Google+

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

435431 Oca 2016Lokasyon Detay

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler
factorymedia.com

Brezilya’nın en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro’nun dillere destan güzelliği, alışılmamış biçimli dağların, bembeyaz kumlu uzun kumsalların, tropikal ormanların ve bataklıkların birleştiği eşsiz bir coğrafi noktada bulunmasından kaynaklanır. Rio; nefes kesen doğası, her yıl ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü Rio Karnavalı, Güney Amerika’nın sembolü haline gelmiş Kurtarıcı İsa Heykeli, sıcak ve eğlenceli atmosferiyle dünya üzerinde benzeri olmayan bir kenttir.

Rio de Janeiro gezilecek yerler:

Corcovado Dağı

Rio de Janeiro lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Barra Bali Red, Apartamento Prado Junior, Santa Teresa Accommodation. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartamento Maraville, Barra da Tijuca Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartamento Copacabana Av Atlântica de Frente para o Mar, Kariok Hostel, ApMaraca otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rio de Janeiro aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-1
yoola.fr

Portekizce dilince “kambur” anlamına gelen Corcovado, Rio’nun 710 metre yüksekliğindeki dağıdır ve Tijuca Ormanı içerisinde konumlanır. Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Corcovado çoğunlukla yakınındaki Keşmeşeker Dağı (Sugarloaf Mountain) ile karıştırılır. Rio şehir merkezinin batısında yer almasına rağmen şehrin her yerinden görülebilmektedir. Rio’nun simgesi haline gelmiş ünlü Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado’nun doruğunda yer alır. Corcovado Dağı’na Cosme Vehlo bölgesinden her gün 8.30 – 18.00 saatlerinde, her 20 dakikada bir kalkan minyatür trenlerle (Trem do Corcovado) ulaşabilirsiniz. Dağın doruğuna, Kurtarıcı İsa Heykeli’ne ulaşmak içinse trenin son durağının hemen yanındaki 233 basamaklı merdiveni çıkmak gerekmektedir. Corcovado Dağı’ndan Rio’yu bazen sisler altında, bazense parıltılı güneş ışıkları altında izlemek mümkündür.

 • Adres: Parque Nacional da Tijuca, Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro - RJ, Brezilya

Cristo Redentor (Kurtarıcı İsa Heykeli)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-2
totallylatinamerica.com

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Dağı’nın zirvesinde yer alır. Brezilyalı tasarımcı Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde tamamlanan Kurtarıcı İsa Heykeli, 12 Ekim 1931 tarihinde açılmıştır. Zaman içinde ünü Rio’yu aşan 38 metre yüksekliğindeki heykel, günümüzde Brezilya ve Güney Amerika kıtasının en önemli sembolü haline gelmiştir. Şehrin her yerinden görülebilen kollarını iki yana açmış Kurtarıcı İsa Heykeli Latin insanının sıcakkanlılığını sembolize etmektedir.

 • Adres: Parque Nacional da Tijuca, Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro - RJ, Brezilya

Parque Enrique Lage (Enrique Lage Parkı)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-3
cdn.shopify.com

Enrique Lage Parkı, Zona Sul bölgesinde konumlanan Botanik Bahçeleri’nin (Jardim Botânico) hemen yanında, Corcovado Tepesi yakınlarında yer alır. Önceleri Rio’lu sanayici Enrique Lage ve şarkıcı eşi Gabriela Benzanzoni’in malikanesi olan yapı; 1960’larda bir şehir parkına dönüştürülmüştür. Ormana açılan yürüş yolları, minik bir gölet, görkemli kale, bir kafe ve Lage Parkı Görsel Sanatlar Okulu’nu (Escola de Artes Visuais do Parque Lage) içinde barındırır.

 • Adres: R. Jardim Botânico, 414 - Jardim Botânico, Rio de Janeiro - RJ, 22461-000, Brezilya
 • Telefon: +55 21 3257-1800
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 19.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Jardim Botânico do Rio de Janeiro (Rio de Janeiro Botanik Bahçeleri)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Rio de Janeiro Botanik Bahçeleri, şehrin güneyinde, Zona Sul bölgesinde konumlanır. 1808 yılında Portekiz Kralı VI. João tarafından Portekiz’den getirilen bitkilerin üremesi ve çoğalması amacıyla kurulmuştur. Botanik Bahçeleri günümüzde yaklaşık 6.500 bitki türüne ev sahipliği yapar.

 • Adres: R. Jardim Botânico, 1008 - Jardim Botânico, Rio de Janeiro - RJ, 22460-030, Brezilya
 • Telefon: +55 21 3874 1808
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 20.00

Pão de Açúcar (Kesmeşeker Dağı)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-5
orangesmile.com

Kaynak
Kesmeşeker Dağı, Rio’nun Guanabara Körfezi’nin Atlantik Okyanusu’na açılan noktasında yer alır. Bu yuvarlak yapılı turistik dağın tepesinde 396 metre yükseklikten muhteşem Rio ve Atlantik manzarasını seyredebilirsiniz. Kesmeşeker Dağı’nın doruğuna ulaşım, dağın eteklerindeki Urca semtinden her 20 dakikada bir hareket eden teleferik hattı (Portekizce:bondinho) ile sağlanmaktadır.

 • Adres: Avenida Pasteur, 520 – Urca, Rio de Janeiro - RJ, 22461-000, Brezilya
 • Telefon: +55 21 2546 8433
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Copacabana

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-6
riohunter.com

Copacabana, şehrin güney bölgesi Zona Sul’da yer alan sahil kıyısı semtidir. Bu güzel sahil semti, geçmişte küçük bir balıkçı kasabası iken 1900’lerde yapılan karayoluyla Rio de Janeiro’nun merkezi semtlerinden biri haline gelmiştir. 4 kilometre uzunluğundaki Copacabana Plajı, dünyanın en tanınmış plajlarından biridir. Atlantik kıyısındaki muhteşem plajlarıyla ünlü Rio’nun en popüler plajı olan Copacabana, gündüzleri deniz, kum ve güneşin tadını çıkaran insanlarla, geceleri ise kumsal partilerinin müdavimleriyle dolup taşar. Copacabana Plajı’nın bir diğer önemli özelliği de, her sene yeni yıl kutlamalarında beyazlar giymiş ve günahlarından arınmak için sahile gelip kendini elbiseleriyle suya bırakan binlerce insana ev sahipliği yapmasıdır.

 • Adres: Copacabana, Zona Sul, Rio de Janeiro - RJ, 22460-030, Brezilya

Maracanã Stadium (Maracanã Stadyumu)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-7
wikimedia.org

Dünyanın en büyük futbol stadyumu olan Maracanã Stadyumu, Rio de Janeiro’nun sembollerinden biridir. 1950 tarihinde açılan stadyum ilk olarak 180.000 kişi kapasitelidir sonraki yıllarda ise FIFA standartları gereği kapasite 95.000’e düşürülmüştür. Brezilya'nın 1950 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hak kazanması üzerine inşa edilmiştir. Maracanã Stadyumu, futbol maçları haricinde Madonna, Paul McCartney gibi ünlü sanatçıların şehirde verdikleri konserlere de ev sahipliği yapmıştır.

 • Adres: Av. Pres. Castelo Branco, s/n - Maracanã, Rio de Janeiro - RJ,20271-130, Brezilya
 • Telefon: +55 800 062 7222
 • Resmi websitesiiçin tıklayınız.

Floresta da Tijuca (Tijuca Ormanı)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-8
hftours.com

Tijuca Ormanı, Rio de Janeiro’nun yağmur ormanlarıdır. 3200 hektarlık alanı kaplayan orman, dünyanın şehir içinde yer alan en büyük ormanı olarak bilinir. Mağaraları, çağlayanları, eşsiz bitki örtüsü, hayvan çeşitliliğiyle rengarenk ve capcanlı Tijuca Ormanı, adeta Rio’nun kalbidir.

 • Adres: Parque Florestal da Tijuca, Rio de Janeiro - RJ, Brezilya                         

Paço Imperial (İmparatorluk Sarayı)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-9
wikimedia.org

Rio de Janeiro şehir merkezinde yer alan İmparatorluk Sarayı, 1730’lu yıllarda Barok mimari tarzda inşa edilmiştir. Saray, koloni ve Brezilya İmparatorluğu dönemlerinde pek çok kral ve yöneticiye ev sahipliği yapmıştır. 1889’da Brezilya Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra önemini yitirmiş, 1984’te kültür merkezine çevrilmiştir. Bugün sarayın içerisinde, sanat sergileri, bir sinema salonu, konsor salonu ve kütüphane yer almaktadır.

 • Adres: Praça Quinze de Novembro, 48 - Centro, Rio de Janeiro - RJ, 20010-010, Brezilya
 • Telefon: +55 21 2220 2991
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 18.00 / Cumartesi – Pazar: 14.00 – 18.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Museu Nacional de Belas Artes (Güzel Sanatlar Müzesi)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-10
museus.gov.br

Museu Nacional de Belas Artes (Güzel Sanatlar Müzesi), Brezilya’nın en prestijli sanat müzelerinden biridir. Müze resmi olarak 1938’de ziyaretçilere açılmıştır. Portekiz Kralı VI. João 1808 yılında Rio’ya gelirken Portekiz’den pek çok ressam ve sanatçıyı da beraberinde getirmiştir. Koloni döneminin bitmesinden sonra Portekiz’e dönmeyen bu sanatçılar, Rio’da çalışmalarına devam etmişler ve müze koleksiyonunun büyük çoğunluğunu o dönemlerden bugüne miras kalan eserler oluşturmuştur.

 • Adres: Av. Rio Branco, 199 - Centro, Rio de Janeiro - RJ, 20040-008, Brezilya
 • Telefon: +55 21 2219 8474
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cuma: 10.00 – 18.00 / Cumartesi – Pazar: 12.00 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam 8 BRL / İndirimli 4 BRL
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Igreja da Candelária (Candelária Kilisesi)

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler-11
wordpress.com

Rio de Janeiro’nun güneyinde yer alan Candelária Kilisesi, şehrin tarihi öneme sahip olan sayılı kiliselerindendir. Kilisenin inşası 1775’te başlamış ve 19. yüzyıl sonlarına doğru tamamlanmıştır. Yıllar içerisinde çok kez restore edilen kilisenin mimarisi bu restorasyon çalışmalarına bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Yapının dış mimarisi Barok stilde iken, iç dizaynında Neo Klasik ve Neo Rönesans etkileri görülür.

 • Adres: Praça Pio X, s/n - Centro, Rio de Janeiro - RJ, 20040-020, Brezilya
 • Telefon: +55 21 2233-2324

Rio de janerio gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Rio de Janeiro şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Maracana Stadı 3 saatlik arkası-Scenes Tur (54.37 €), 4-Saat Kentsel Sanat Walking Tour (37.11 €), Rio Karnavalı Samba Okulu Parade Biletleri (141.55 €), Rio de Janeiro: Petrópolis Day Trip (50.06 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Rio de Janeiro ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-