en çok Japonun yaşadığı ülkelerdendir. Bu nedenle şehirde Japon mutfağından spesiyaller sunan çok sayıda restoran bulunur. Japon mutfağının yanı sıra Portekiz yemekleri sunan restoranlar da oldukça fazladır.

Brezilya mutfağına ait en sevilen lezzetlerin başında; baharatlı soslarla tatlandırılmış balık ve deniz ürünleri, tropikal meyvelerle hazırlanan et ve sebze yemekleri, fasulye, sosis ve pirinçle yapılan ulusal Brezilya yemeği “feijoada”, barbeküde pişirilen kırmızı et menüleri, “coxinha” adlı nugget, “joelho” denilen peynir ve salamla doldurulmuş poğaçalar ve içi çeşitli malzemelerle doldurulan hamur işi “salgadinhos”dur.

Rio de Janeiro Gece Hayatı
price.com

Rio de Janeiro efsanevi gece hayatıyla bilinir. Rio gece hayatı dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Rio’da gece eğlencesi demek; samba dans kulüplerine ve diskolara uğrayarak sabahın ilk ışıklarına kadar dans ettikten sonra sahile inip; güneşin doğuşunu izlemek ve partiye sahilde devam etmektir. Rio de Janeiro gece hayatının kalbi şehir merkezindeki Copacabana ve Ipanema semtlerinde atar. Bu semtler pek çok samba kulubü, diskoi bar ve canlı performansların gerçekleştirildiği eğlence mekanlarına ev sahipliği yapar. Sabahlara kadar süren sokak ve sahil partilerinin adresi ise Copacabana ve Lapa semtleridir.

Rio gecelerinde eğlence, kulüpleri ve barları da aşarak sokaklara, plajlara taşar. Rio’ya özgü, denenmesi tavsiye edilen alkollü içkiler; ünlü Brezilya likörü cachaçanın limon, şeker ve buzla karıştırılmasıyla hazırlanan “caipirinha” ve yerel Brezilya birasıdır. Brezilya birası, oldukça lezzetlidir. En popüler yerel bira markaları olarak Brahma, Antartica ve Bavaria bulunur.

Rio de Janeiro'da Alışveriş
gaytravelherald.com

Çok çeşitli alışveriş seçeneklerine sahip Rio de Janeiro’da lüks alışveriş merkezlerinden sokak pazalarına, butik mağazalardan yerel dükkanlara kadar sayısız alternatif yer alır. Mücevherler, sanat eserleri, yerle kıyafet ve aksesuarlar, Rio’ya özgü bikiniler, el işleri, baharatlar, kurutulmuş tropik meyveler ve ünlü Brezilya kahvesi Rio de Janeiro’dan alınabilecek ürünlerin başında gelir.

Brezilya, dünyanın bir numaralı altın ve doğal taş üreticisidir. Rio kentinde bulunan mücevher mağazalarında altın, ametist, zümrüt ve pırlanta gibi değerli taşların en kaliteli örneklerini bulabilirsiniz. Rio’da alışveriş yaparken aklınızda bulunması gereken nokta, şehirdeki hiçbir mağaza ve dükkan kredi kartı kabul etmemektedir.


fazenda.co.uk

 • Rio Karnavalı (Carnaval do Rio de Janeiro) – Şubat/Mart: Dünyanın en ünlü ve en büyük festivali olan Rio Karnavalı, Rio’yu ziyaret etmek için en popüler sebeplerdendir. Rio Karnavalı, 2 hafta boyunca muhteşem samba gösterilerine ev sahipliği yapar. Karnaval süresince Rio’nun dört bir yanında geç saatlere kadar müzik ve samba eşliğinde nefes kesici partiler düzenlenir.
 • Deniz Tanrıçası Festivali (Umbanda) – Aralık
 • Haziran Festivali (Festas Juninas) – Haziran
 • Yeni Yıl Kutlamaları – Aralık
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Rio Karnavalı – Şubat/Mart
 • Paskalya – Nisan
 • Brezilya Milli Günü – 21 Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Katolik Yortusu – 26 Mayıs
 • Brezilya Bağımsızlık Bayramı – 7 Eylül
 • Ölüler Günü – 2 Kasım
 • Cumhuriyet Bayramı – 15 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 192
 • İtfaiye: 193
 • Polis: 190
 • Uluslararası Telefon Kodu: +55
 • Galeão – Tom Jobim Uluslararası Havalimanı: +55 21 3004 6050

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.