Google+

Rio de Janeiro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

192531 Oca 2016Lokasyon Detay

Rio de Janeiro, Brezilya’nın aynı adlı eyaletinin başkenti ve Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir.

Rio de Janeiro Hakkında Bilinmesi Gerekenler
hotelroomsearch.net

Rio de Janeiro, Brezilya’nın aynı adlı eyaletinin başkenti ve Sao Paulo’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. “Cidade Maravilhosa” yani “Muhteşem Şehir” olarak bilinen Rio de Janeiro, Portekizce dilinde “ocak ırmağı” anlamına gelir.

Şehrin Corcovado Dağı, Kurtarıcı İsa Heykeli, Tijuca Yağmur Ormanları, Botanik Bahçeler ve Copacabana sahilinin yer aldığı bölümü, 2012 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

1 Ocak 1502 tarihinde Portekizliler Guanabara Körfezi’nin girişini keşfetmiş ve bir ırmağın halicini bulduklarını zannetmişlerdir. “Ocak ırmağı” adı buradan gelir. 1555’te bir Fransız keşif ekibi körfezdeki adaların birinde 500 kişilik bir koloni kurmuştur. 1565 yılında, Portekizliler São Sebastião do Rio de Janeiro adıyla şehri kurduktan sonra Fransız kolonisi yok etmişlerdir.

1704’te Rio de Janeiro’u, Minas Gerais altın madenlerine bağlayan karayolunun yapılmasıyla şehir önem kazanmıştır. 1763 yılına gelindiğindeyse Rio, Brezilya kolonisinin başkenti olmuştur. Brezilya’nın 1822’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra da başkent olmaya devam etmiş, 21 Nisan 1960 tarihine kadar başkent olarak kalmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Rio de Janeiro ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-